Namiotnik jabłoniowy (Hyponomeuta malinellus)

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szara Reneta i "pajęczyny"

Post »

Dzięki za odpowiedź ;-). Czyli teraz tylko wybieranie ręczne.... A jeśli zostawię to na drzewie, to nie będzie problemu z kolejnymi drzewami lub tym samym w przyszłym sezonie? Co z liśćmi - mogę je bez problemu kompostować?
francikrecz
500p
500p
Posty: 647
Od: 9 lut 2012, o 11:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lasy nad Baryczą

Re: Szara Reneta i "pajęczyny"

Post »

WAKWAK

Jeżeli nie zbierzesz oprzędów możesz nie mieć co kompostować. Gąsienice są b. żarłoczne i mogą doprowadzić do gołożeru. Szkodnik występuje nie tylko na jabłoniach - innych drzewach także. Rozprzestrzenia się z łatwością przecież to motyl aktywny nocą i choć występuje gradacyjnie co ok.10 lat to przez 2 - 3 sezony może narobić szkód.



Pozdrawiam, Francik
Francik
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szara Reneta i namiotnik jabłoniowy

Post »

Dzięki, francikrecz, za praktyczne porady.
Pozbieram zatem, bo może przenieść się na inne drzewa i to nie tylko u mnie - jest tego trochę w okolicy ;-). Przez zbieranie oprzędów rozumiem ścinanie fragmentów gałązek z oprzędem, tak? I co z takimi gałązkami - można kompostować?
A tak w ogóle jaka jest przyczyna występowania tej plagi - pech, czy może czegoś nie dopatrzyłem? Działkę mam od zeszłej jesieni. Wtedy to zaniedbana jabłoń została przycięta w kształt parasola. W zeszłym roku nie owocowała. Nie owocowała zresztą żadna jabłoń - ani papierówka, ani jeszcze jedna, która nie jest zidentyfikowana (czekam na owoce, aby... zapytać ;-)). Pytam tutaj, ale zaraz i tak zabieram się za research internetowy ;-)
patryk_koc
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 9 cze 2016, o 23:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Namiotnik jabłoniowy (Hyponomeuta malinellus)

Post »

Dzień Dobry!

Czy możecie mi powiedzieć co to za robaki zagościły na moich drzewach i jak się ich pozbyć?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam

Patryk
Awatar użytkownika
Arii
50p
50p
Posty: 82
Od: 2 wrz 2015, o 13:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Problem z robalami na drzewach

Post »

Jest to Namiotnik Jabłoniowy. Możesz sobie o nim poczytać. Sam u siebie się jeszcze z nim nie spotkałem. Podobno pojawia się rzadko, raz na kilka sezonów, ale potrafi siać spustoszenie poprzez zjadanie liści.
szejmas
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 mar 2016, o 21:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pajęczyny, szkodniki jabłoni

Post »

Witam, na jabłoni w ogródku działkowym pojawiły mi się na końcach gałęzi pajęczyny z czarnymi kropkami w środku. To pewnie jakiś szkodnik, ale jaki i jak go zwalczyć. Zdjęcia pewnie wyjaśnią ....
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
NOWY 83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1220
Od: 11 lis 2014, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj.-pom.

Re: Pajęczyny, szkodniki jabłoni

Post »

Prawdopodobnie namiotnik jabłoniowy . Częsty temat na forum :wink:
wewior
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 12 maja 2010, o 14:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Namiotnik jabłoniowy(Hyponomeuta malinellus)

Post »

Podpinam tutaj, żeby nie zaczynać nowego tematu.

