Figa na działce, w donicy

Drzewa owocowe
Zablokowany
kazeko
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 10 mar 2013, o 20:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Rok temu wystawiłem donicę koncem marca i małe figi opadły.
Teraz jeszcze będzie stać w pomieszczeniu do zimnej Zosi ,może coś
urośnie w końcu od trzech lat.
domator
50p
50p
Posty: 58
Od: 31 mar 2016, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Pierwszy sezon mam figi. Czy przed wystawieniem w połowie maja na zewnątrz praktykuje się jakieś stopniowe przyzwyczajanie do warunków zewnętrznych? Są teraz na południowym oknie w mieszkaniu.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Można je hartować jak inne rośliny, ale najważniejsze żeby nie wystawić ich na pełne słońce tylko najpierw do cienia, albo w miejsce gdzie mają słońce tylko przed południem. Po tygodniu można śmiało przenieść do słońca.
Bez zahartowania na chwilę zatrzymują wzrost, innych objawów nie zauważyłem.
domator
50p
50p
Posty: 58
Od: 31 mar 2016, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Do słońca to one będą (jak będzie przed 15V) przyzwyczajone bo stoją na południowym oknie. Boję się wiatr i niskie temperatury nocą. Czy wnosić do domu na noc?
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Moje doświadczenia mówią że nawet południowy parapet nie chroni przed oparzeniami. Nie wiem czy to kwestia UV, przepuszczalności szyb czy czegokolwiek innego, ale takie z południowego parapetu też miały później przypalenia. Jedyny wyjątek to kilka dni deszczowych po wyniesieniu.
Na noc wnoś jeśli ten południowy parapet jest w ogrzewanym pomieszczeniu.
domator
50p
50p
Posty: 58
Od: 31 mar 2016, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

newrom dziękuję. Jeszcze jedno pytanie, czy są szanse na owocowanie w tym roku? Rośliny zaczynają drugi rok.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Figi owocują na zeszłorocznych pędach, jeśli masz przyrosty zeszłoroczne to poszukaj małych kulek na nich. U mnie były, ale opadły po przymrozkach. Twoja roślina na 99,99% nie jest dwuletnia. Dwa lata ma sadzonka, a roślina jest starsza (trzeba brać pod uwagę wiek rośliny matecznej). Oczywiście może mieć owoce, inna sprawa czy jest odpowiednio duża by je wykarmić. W każdym razie dbaj o figę w tym roku, bo im więcej urośnie, tym więcej fig będzie w przyszłym :)
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 852
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

A jak zmusić krzew do wypuszczenia pędów z oczek śpiących. Wszystkie moje figi formuję jako drzewka na pniu i w najstarszej zbyt wysoko uciąłem przewodnik. Teraz sytuacja wygląda tak , że będę w przyszłości pewnie mieć problemy, by na zimę schować ją do garażu, bo będzie za wysoka. Ma jedno rozgałęzienie , gdzieś na wysokości 1,7m, a garaż tylko 2,2m. Nie chcę radykalnie skracać przewodnika, bo mam zawiązki owoców za rozgałęzieniem. I tak , przy wiosennym cięciu część owoców poszła na straty. Przydało by się , by puściła coś z przewodnika trochę na niższej wysokości. Może jakieś nacięcia w okolicy węzłów? Co radzicie?
Pozdrawiam
Tomek
menik
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 15 paź 2014, o 21:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Trzeba przesadzić do większej doniczki i dać trochę nawozu, np. granulowanego obornika. Jak korzenie zaczną się rozrastać, to roślina nabierze siły i zacznie wypuszczać nowe pędy.
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 852
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

W donicy jest bardzo dużej.
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Na wiosnę zakupiłem dwie sadzonki Panache. Posadziłem do donic 65 litrowych. Czy to co widać na poniższych zdjęciach to mini-owocki czy co to?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
krzysiek1240
200p
200p
Posty: 366
Od: 23 lut 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Tak, to są przyszłe figi. :wink:
Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Figa na działce, w donicy

Post »

Czytałem w niejednym miejscu, że owoce często dojrzewają dopiero następnego lata, a niekiedy opadają w zimie z krzaka. W tym roku mogę przyznać, że późno wysadziłem figę do dużej donicy bo wcześniej rosła w 5L i wegetowała. Tak więc i te zawiązki owoców są później niż powinny. Zobaczę w następnym sezonie jak będzie.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”