Problemy z korzeniami storczyka

ODPOWIEDZ
zadra
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 30 kwie 2017, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy z korzeniami storczyka

Post »

Dziękuję za odpowiedź, zaraz pozbędę się koszyka, a czy odciąć ten żółty korzeń?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Problemy z korzeniami storczyka

Post »

Jeśli nie jest miękki, to zostaw. Z tego co widzę, dalej jest zielony czyli powinien jeszcze przydać się roślinie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zadra
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 30 kwie 2017, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy z korzeniami storczyka

Post »

Koszyk zdjęty, ale wychodzi na to, że jak odetnę żółtą część korzenia to razem ze wszystkimi zdrowymi :(

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Problemy z korzeniami storczyka

Post »

No to go zostaw.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
zadra
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 30 kwie 2017, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy z korzeniami storczyka

Post »

ok. Czyli jest szansa, że pędy zaczną rosnąć?
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Problemy z korzeniami storczyka

Post »

zadra pisze:Witam:)
w lutym dostałam niebieskiego storczyka, kwiaty wytrzymały około 2 tygodni, potem dwie łodygi uschły i zostały przycięte. Dopiero dzisiaj po raz pierwszy 'wykąpałam' storczyka w wodzie z rozcienczonym nawozem, wczesniej tylko woda.
Jeden liść robi się żółty i martwią mnie korzenie. NIby od spodu zielone, ale o góry jeden korzeń jest żółty. Czy to normalne?:(
Starsze liście z wiekiem żółkną i odpadają, co jest w zupełności normalne. Wewnątrz doniczki zawsze korzenie są jasno żółte/czasem wręcz/pomarańczowe, bo nie dociera tam światło. ;:3 To nic groźnego..
Chyba że są popsute miejscami miękkie, lub suche, z oznakami chorób np. brązowe nieregularne plamy, należy usunąć sterylnym ostrzem. Ale zdrowe części rośliny pozostawiamy i odpowiednio do sytuacji traktujemy.

--- 1 maja 2017, o 10:42---
zadra pisze:ok. Czyli jest szansa, że pędy zaczną rosnąć?
Jeżeli chodzi o Phalaenopsis, to są roślinami wieloletnimi. Czyli możemy jeszcze długo cieszyć się ich ponownym kwitnieniem.
Dodam.. Starego pędu lepiej nie ucinać, bo może zaskoczyć nas kwiatami, lub wypuścić młodą roślinę.

Nie wiem, czy wiesz :?:
Ale kolor u Phalaenopsis "niebieski" nie występuje w naturalnej gamie barw. Nie udało się tego osiągnąć producentom,
więc na zaspokojenie potrzeb konsumenckich na rynku, są to storczyki o kwiatach białych traktowane specjalny niebieskim barwnikiem.
Ot, takie sztucznie "farbowane".. ;:31 ;:122
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
zadra
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 30 kwie 2017, o 13:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy z korzeniami storczyka

Post »

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i jestem zaskoczona, że tak naprawdę mam białego storczyka!
Korzeń żółty zostawiam i również dwa stare pędy, na razie pozostają same liście i czekanie :(
Awatar użytkownika
Emila707
500p
500p
Posty: 666
Od: 2 sie 2013, o 14:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Lubelskie!)

Re: Problemy z korzeniami storczyka

Post »

Dotyczy to tych marketowych.
W botanicznych można spotkać nieliczne odmiany storczyków o kwiatach fioletowych, wpadających w odcień niebieskiego.
Jedną z nich jest Vanda 'Coerulea' o "niebieskich" kwiatach.
Także różnicę można zauważyć w cenie roślin.. Botaniczne są droższe, no chyba że trafimy na przecenę.
"Rośliny to zdrowe uzależnienie, nie choroba.."
Pozdrawiam ;:196 , Emila ?
Ryjek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 3 lut 2017, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy z korzeniami storczyka

Post »

Korzeń storczyka przeszedł przez otwór w dnie doniczki i nie wiem, co teraz powinnam zrobić , by "wepchnąć" go z powrotem do środka. Przesadzić storczyk? Uciąć ten korzeń? Nie chcę stresować rośliny, ponieważ rośnie mu nowa łodyga.
Obrazek
Ryjek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 3 lut 2017, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy z korzeniami storczyka

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Zastosuję się do Twojej porady. Storczyk jest w stosunkowo dużej doniczce i wszystkie korzenie, poza tym jednym niesfornym, mieszczą się.
Kalaba
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 9 cze 2017, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Przesadzanie - co z korzeniami

Post »

dzień dobry,

jestem tu po raz pierwszy i mam pytanie o storczyka na zdjęciu - odebrałam go od znajomego, który od dłuższego czasu nie zajmował się nim.
roślina nie mieściła się w doniczce i korzenie wyszły na zewnątrz - na pewno przesadzę, mam już przezroczystą, dużą doniczkę przygotowaną, ale, ponieważ nie mam dużego doświadczenia w uprawie storczyków, mam wątpliwości co do korzeni. czy powinnam je obciąć? skrócić? wszystkie nie zmieszczą się w doniczce... one są żywe, jak mi się wydaje, tylko przesuszone...

będę wdzięczna za rady,
pozdrawiam,
K
Obrazek


Na tym forum piszemy poprawnie po polsku - zdania zaczynamy z dużej litery. Proszę również o uprzednie korzystanie z wyszukiwarki/mod.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Problemy z korzeniami storczyka

Post »

Nie powinno się odcinać korzeni storczyków. One lubią ciasne doniczki, możesz posadzić do rozmiar większej doniczki i wszystkie korzenie wejdą.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ryjek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 3 lut 2017, o 13:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problemy z korzeniami storczyka

Post »

Cześć, mam problem ze storczykiem, którego korzeń wylazł przez jeden z otworów w spodzie doniczki. Pisałam o tym kilka postów wyżej. Korzeń rósł jak oszalały i zaczął podważać doniczkę. Chciałam ten korzeń przesunąć i cóż.... nadłamałam go trochę, w miejscu gdzie wychodził z otworu doniczki. Czy powinnam go teraz wyciąć? Zasypać cynamonem? Może się zrośnie :( ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”