Lawenda ,ogólnie(2015-...) Cz.3

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
beata_m
500p
500p
Posty: 805
Od: 17 kwie 2015, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Lawenda ,ogólnie(2015-...) Cz.3

Post »

Dwa lata temu kupiłam na wyprzedaży krzaczek lawendy (bez nazwy odmiany). Liście nawet po roztarciu w palcach pachą bardzo słabo, kwiaty prawie w ogóle. Jakież było rozczarowanie moich córek, które uwielbiają robić fusetki z lawendy. Mam nauczkę na przyszłość, bo też byłam przekonana, że każda lawenda intensywnie pachnie.
Pozdrawiam
Bea
Pozdrawiam
Bea
kolceros
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 15 paź 2012, o 12:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lawenda ,ogólnie(2015-...) Cz.3

Post »

Senga pisze:Z tego co się orientuję to wszystkie lawendy pachną, choć nie wszystkie tak samo. A przy tym nie trzeba szczególnie czekać na kwitnienie, bo już listki pachną intensywnie. Jeśli chodzi o lawendę francuską to trzeba pamiętać, że wymarza i nie ma co liczyć na przezimowanie-nie polecam. Dodatkowo zdecydowanie nie polecano mi: Blue Scent i Grappenhall, która słabo kwitnie w Polsce, dlatego nie mam jej w ogrodzie. Za to Grosso i Hidcote pięknie kwitną. Ja mam tą drugą, ze względu na intensywną barwę kwiatów. Polecam. :D
Słabo kwitnąca Blue Scent w pierwszym roku:

Obrazek
Senga
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 6 cze 2015, o 19:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jurajskie wzgórze.

Re: Lawenda ,ogólnie(2015-...) Cz.3

Post »

Niezrównana ogrodniczka! Wspaniała lawenda! Musisz jednak przyznać, że gdyby rosła na stanowisku typowym, w otwartym ogrodzie, nie osłonięta z jednej strony murem, który ją nie tylko chroni od wiatru, a dodatkowo podgrzewa, pewnie by taka nie urosła? Naprawdę zazdroszczę i gratuluję wspaniałej lawendy!
Z tymi odmianami proszę jednak uważać. Informacje które podałam nie są wymyślone. Podzieliła się nimi ze mną osoba, która jest wieloletnim plantatorem lawendy, więc naprawdę proszę sprawę przemyśleć.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Lawenda ,ogólnie(2015-...) Cz.3

Post »

Olago pisze:Pytam, bo ta moja lawenda nie pachniała, czuło się zapach listków przy potrącaniu, dość mocnym. Nie było tego efektu, że człek siedzi przy szpalerze i mu pachnie :(
Miałam różne odmiany lawend i żadna nie pachniała stale, by było to wyczuwalne przy przechodzeniu czy siedzeniu obok.Każda pachniała po potrąceniu, bo zapach wydzielają głównie liście, kwiaty słabo, lub wcale.W programach i czasopismach ogrodniczych często bajki piszą i opowiadają :wink:
Olago ładny masz ten szpaler i radzę nie niszczyć go przesadzaniem, bo starsze krzewy lawendy za wyrywaniem z ziemi nie przepadają.Lawenda jest dość krótkowieczna, wtedy posadzisz sobie inną odmianę, a może nawet zatęsknisz to tej co była... :)
raki
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 15 lut 2016, o 16:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lawenda ,ogólnie(2015-...) Cz.3

Post »

kolceros pisze:
Senga pisze:Z tego co się orientuję to wszystkie lawendy pachną, choć nie wszystkie tak samo. A przy tym nie trzeba szczególnie czekać na kwitnienie, bo już listki pachną intensywnie. Jeśli chodzi o lawendę francuską to trzeba pamiętać, że wymarza i nie ma co liczyć na przezimowanie-nie polecam. Dodatkowo zdecydowanie nie polecano mi: Blue Scent i Grappenhall, która słabo kwitnie w Polsce, dlatego nie mam jej w ogrodzie. Za to Grosso i Hidcote pięknie kwitną. Ja mam tą drugą, ze względu na intensywną barwę kwiatów. Polecam. :D
Słabo kwitnąca Blue Scent w pierwszym roku:

