Identyfikacja odmian jabłoni

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Balykan
200p
200p
Posty: 400
Od: 8 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia/pogranicze kaszubsko-kociewskie

Re: Identyfikacja odmian jabłoni

Post »

Nie przechowywałem tych jabłek, bo to nie moje jabłka, tylko w ruinach starego gospodarstwa, będące jednak czyjąś własnością. Czasem na spacerze brałem na drogę kilka, bo drzewo przy drodze, ale bez większego szabrowania. :wink: Miałem zdjęcia, ale nie mogę ich znaleźć, jednak tu na forum wstawiono praktycznie identyczne jabłko, które niestety nie zostało jednoznacznie rozpoznane (nawet Rossynant nie miał pewności). Przeklejam post z tym jabłkiem:
x-xm-a pisze:przepraszam, że się podczepię
a moje ktoś rozpozna?
W smaku przepyszne winne, w każdym razie nie słodkie, dość twarde, ale baaaardzo soczyste, sok leci po brodzie jak się ugryzie, teraz dojrzewa, drzewo ma już trochę lat, nigdy nie pryskane, nie zauważyłam, żeby zapadło kiedykolwiek na jakieś chróbsko i doskonale rodzi co roku pyszne jabłka z takim czerwonym miąższem miejscami
Obrazek
Obrazek

fortuna_65 a mógłbyś przekroić Twoje i pokazać?
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 41&start=0
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Identyfikacja odmian jabłoni

Post »

Kielich niby otwarty, ale brak przetchlinek i szypułka długa. Pierwsza cecha by się zgadzała ale pozostałe dwie nie do końca :roll:
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
Balykan
200p
200p
Posty: 400
Od: 8 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia/pogranicze kaszubsko-kociewskie

Re: Identyfikacja odmian jabłoni

Post »

Co do tego Twojego, to wygoogluj Aachener Hausapfel vel Cornelys Gestreifter Hausapfel (nie wiem, czy jest polska nazwa). U nas w Polsce jest sporo poniemieckich jabłoni.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Identyfikacja odmian jabłoni

Post »

Balykan Dziękuję rzeczywiście podobne nawet w opisie by się zgadzało, że owocuje corocznie obficie i jabłka są małe. Myślałem, że jakaś siewka pospolita.:) To jabłko z cytatu porównywałem do renety gwiazdkowej.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Identyfikacja odmian jabłoni

Post »

mathun Nigdy nie potrząsaliśmy jabłkami, więc nie wiem, czy faktycznie grzechotały, czy tylko były tak nazywane. Sprawdziłam Książęcą ale wydaje mi się, że ma jabłka bardziej podłużne (na podstawie znalezionych ilustracji) Jabłka w sadzie babci były pod względem wyglądu najbardziej zbliżone do Landzberskiej
Pozdrawiam Lucyna
luk3Z
50p
50p
Posty: 67
Od: 26 kwie 2012, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobków/Ponidzie

Re: Identyfikacja odmian jabłoni

Post »

Szczurbobik pisze:Szukam jabłoni jaka rosła u mojej babci.
Patrząc na zdjęcia jabłek to z wyglądu pasowała by Landsberska. Jabłoń zasadzona jeszcze przed wojną na Kujawach w okolicach Radziejowa. Jabłka dość duże, żółte z delikatnym rumieńcem. Co do smaku mogę opisać tylko takie prosto z drzewa, bo takie zwykle jadłam. Słodkie, lekko kwaskowe, soczyste. Do zjedzenia z drzewa nadawały się od drugiej połowy sierpnia ale najlepsze były we wrześniu. U babci jabłka obrywało się wszystkie różnych odmian o tej samej porze, kiedy ktoś znalazł na to chwilę czasu i posortowane według odmian szły na przechowanie do piwniczki ziemnej. Pamiętam, że te konkretne zebrane we wrześniu nie przechowywały się dłużej niż 2-3 miesiące. Babcia mówiła na nie "grzechoty". Czy ma Ktoś pojęcie co to może być za odmiana?
U mojej ciotki rosną te same jabłonie, które są brdzo stare (okolice Kielc). Jabłka super w smaku lecz jak leżą to dość szybko kruszeją. Dojrzewają już w sierpniu.
Jabłko jest twarde, miąższ biały soczysty o lekko korzennym smaku (wg. mnie wybitnym).
Z wyglądu trochę podobne do ananasa berżenickiego.
Poznam regulamin forum (jak będę miał czas) lub dostane bana
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Identyfikacja odmian jabłoni

