Chwasty.Zarośnięta, nieużytkowana działka

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
SolarSolar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 18 kwie 2016, o 10:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: "Działka" pytania o zagospodarowanie i nie tylko...

Post »

Witam :) mieszkam na Śląsku dokładnie: "Rogoźnik" koło Wojkowic :)
Czy ktoś coś o moich tujach..??odciąć to co brązowe..??jak się tego problemu pozbyć...to co odetnę zapewne już nie odrośnie..??
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: "Działka" pytania o zagospodarowanie i nie tylko...

Post »

Poszukaj wątku o tujach i ich chorobach, albo przejrzyj diagnostykę roślin i tam zapytaj. Założyłeś temat o zagospodarowaniu działki, więc ci, którzy się znają na chorobach tuj, niekoniecznie tutaj zajrzą. :)

Tuje generalnie źle znoszą suszę, a ubiegłoroczne lato było bardzo suche.W miejscowości, gdzie mieszkam, ludziom padło ich mnóstwo, na jednej z posesji z dwunastu dwumetrowych krzaków rosnących rzędem przy płocie zostały trzy. To jest sprawa nie tylko braku wilgoci w glebie (bo niby można podlewać), ale również suchego powietrza. Tuje są roślinami łagodnego, morskiego klimatu. Co nie znaczy, że gdzie indziej nie będą rosły, lecz źle reagują na skrajne warunki, jak w ubiegłym roku.
Te brązowe plamy u dołu jednak wyglądają dziwnie. Czy nie masz przypadkiem jakiegoś zwierzaka, który by znaczył teren?
Ale najlepiej zgłosić się z pytaniami w dziale o chorobach.
azalia40
50p
50p
Posty: 68
Od: 8 cze 2010, o 12:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poczdam

Re: "Działka" pytania o zagospodarowanie i nie tylko...

Post »

SolarSolar pisze: - Dużo pracuję i nie mam zbytnio czasu na pielęgnację...jakkolwiek to brzmi:) ogólnie nie jestem zapalonym ogrodnikiem..nawet wcale:) co nie znaczy że nie chcę mieć choć trochę ładnego ogrodu:)

Teraz co bym chciał abyście mi doradzili:)
(...)nie chce mi się kosić
Widzisz ja mam tak z samochodem. Nie jestem zapaloną miłośniczką mechaniki, dużo pracuję, nie chce mi się samej wymieniać oleju i tarcz hamulcowych, ale to nie znaczy źe nie chcę mieć zadbanego samochodu. Dlatego znalazłam w pobliżu warsztat i jak mam problem to dzwonię i jakiś mechanik przychodzi i zabiera kluczyki. Wieczorem, albo następnego dnia mi oddaje. Nie wiem co się dzieje z autem w tym czasie i nie mam ochoty wiedzieć. To się sprawdza, auto jest zadbane i ani razu mnie nie zawiodło, mimo że ma już osiem lat.

Są tylko dwie możliwości że by mieć ładne i zadbane cokolwiek. Wszystko jedno czy to ogród, mieszkanie, akwarium, samochód, czy rower.
Pierwsza - zdobyć potrzebną wiedzę ne temat tego czegoś, oraz mieć czas, narzędzia i ochotę żeby tą wiedzę wykorzystać w praktyce.
Druga - zlecić to komuś kto ma wiedzę, ochotę czas i narzędzia żeby to robić.

Ponieważ pierwszą możliwość w pierwszym swoim poście wykluczasz, pozostaje druga.
Wtedy jedyną pracą jaką będziesz musiał wykonać w zwiąku z ogrodem, to usiąść do komputera i zrobić przelew. Pozostanie przyjemne siedzenie na tarasie i podziwianie efektów.

Chciałeś rady? Oto rada. :D
Pozdrawiam, Gosia.

Edit. Tuję wywal. Za środki do oprysków i opryskiwacz zapłacisz więcej niż za dwa nowe krzaki.
I nawet zakładając, na razie bezpodstawnie, że uda ci się ją uratować, to jak poobcinasz wszystko co uschło, będziesz się przez najbliższe dwa-trzy lata gapił na wyliniały dowód swojego sukcesu. To będzie denerwujący widok. :wink:
Jakie to piękne. Było i zniknęło.
Arnika
100p
100p
Posty: 187
Od: 22 paź 2012, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: "Działka" pytania o zagospodarowanie i nie tylko...

Post »

U mnie takie zasychające tuje są pod czeremchą amerykańską, te na słońcu dają radę, a przy czeremsze nie. Zabiera im wodę, papu i inne dobrocie z ziemi. I te właśnie muszę podlewać. Karo ma rację, spróbuj usunąć trawę wokół każdego krzaczka, starałabym się usunąć delikatnie żeby zanadto nie uszkodzić korzeni tuji. Potem sypnąć jakiegoś nawozu, pomieszać z glebą i przykryć korą i podlewać, podlewać..
SolarSolar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 18 kwie 2016, o 10:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: "Działka" pytania o zagospodarowanie i nie tylko...