Obrazek
W jakich odstępach sadzone były krzaczki lawendy w tym szpalerze ?
Wygląda pięknie!
kolceros
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 15 paź 2012, o 12:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lawenda ,ogólnie(2015-...) Cz.3

Post »

^^^ mniej więcej co 50 cm. Zdjęcie skraca odległośc- w rzeczywistości poszczególne krzaki nie stykaja sie ze soba.
A co do kwitnienia... pierwsza zime lawenda przezyła kiepsko pomimo okrycia. Ktos ciekawski podniósł włókninę i zostawił je odkryte. Nim sie zorientowałem wiatr i mróz zrobiły swoje. Ale nastepnego roku proporcje ilości ulistnionych gałązek to pędów kwiatowych był jak 1:3. Zielonego prawie nie było widać w niebieskim :)
Grappenhalla natomiast kupiłem jako w ogóle niekwitnącego i póki co po pierwszym roku to sie sprawdza.
Awatar użytkownika
LaKamila
200p
200p
Posty: 427
Od: 20 lut 2016, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Lawenda ,ogólnie(2015-...) Cz.3

Post »

Słuchajcie. Kupiłam ostatnio dwie sadzonki lawendy. Podobno już hartowana, może stać na zewnątrz. I niestety mi zwiędła. Niby jeszcze żyje ale oklapnięta jest. Jakieś rady co z nią zrobić ? Chcę żeby rosła w donicy, na razie została w doniczkach w których ją przyniosłam.
Senga
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 6 cze 2015, o 19:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jurajskie wzgórze.

Re: Lawenda ,ogólnie(2015-...) Cz.3

Post »

LaKamila, zobacz sobie tutaj, może to ten sam problem (podano tam kilka rad) http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=182
Awatar użytkownika
Hubert_K
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 7 maja 2012, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Borowiczki-Pieńki
Kontakt:

Re: Lawenda ,ogólnie(2015-...) Cz.3

Post »

Mam około 50 różnych odmian i najbardziej pachnąca to niewątpliwie Grosso. Ale ciekawe jest też to, że różne gatunki pachną inaczej.

LaKamila, bardzo możliwe, że były przelane, jeśli podgniły to raczej już nic nie da się zrobić. Natomiast jeśli były przesuszone to jest szansa, że będzie OK :)
Awatar użytkownika
LaKamila
200p
200p
Posty: 427
Od: 20 lut 2016, o 12:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Lawenda ,ogólnie(2015-...) Cz.3

Post »

To raczej przesuszone bo mała doniczka szybko wysycha i przelatuje przez nią woda. Dziś przesadzę do większych doniczek - może to pomoże.
Awatar użytkownika
zara
500p
500p
Posty: 512
Od: 6 maja 2015, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: warmińsko - mazurskie

Re: Lawenda ,ogólnie(2015-...) Cz.3

Post »

Jeśli przesuszone wstaw do pojemników z wodą przed przesadzeniem niech podciągną wodę do środka rośliny lepiej przejdą przesadzanie.
Trzymam kciuki za udany zabieg ;:333
Awatar użytkownika
piekara114
200p
200p
Posty: 354
Od: 29 sty 2016, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sucha Besk./Maków Podh.

Re: Lawenda ,ogólnie(2015-...) Cz.3

Post »

Z miesiąc temu posadziłam lawendę do skrzynki na parapet zewnętrzny. Ma już zawiązane kwiatostany wystające ponad krzaczek (podobno to ta zimująca w PL, wąskolistna??)
Podlewam umiarkowanie, a teraz przy chłodnych nocach trochę się boję. Podlewać? I dawać jakąś odżywkę?
Awatar użytkownika
meluzyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 8 sie 2009, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kuj. - Pom.

Re: Lawenda ,ogólnie(2015-...) Cz.3

Post »

Ja swoją dzisiaj posadziłam na cmentarzu, piękny krzaczek i jestem ciekawa jak tam sobie poradzi. Patelnia latem i piach. Na dobry początek sypnęłam jej trochę ziemi ogrodniczej :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”