Post »

luk3Z No właśnie tu mam "zagwiozdkę" :? Też myślałam o Ananasie. W zeszłym roku kupiłam na rynku jabłko sprzedawane jako Ananas Berżenicki, niby podobne ale było bardziej słodkie. Oczywiście co innego jabłko prosto z drzewa a co innego po przechowywaniu. Zakupiłam jesienią Ananasa i mam jeszcze zamiar zakupić Landzberską. Mam nadzieję, że owoce któregoś z nich rozwieją moje wątpliwości "na korzyść" (Choć pewnie nie wcześniej jak za kilka lat ;:14 :twisted: )
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
faniczekolady
200p
200p
Posty: 327
Od: 3 maja 2011, o 20:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Identyfikacja odmian jabłoni

Post »

TomekPE pisze:Witajcie;

Wracam kolejnej jesieni z zapytaniem co też wyhodowałem. Miała to być Szara Reneta, ale chyba pomylili w szkółce (miałem nawet pasek z nazwą Szara Reneta). Jabłka zerwane w ten weekend. Twarde, bardzo soczyste kwaskowo - słodkie. Miąższ biały. W smaku może jak Cortland albo podobne. Żadnych nut smakowych Goldena, Koksy itp... Ogólnie jabłka pewnie zimowe, mogłyby jeszcze poleżeć ale chyba dzieciaki nie dadzą im dotrwać.

Myślałem na początku że to może Cortland, ale ... Cortland podobno nie brązowieje po przekrojeniu, a te moje po pewnym czasie tak (szybciej niż Szampion). Może pomożecie?



Obrazek




Obrazek


Obrazek


Tomek
mekintosz

dago pisze:Proszę o pomoc w identyfikacji jabłoni:


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


beforest??? napisz coś o smaku
kolekcjoner smaków
luk3Z
50p
50p
Posty: 67
Od: 26 kwie 2012, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobków/Ponidzie

Re: Identyfikacja odmian jabłoni

Post »

Szczurbobik pisze:luk3Z No właśnie tu mam "zagwiozdkę" :? Też myślałam o Ananasie. W zeszłym roku kupiłam na rynku jabłko sprzedawane jako Ananas Berżenicki, niby podobne ale było bardziej słodkie. Oczywiście co innego jabłko prosto z drzewa a co innego po przechowywaniu. Zakupiłam jesienią Ananasa i mam jeszcze zamiar zakupić Landzberską. Mam nadzieję, że owoce któregoś z nich rozwieją moje wątpliwości "na korzyść" (Choć pewnie nie wcześniej jak za kilka lat ;:14 :twisted: )
Nawet trochę podobne do Antonówki półtorafuntowej:
Obrazek

Mam jeszcze oprócz powyższej antonówki posadzoną smalcówkę i ananasa więc będę miał porównanie w tym roku, bo kwitną 1 raz.
Oby tylko kwiaty wytrzymały zapowiadany jutro przymrozek...
Poznam regulamin forum (jak będę miał czas) lub dostane bana
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Identyfikacja odmian jabłoni

Post »

A to zdjęcie wyżej to nie jest przypadkiem oliwka kronselska?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Identyfikacja odmian jabłoni

Post »

Mnie ta "blondynka" też przypomina Kronselską, a miałem z nimi do czynienia przez ponad 20 lat. Rosły trzy jabłonie Kronselskie w ogrodzie mojego ojca (do czasu sprzedaży działki), z tym,,ze jedna nigdy nie miała żadnego rumieńca, natomiast pozostałe dwie były z wyglądu identyczne. :)
luk3Z
50p
50p
Posty: 67
Od: 26 kwie 2012, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobków/Ponidzie

Re: Identyfikacja odmian jabłoni

Post »

garom pisze:Mnie ta "blondynka" też przypomina Kronselską, a miałem z nimi do czynienia przez ponad 20 lat. Rosły trzy jabłonie Kronselskie w ogrodzie mojego ojca (do czasu sprzedaży działki), z tym,,ze jedna nigdy nie miała żadnego rumieńca, natomiast pozostałe dwie były z wyglądu identyczne. :)
Możliwe, że wykorzystali inne zdjęcie dla antonówki półtorafuntowej. Mam kronselską i w tym roku 1 raz zakwitła może będę mógł porównać te wszystkie jabłonie jak wydadzą owoce. O wynikach nie omieszkam poinformować na forum.
Poznam regulamin forum (jak będę miał czas) lub dostane bana
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2817
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Identyfikacja odmian jabłoni

Post »

Antonówka półtorafuntowa :) klik
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”