Post »

Jeszcze żadnego zwierzaka nie mam,ale to się zaraz zmieni bo będę adoptować suczkę ze schroniska:)
Im więcej czytam tym mam więcej zapału do tego aby popracować w ogrodzie aby cieszył oko i nie tylko :)

Jak zakupię sprzęt do mierzenie pH gleby to napisze co wyszło...muszę przemyśleć co z tymi tujami przed domem....
Ineska
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 12 cze 2017, o 22:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nowa działka. Co robić? Prośba o poradę.

Post »

Witam ;:7
Od ok.miesiąca jesteśmy z mężem posiadaczami działki o powierzchni 650m. Działka jest w opłakanym stanie; z mnóstwem śmieci, starych plastików, wiader po farbach, stosami cegieł itp. Na działce jest też altana murowana również wypełniona różnymi "skarbami". Wypełniona po brzegi i jeszcze trochę.
Teren jest zarośnięty w 95%. Mnóstwo starych drzew, cześć do samosiejki. Drzewa bardzo wysokie, nieprzycinane od wielu, wielu lat.
Ogrom pracy w pierwszym momencie mnie przeraził....w drugim wzięłam za sekator i do roboty :heja
Powstał taki plan działania i tu poproszę o ewentualną korektę/radę/podpowiedź :)
1. Prace porządkowe, czyli sprzątanie-kontener-wywózka wszystkich śmieci . To już się robi ;:108
Tu chyba jest jasność.
2. W niedalekiej przyszłości chcemy zbudować wjazd, nowe ścieżki, a w dalszej rozbudować lub wybudować nowy domek. W zależności od stanu tego starego.. Całość potrwa pewnie kilka lat. Chęci są wielkie, ale środki finansowe już mniejsze :wink:
I teraz pytanie:
Co zrobić z działką w tym czasie?
a. regularnie wykaszać cały aż do czasu kiedy prace budowlane nie będą skończone?
b. fragmentami czyścić teren z chwastów i jakoś go uprawiać?
Chwasty to głównie podagrycznik więc praca mozolna bardzo się szykuje
;:223
Dodam,że czasu nie mamy bardzo dużo. Oboje pracujemy i na działkę możemy tylko dorywczo póki co.
I jeszcze takie pytanie:
Sąsiad skarży się,że na Jego działkę przenoszą się nasze chwasty. Czy położyć pas jakieś włókniny czy może położyć cegłę, której mamy w bród. 2,3 cegły na płasko zahamowały by chwasty? Włóknina kosztuje, a cegły mam gratis.
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi i rady ;:180 Sama już za dużo myślę za ten temat i wszystko wydaje mi bez sensu :?
Pozdrawiam serdecznie :)
grafi26
200p
200p
Posty: 390
Od: 25 mar 2016, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Nowa działka. Co robić? Prośba o poradę.

Post »

Nie piszesz czy to działka kupiona pod rekreację czy użytkowa. Sądzę że w dzisiejszych czasach gdzie żywność jest nafaszerowana chemią to swoje warzywa i owoce są pożądane. My kupiliśmy działkę dwa lata temu. Chwasty były na 1m , porozrywany tunel foliowy, niewielki domek. Zaczęliśmy od usuwania chwastów.Mąż spryskał Randapem. Jeśli mogę coś doradzić to chyba właśnie to, bo przycinanie tylko wzmocni korzenie i będzie trudniej je usunąć. Może uda się jakąś część skopać to jeszcze zdąży coś urosnąć. My działkę kupiliśmy w czerwcu i jeszcze w tym samym roku zbierałam ogórki, fasolkę. Potem powoli pousuwać drzewa które są bezwartościowe. Jesienią posadzić krzewy (borówki, porzeczki, maliny) My już powoli wychodzimy na prostą ,ale domek nadal nie jest wyremontowany bo są ważniejsze priorytety. Jak są duże środki finansowe to zleca się firmie i wszystko za nas zrobi a jak niewielkie to trwa to dłużej. Nie wiem czy pomogłam w rozwiązaniu problemu ale wyraziłam swoją opinię.
Ineska
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 12 cze 2017, o 22:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nowa działka. Co robić? Prośba o poradę.

Post »

Dziękuję bardzo :)
Bardzo dużo pracy wykonaliście przez tak krótki czas na swojej działce ;:215
Sama jeszcze nie wiem w jakim kierunku pójdę, bo kwiaty, krzewy jak najbardziej tak, ale z drugiej strony coś smacznego by się zjadło :wink: Z tym rundapem to dobry pomysł jest. Wpadłam na jeszcze jeden pomysł!
A jakby zrobić tak: wypryskać , pousuwać chwasty i przykryć jakąś włókniną np. do wiosny żeby wtedy zadziałać? Ma to sens?
Nie dam rady sprzątać i pielić jednocześnie, a na mojego męża w tym zakresie liczyć nie mogę :?
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Nowa działka. Co robić? Prośba o poradę.

