Powojniki do donic,skrzynek na taras ,balkon- wymagania,uprawa,zabezpieczanie

Powojniki
vikii
200p
200p
Posty: 216
Od: 15 wrz 2013, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Powojniki do donic,skrzynek na taras ,balkon- wymagania,uprawa,zabezpieczanie

Post »

Też jestem ciekawa jak takie cudeńko się powadzi....a może nic nie trzeba obić :wink: ;:173 właśnie taka kompozycja mi się marzy ;:108 :tan ;:108
lesioc - proszę podpowiedz jak takie cudo uzyskać ;:196
Pozdrawiam, Aneta:)
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Powojniki do donic,skrzynek na taras ,balkon- wymagania,uprawa,zabezpieczanie

Post »

Zdjęcie donicy przed rozrośnięciem się takich powojników wygląda tak:

Obrazek

Sadzę po 3 odmiany i zostawiam takie male kratki na których zwykle są sprzedawane, po prostu spinam je bokami, tak aby patrząc od góry tworzyły trójkąt.
Same powojniki staram się silnie przeplatać szczególnie tuż po posadzeniu (potem jest to bardzo trudne) aby uzyskać choćby trochę wymieszane kolory kwiatów.

Sprawa wysokości podpórki jest dosyć prosta do ogarnięcia... te odmiany w donicach mają pędy o długości ~100cm, więc bierzemy metr i mierzymy od ziemi do czubka kratki i z powrotem od czubka kratki do powierzchni ziemi w donicy.... jak wyjdzie 110cm to powinno być OK ;) Jak wyjdzie więcej to też dobrze, jak mniej to trzeba kombinować z wyższą podpórką.
Czasami pojedyncze pędy bardziej wystrzelą na długość... wtedy wystarczy przewieszony czubek takie pędu z powrotem zapakować do kratek w donicy i tyle.

Przy bardzo szerokiej donicy można sadzić rośliny po jednej stronie, i po tej samej stronie dać kratkę ... a pędy po przewieszaniu nad kratką przeciągać wzdłuż średnicy donicy na drugą stronę - w ten sposób uzyskamy dodatkowe centymetry.

I jeszcze zdjęcie bez stokrotek ;)
Obrazek
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Luisa
200p
200p
Posty: 204
Od: 29 lip 2016, o 15:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: UK

Re: Powojniki do donic,skrzynek na taras ,balkon- wymagania,uprawa,zabezpieczanie

Post »

Lesioc - super instrukcja, wielkie dzięki. A powiedz czy taka kompozycja jest z założenia jednoroczna, czy 3 powojniki mogą dłużej rosnąć w tej (niezbyt dużej na oko) donicy? Da się w ogóle rozplątać ich korzenie, gdyby się chciało po sezonie wysadzić do gruntu?
Patti
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 28 mar 2017, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Powojniki do donic,skrzynek na taras ,balkon- wymagania,uprawa,zabezpieczanie

Post »

Stasik - moj nowy zakup :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Firletka
500p
500p
Posty: 766
Od: 16 mar 2009, o 16:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Powojniki do donic,skrzynek na taras ,balkon- wymagania,uprawa,zabezpieczanie

Post »

Stasik będzie Ci się dobrze sprawował. Bardzo obficie i długo kwitnie , tylko nie jest zbyt wysoki . U mnie dorasta do ok 1,30 m.
tęsknimy do ogrodów, może dlatego ,żeśmy wypędzeni z raju...
Firletka -Wizytówka
Patti
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 28 mar 2017, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Powojniki do donic,skrzynek na taras ,balkon- wymagania,uprawa,zabezpieczanie

Post »

To super! Nie przeszkadza mi ze jest niski i tak w donicy go mam :)
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Powojniki do donic,skrzynek na taras ,balkon- wymagania,uprawa,zabezpieczanie

Post »

Luisa pisze:Lesioc - super instrukcja, wielkie dzięki. A powiedz czy taka kompozycja jest z założenia jednoroczna, czy 3 powojniki mogą dłużej rosnąć w tej (niezbyt dużej na oko) donicy? Da się w ogóle rozplątać ich korzenie, gdyby się chciało po sezonie wysadzić do gruntu?
To jest bardzo duża donica.. ledwo potrafię ją udźwignąć, a o przeniesieniu nie ma mowy ( przewożę wózkiem). Właśnie rozpoczynają 3 sezon w tej donicy i rosną doskonale (mam aktualnie takich 6). Wystarczy zadbać o nawozenie i na kilka sezonów powinno wystarczyć.
Na rozplatanie korzeni raczej bym nie l liczył :wink:
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Inari
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 maja 2017, o 11:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Powojniki do donic,skrzynek na taras ,balkon- wymagania,uprawa,zabezpieczanie

Post »

Serdecznie wszystkich witam
Pochwalę się moim powojnikiem - sztuk jedna :) balkonowym Omoshiro, który na szczęście przezimował bez problemów co bardzo mnie cieszy.
Fotka zrobiona dziś o świcie :)
Pozdrawiam wszystkich


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
janek45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4061
Od: 5 sie 2012, o 07:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warmia-Mazury

Re: Powojniki do donic,skrzynek na taras ,balkon- wymagania,uprawa,zabezpieczanie

Post »

Mój co ostatnio kupiłem Jerzy Popiełuszko nie chce rozwinąć pąków.
Ma ich dużo jak były tak są stoi na słońcu i nie rozwija ich.
Oaza spokoju u Janka
cz.1 cz.2 cz.3 aktualna
Patti
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 28 mar 2017, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Powojniki do donic,skrzynek na taras ,balkon- wymagania,uprawa,zabezpieczanie

Post »

A co robicie zeby miec duze kwiaty, moje niestety male sa :(
Awatar użytkownika
Firletka
500p
500p
Posty: 766
Od: 16 mar 2009, o 16:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Powojniki do donic,skrzynek na taras ,balkon- wymagania,uprawa,zabezpieczanie

Post »

wybieramy odmiany o dużych kwiatach :D
tęsknimy do ogrodów, może dlatego ,żeśmy wypędzeni z raju...
Firletka -Wizytówka
Patti
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 28 mar 2017, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Powojniki do donic,skrzynek na taras ,balkon- wymagania,uprawa,zabezpieczanie

Post »

Ja tez, ale rosna polowe mniejsze :/ boje sie nawozic zeby uwiadu nie dostaly.
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Powojniki do donic,skrzynek na taras ,balkon- wymagania,uprawa,zabezpieczanie

Post »

jaki jest związek między nawożeniem a uwiądem?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Powojniki”