Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka - część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Możliwe, ale vinifery, jak i lokalne ciemne oraz jasne odmiany, zaczynają nadrabiać zaległości. Jeżeli lato będzie ładne i wczesna jesień, powinno być wszystko w porządku. Tu dla przykłady winorośle z Kościerzyc.
Lokalny blauer
Obrazek
Merlot
Obrazek
Obrazek
Elbling
Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Tez sezon jest doprawdy zadziwiający. Parę krzewów przesadzonych Weissburgunder jeszcze otwiera pąki ( są mocno nabrzmiałe ). Inne krzewy, także części innych odmian, najpierw wypuszcza jedną, solidną latorośl z dolnego pąka, a później zaczynają się tworzyć zielone przyrosty na innych, górnych pąkach. Tak uczynił np. Riesling z 2013 r.
Obrazek

Obrazek, jak również Riesling 2014
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek. Podobnie rzecz się ma z jednym Merlot 2013. Na koniec najbardziej zaawansowany z Weissburgunder 2014
Obrazek.
Cieszą mocne i solidne przyrosty winorośli. Wczoraj dosadziłem brakujące krzewy w części historycznej. I tak do gruntu poszły : St. Laurent - 2 szt., Portugieser ( Feslauer ) - 2 szt., Pinot Noir- 1 szt., Pinot Meunieur - 2 szt., Pinot Gris - 2 szt., Gewurztraminer - 2 szt., Wiessburgunder - 1 szt., Chardonnay 1 szt. Reszta sadzonek trafi do szkółki, gdzie będą rezerwą, ale jak np. Traminer i szczególnie Gewurztraminer ( który ze względu na korzenny smak wyjątkowo smakuje mojej żonie ) trafią do gruntu jako krzewy o przeznaczeniu deserowym.
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dolnoslonzok pisze:Tez sezon jest doprawdy zadziwiający. Parę krzewów przesadzonych Weissburgunder jeszcze otwiera pąki ( są mocno nabrzmiałe ). Inne krzewy, także części innych odmian, najpierw wypuszcza jedną, solidną latorośl z dolnego pąka, a później zaczynają się tworzyć zielone przyrosty na innych, górnych pąkach. Tak uczynił np. Riesling z 2013 r.
Obrazek
Widocznie pąki główne w górnej części rozwinęły się szybciej i oberwały przymrozkiem, a dolny opóźniony przetrwał. Teraz góra odbija z zapasowych.
Na to bym stawiał.
A to by znaczyło że warto rozkładać namiociki z białej włókniny, już w momencie nabrzmiewania pąków.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Hm,największy przymrozek, o czym już pisałem, ale przypomnę, miałem 21 kwietnia, kiedy przy gruncie nad ranem było -3 st. C. Z kolei tuż po świcie 10 maja temperatura spadła na ca. kwadrans do niespełna -1 st. C przy gruncie. Takie temperatury raczej nie są w stanie uszkodzić pąków ( zielone już tak ). Parę z młodszych Rieslingów i Weissburgunderów wytworzyły właśnie silną łozę z rozwijającego się pąka w okresie porannego przymrozku w maju, gdy inne pąki dopiero wtedy nabrzmiewały, a startują teraz. Przykład. Riesling z 30 kwietnia :
Obrazek
I ten sam krzew teraz :
Obrazek
Obrazek

Widać, ze latorośl z kwiatostanami rozwinęła się z pąka, który już 30 kwietnia był mocno zaawansowany. Teraz startuje dopiero ten, który wtedy był jeszcze uśpiony.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Pozwolę sobie wrócić jeszcze do zdjęcia Rieslinga i rozważań o nierównomiernym rozwoju pąków. Górne pąki właśnie wypuszczają zielone. Upada zatem teoria o uszkodzeniu przymrozkiem. Na innych krzewach, np. Weissburgunder, pąki górne dawno wypuściły latorośle z kwiatostanami, a dolne dopiero zaczynają tworzyć "zielone". Z kolei wśród krzewów Merlot i Cabernet Sauvignon latorośle wybiły zarówno z dolnych, jak i górnych pąków, a podobnie rzecz się ma u Silvanerów i Traminerów czy Pinot Noir. I bądź tu mądry.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Przesadzane krzewy będą miały owocowanie, aczkolwiek plon z pewnością ograniczę :
Riesling
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Weissburgunder

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Wczoraj motykowałem Rieslingi:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Rieslingi i Weissburgundery 2014 prowadzę wszystkie starą formą "rogów", czyli gobelet ( Bockerziehung ).

Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

W sobotę i niedzielę skończyłem porządkować uprawę :
Weissburgunder 2014
Obrazek

Obrazek

Obrazek
i część historyczna :

Obrazek

Obrazek
Całość uprawy w Oldrzyszowicach, do której przesadziłem wiosną część uprawy z Kościerzyc :

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

W sobotę będąc w Kościerzycach zauważyłem, że kwitnie domniemany Oberlin Noir
Obrazek
W ostatnich latach zaczynał kwitnienie 5 lub 6 czerwca, zatem jest prawie punktualny. Winorośle szlachetne natomiast rozpoczynały ten proces ok. 11 czerwca. Wczoraj potwierdził to Tauberschwarz w uprawie w Oldrzyszowicach
Obrazek
Pozostałe vinifery w Kościerzycach i Oldrzyszowicach będą nieznacznie spóźnione w stosunku do poprzednich sezonów. A na koniec o tym, że warto być cierpliwym. Wczoraj również zauważyłem pąki u ostatniego marudera - Veltlinera.
Obrazek
Zatem żyje i mogę ostatecznie stwierdzić, że operacja wiosennego przesadzania krzewów z Kościerzyc zakończyła się sukcesem. Wszystkie rośliny przeżyły, choć ich rozwój do krzewów starszych zostawionych jeszcze w Kościerzycach jest wyraźnie opóźniony ( tam mają przyrosty ponad metr, a niektóre już ca. 1,60 m ). W Oldrzyszowicach będzie mało owoców, ale cieszy to, że przyrosty krzewów, szczególnie Rieslingów, Białych Burgundów, Veltlinerów i Elblingów są mocne, grube i idą ku słońcu. W Kościerzycach natomiast, co mogę potwierdzić po sobotniej obserwacji, będę cieszył się kolejny sezon owocami starego Rieslinga, Merlot, Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Białego Burgunda, Portugiesera ( Feslauer ), czy Elblinga i Pinot Gris, a także paru starych, lokalnych odmian jasnych i ciemnych.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Wczesnym porankiem zauważyłem, że w ogrodzie winoroślowym w Oldrzyszowicach zaczęły kwitnąć trzyletnie Weissburgundery i Reislingi. Czteroletni Riesling zacznie za dzień lub dwa ( zatem siedmiolatek w KOscierzycach powinien rownież dołaczyć wkrótce do reszty krzewów tej królewskiej dla Europy Środkowej odmiany. Krzewy mimo zimnej i deszczowej wiosny nie mają opóźnienia w kwitnieniu ( sprawdzałem notatki od 2014 r. ) zatem dojrzeją w normalnym terminie.
Weissburgunder
Obrazek
Obrazek
Riesling

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Gwoli ścisłości dodam jeszcze, że wczoraj zaczął kwitnąć czteroletni Riesling i Silvaner. W Kościerzycach zatem z pewnością i siedmiolatki rozpoczęły ten proces. Wkrótce to sprawdzę.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dziś o poranku spostrzegłem takiego jegomościa przechadzającego się po liściach jednego z Rieslingów :
Obrazek

Obrazek
Czy to on może być odpowiedzialny za nadgryzione do połowy wielkości liście i uszczknięte latorośle, czy raczej jest niewinny i niezasłużenie wyrzuciłem go szpakom ?
Tu natomiast biały kruk w mojej kolekcji - Chasselas Napoleon. Sztobry pozyskałem od p. Bell dzięki Grzegorzowi ( kt 70 ). Nie mogło zabraknąć w mojej uprawie tej odmiany. Dziś, zdjęcie krzewu o takim imieniu i w takim dniu jest jak najbardziej na miejscu ( dziś 202. rocznica bitwy pod Mont Saint Jean, zwanej przez Angoli-Waterloo ).

Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Winorośle zaczęły zawiązywać owoce. Riesling, Weissburgunder, Silvaenr i Traminer w Oldrzyszowicach przekwitają powoli i wiążą grona. W sobotę podjadę do Kościerzyc zobaczyć, jak tam mają się krzewy.
Riesling
Obrazek
Traminer
Obrazek
Zuzanna , jeden z moich kotów stróżujących :):

Obrazek

Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”