Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Post »

Ika nie narzekaj, masz piękne krzaczki. Ja mam porównanie u siebie. W zeszłym roku o tej porze miałam już gęste, spore kule, a w czerwcu (na początku) już zaczęły kwitnąć i spektakularne kwitnienie trwało do końca miesiąca. Gdzieś popełniłam błąd. Pewnie raz, że za wcześnie ścięłam w kwietniu, a dwa, może powinnam je mocniej przyciąć od razu po kwitnieniu? A ja ścięłam tylko kwiaty. Może mi ktoś podpowie?
Awatar użytkownika
Hubert_K
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 7 maja 2012, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Borowiczki-Pieńki
Kontakt:

Re: Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Post »

Ja unikam wiosennego cięcia bo może przyjść przymrozek i problem gotowy.

My robimy tak iż kwiaty ścinamy w czerwcu-lipcu. Ścinając kwiaty praktycznie od razu formuje się też kulka. Starszym lawendom pośrednim (np Grosso, Provence,...) to wystarczy gdyż do zimy tylko się zazielenią lekko i tyle. Natomiast młodsze lawendy pośrednie i praktycznie wszystkie lawendy wąskolistne przycinamy jeszcze raz w pierwszej połowie września - obcinamy kilka cm formując kulę.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Post »

Shire pisze:Ika nie narzekaj, masz piękne krzaczki. Ja mam porównanie u siebie. W zeszłym roku o tej porze miałam już gęste, spore kule, a w czerwcu (na początku) już zaczęły kwitnąć i spektakularne kwitnienie trwało do końca miesiąca. Gdzieś popełniłam błąd. Pewnie raz, że za wcześnie ścięłam w kwietniu, a dwa, może powinnam je mocniej przyciąć od razu po kwitnieniu? A ja ścięłam tylko kwiaty. Może mi ktoś podpowie?
W dużym stopniu zależy to od wieku rośliny, odmiany i rodzaju gleby, mikroklimatu.Różne odmiany różnie się zachowują, jednak im młodsze krzaki tym lepiej odbijają i nie możesz porównywać ich do ubiegłorocznych.Również to jaka była zima ma na to wpływ.
Choć 'lawendowa rzeka' pięknie wygląda, ale niestety jest to efekt krótkotrwały. W naszym klimacie lepiej sprawdza się sadzenie lawendy pojedynczo lub w małych grupach, wtedy łatwiej ją zastąpić młodymi roślinami i nie widać tak uszkodzeń mrozowych.
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Post »

Selii, bez wątpienia masz rację... Jednak... lawendowa rzeka tak mnie oczarowała, że pomimo wszystko będę próbowała odtworzyć ja znów, jeśli nie w tym, to w przyszłym roku. Mieszkam w dość ciepłym regionie Polski. Nauczona swoimi błędami nie popełnię ich w przyszłości. A lawendę przy okazji odmłodzę ;:108 .
Awatar użytkownika
Hubert_K
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 7 maja 2012, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Borowiczki-Pieńki
Kontakt:

Re: Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Post »

Shire, zastanów się czy odmładzać czy jednak może pora wymienić na nowe, teraz masz dobry moment. Lawenda ma to do siebie, że im starsza tym jest słabsza, gorzej kwitnie, et c. nawet przy "odmładzaniu".
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Post »

Szkoda mi wyrywać krzaczki, które jednak odbiły. Dam im jeszcze szansę. Jeśli w miesiąc się nie zabiorą, to wymienię.
duduś
1000p
1000p
Posty: 1100
Od: 22 sie 2009, o 09:07
Lokalizacja: opole

Re: Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Post »

Czy w tą sobotę jeszcze mogę ciąć lawendę czy już za póżno będzie?
duduś
Awatar użytkownika
Hubert_K
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 7 maja 2012, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Borowiczki-Pieńki
Kontakt:

Re: Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Post »

tnij, najwyżej Ci troszkę później zakwitnie.
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Post »

Moja lawenda odbiła, rośnie, ale biedna. Pomimo gnojówki z pokrzyw i gołębiej nie zakwitnie chyba. Szkoda,... rok temu była rzeka... ;:145
Awatar użytkownika
Dejna
50p
50p
Posty: 54
Od: 3 kwie 2017, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Post »

Shire, bardzo mi przykro, że tak słabo z Twoją lawendą. Skoro ruszyła to na pewno zakwitnie, może trochę później.

Zastanawiam się czy nie przedobrzyłaś z tymi wszystkimi nawozami. Moja najładniej rośnie na działce, gdzie ziemia bardzo uboga - piach, tam żadna nie wypadła po zimie, nawożona czasami na wiosnę nawozem dla lawend agricol.

Moja w tym roku długo się zbierała, ale dała radę. Wypadła tylko jedna Nico, ale to przez deszcze :(


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Post »

Nie kwitnie tak obficie, jak w zeszłym sezonie :


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ogólnie, nie jest źle, biorąc pod uwagę, że po zimie nie wyglądała zbyt ciekawie.
Pozdrawiam, Marta.
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Post »

Nie wiem, może przesadziłam z nawozami, na pewno przesadziłam z cięciem na początku kwietnia. To, że żyją i nawet delikatnie wypuszczają pąki do kwitnięcia to już w ogóle cud, po tym jak wyglądały w kwietniu i w maju. Trudno, ten rok stracony, ale jak się odbudują, to może będą ładne za rok. Przynajmniej się odmłodziły.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Post »

Shire nie wiem czy się odbudują/odmłodzą, zbyt na to nie licz.Mnie się to nigdy nie zdarzyło, jak lawenda zaczęła słabnąć, to za rok z reguły była jeszcze słabsza, albo wcale nie odbijała.Wyrzucić jednak zawsze zdążysz, poeksperymentować warto.Z lawendą to jest taka ruletka, ładny egzemplarz to składowa rodzaju gleby, stanowiska i odmiany.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”