W związku z ubiegłorocznym wystąpieniem namiotnika na jabłoniach u mnie w ogrodzie - w tym roku robię oprysk.
Termin odpowiedni myślę, bo widać już różowy pąk
Mam jednak prośbę o poradę, mam 3 środki które wg mnie mogą być zastosowane w tym przypadku. Który z nich będzie najlepszy, a może nie mam racji i któryś się wcale nie nadaje:
Decis 015EW - choć tutaj data przydatności do stycznia, więc w sumie przeterminowany już ;-(
Mospilan 20 SP
Abdico (tego nie jestem pewny, dostałem co prawda w ogrodniczym, ale po wyrazie twarzy widziałem że Pani nie bardzo kojarzyła co to namiotnik)
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Jabłoń, namiotnik jabłoniowy (?), Decis i czerwiec...

Post »

Obrazek Obrazek

Drugi rok z rzędu pojawia się ten sam problem na mojej jabłoni - sądziłem, że zima pomoże, ale widać nie pomogła. Na liściach pojawia się jakaś "pajęczyna" i zaczynają obumierać liście. Powodują to małe beżowe gąsienice - długości ok. 1 cm i średnicy ok. 2 mm. W zeszłym roku zdiagnozowano tę plagę jako namiotnika jabłoniowego i doradzono mi, abym wyzbierał go ręcznie, ale to syzyfowa praca. Zrobiłem, ile się dało, ale pewnie nie wszystko... Myślałem więc tym razem o jakimś ekologicznym oprysku, ale w sklepie ogrodniczym polecili mi lekką chemię Decis Ogród 015 EW. W dokumentach na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi napisano:

Jabłoń
Kwieciak jabłkowiec
Maksymalna / zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 7,5 ml/100 m2
Termin stosowania: Opryskiwać tuż przed pękaniem lub w czasie pękania pąków kwiatowych
jabłoni. Zabieg wykonywać w dni słoneczne przy temperaturze co najmniej 12°C
Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 2.
Odstęp pomiędzy zabiegami: co namniej 14 dni.
Zalecana ilość wody: 7 l/100 m2
Zalecane opryskiwanie: średniokropliste.


"Kwieciak jabłkowiec". No właśnie... Czy mi to pomoże? Czy jak rozrobię 5 ml tego środka w 5 litrach wody i spryskam drzewo (liście), to będzie dobrze? Mamy czerwiec....
Awatar użytkownika
LeNka
1000p
1000p
Posty: 4675
Od: 23 sie 2008, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Namiotnik jabłoniowy (Hyponomeuta malinellus)

Post »

:wit I ja właściwie z takim samym pytaniem, czy można teraz zastosować oprysk???
patryk_koc
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 9 cze 2016, o 23:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Namiotnik jabłoniowy (Hyponomeuta malinellus)

Post »

LeNka pisze::wit I ja właściwie z takim samym pytaniem, czy można teraz zastosować oprysk???
należy wykonać na początku różowego pąka jabłoni, czyli wtedy, gdy małe gąsience opuściły tarczki jajowe i rozpoczęły wędrówkę w poszukiwaniu młodych listków, pędy i młode liście należy dokładnie opryskiwać preparatami Decis 2,5 EC, Fastac 100 EC, Talstar 100 EC lub innymi, w uprawie amatorskiej przydatne będą też preparaty ABC przeciwko owadom na drzewach i krzewach owocowych AL
(http://poradnikogrodniczy.pl/szkodsad.php )
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Namiotnik jabłoniowy (Hyponomeuta malinellus)

Post »

Czyli najlepiej było zrobić oprysk wcześniej. Więc co teraz? Ręczne wyzbieranie nie jest skuteczne, bo zawsze coś zostaje. Czy zrobienie oprysku teraz nic nie da? Zupełnie nic? Czy może chodzi to o kwestie zdrowotne i fakt, że już rozwinęły się jabłka? Decis działa chyba tylko powierzchniowo...
Jarek_Lodz
100p
100p
Posty: 102
Od: 3 cze 2013, o 20:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Namioteczniki i mszyce (??)

Post »

Cześć

Mam takie coś na roslinach :


Obrazek


Obrazek

Poprzednio były to mszyce i namioteczniki. Co sugerujecie tym razem ? Oprysk, czym i w jakich proporcjach na opryskiwacz 1.5l ? Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam Jarek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”