Post »

To jakaś kompletna bzdura, że chwasty skoszone się wzmocnią.

Jeśli ma kto kosić, to zacznijcie regularnie kosić. Wszystkie chwasty roczne padną, a wieloletnie będą widoczne jak na dłoni i wtedy do usunięcia.

Natomiast miejsca które chciałabyś ewentualnie obsadzić, obsiać, jak najbardziej można przykryć czymś.
Dobrym sposobem jest nawet przykrywanie takich miejsc skoszonym zielskiem.

Stosowania roundapu nie polecam.

Zapraszam do takich wątków :

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=18&t=1496

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=7&t=56726

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=7&t=72051

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=42&t=73077
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
grafi26
200p
200p
Posty: 390
Od: 25 mar 2016, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Nowa działka. Co robić? Prośba o poradę.

Post »

Zrobisz tak jak ci będzie wygodniej - ja napisałam jak to było w moim przypadku.
jokaer
Jeśli chodzi o koszenie chwastów to przekonałam się że niestety w ten sposób się ich nie pozbędzie. Jedna połowa mojej działki zanim kupiliśmy była skoszona a chwasty były tak zakorzenione i rozkrzewione że o wyrywaniu nie było mowy.
Ineska
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 12 cze 2017, o 22:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nowa działka. Co robić? Prośba o poradę.

Post »

Dziękuję jokaer za rady i linki :)
O rundapie czytałam już :oops: Może zastosuję go tylko na jakimś specjalnie uciążliwym fragmencie.
Z resztą linków zapoznam się wkrótce.
Kosa spalinowa będzie naszym 1-szym zakupem i będziemy kosić możliwie najczęściej. To dobry pomysł żeby zostawić na skoszonym chwasty, zostawię chociaż na kilka dni zanim nakryję włókniną. I tak powoli, sukcesywnie będę działkę cywilizowała. Teraz do tego wszystkiego doszedł Teść ze swoimi dobrymi radami. ;:14 Walaczymi ze śmieciami, chwastami i jeszcze z Nim :roll: :wink:

A co tymi cegałami przy płocie sąsiada? Cegła wystarczy?

Pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Nowa działka. Co robić? Prośba o poradę.

Post »

Ineska, oczywiście, co kto może to radzi :)

Ineska, kosić zielsko dobrze jest przed kwitnieniem.
To wiadomo, że jak już nasiona się zawiążą i jak się to skompostuje to wyrastają znów chwasty.
Generalnie koszenie to najlepsze co można zrobić w Twojej sytuacji. Po pewnym czasie okazuje się,
że rozrasta się trawa, mniszki schodzą do poziomu bardzo niskiego parteru, z krwawnika zostają same listki itd.
a często do głosu dochodzi np koniczyna. Jeśli masz gdzieś właśnie jakieś skupiska roślin,
które uważasz, że niech się rozrastają np ta koniczyna, to należy taką wysepkę nieskoszoną zostawić.
Ona zakwitnie, nasionka się wysypią i wtedy dopiero kosić. ( mała uwaga, do kwitnącej koniczyny zlatują się pszczoły)

Ja często swoje grządki przygotowywałam w ten sposób, że kopiąc jedno miejsce na drugim
składałam wszystkie wyplewione chwasty, a po paru miesiącach pod spodem robiła się pulchna ziemia.
Żeby się to szybciej wszystko stało można nakryć czarną włóknina.

Pytasz o cegły. Z cegieł to ja akurat zrobiłabym sobie ścieżki. Pod spód dałabym pas folii,
na to ułożone cegły i już są najprostsze dróżki, albo obrzeża grządek.
Pod cegłami, w ogóle wszelkimi kamieniami to uwielbiają zalęgać się mrówki :(

Jednak jak uważasz, że to dobry pomysł, to czemu nie. Spróbuj, nic nie tracisz, nie inwestujesz,
a może się kazać, że pomysł dobry.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Ineska
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 12 cze 2017, o 22:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nowa działka. Co robić? Prośba o poradę.

Post »

Podagrycznik jest głównym chwaściorem,inne chyba są przez niego stłumione, bo nie widzę.
Ziemia była nieuprawiana przez ok.15 lat więc nie wiem co się jeszcze w tych chaszczach kryje :roll:
Tak właśnie myśleliśmy żeby część ścieżek zrobić z cegły, ale musimy ją wpierw przejrzeć.
Była zbierana i składowana przez ponad 20 lat więc nie wiemy w jakim jest stanie.
Mrówek to ja nie chcę za dużo...będzie więc włóknina.

Dzięki raz jeszcze :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”