Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Drzewa owocowe
Zablokowany
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Uważam że jeśli latem się nie zrosło to teraz już się lepiej nie zrośnie. Ja bym posmarował maścią po bokach tak jak tutaj:
Obrazek

A u kolegi też tak okulizowałem ale wcześniej odwinąłem taśmę i dookoła jest teraz taki rowek, myślę że drzewko z czasem samo sobie z tym poradzi, albo obleje kalusem. Najważniejsze że jest połączenie i rozwija się liść.
Obrazek
tom999

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

U mnie wygląda to tak
Obrazek
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Wg mnie jest ok, skoro się rozwija to znaczy że się zrosło, tylko trochę mało tkanki po bokach dałeś, następnym razem wytnij więcej "materiału". Na pewno nie odpadnie.
jagusia111

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Tom jest ok. Oczko ładnie puszcza.
tom999

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Czyli głębiej wycinać oczko?
jagusia111

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Nie tyle głębiej co wycięte oczko powinno wielkością pasować do wyciętego miejsca na podkładce.
tom999

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

A może słabe zrośnięte jest dlatego że późno okulizowałem?
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Chociaż jak ja się uczyłem okulizować to ktoś pisał że oczko może być mniejsze, byle by nie było większe od nacięcia na podkładce (okulanta) bo wtedy oczko zacznie usychać. A jak nacięcie na podkładce będzie większe, to będzie podsychać tylko rana na podkładce, a że drzewko ma skąd brać soki to mu to nie zaszkodzi (nie bardziej niż za duże oczko :P)
tom999

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

U mnie właśnie górą wygląda jakby było za dużo ponad nacięcie
A może słabe zrośnięte jest dlatego że późno okulizowałem?
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Może i faktycznie wychodzi u góry trochę poza nacięcie, ale to można było przyciąć po prostu (podczas okulizacji, chociaż teraz myślę że też) ale ja osobiście bym raczej tego nie ruszał, dopóki nie wyrośnie ładna gałązka. Chyba że obawiasz się że to co odstaje kiedyś zahaczysz i zerwiesz całe oczko. Jeśli wiesz że tam na pewno nie ma zrostu to możesz po trochu przyciąć do miejsca zrostu lub górę zabezpiecz taśmą żeby nie zahaczyć przypadkiem kiedyś. Wydaje mi się żę do końca lata będzie na tyle ładny zrost że nie ma szans by coś to zerwało.

A tak a propos okulizacji, widzę po raz kolejny że przyjęcia oczka na przewodniku są pewniejsze niż na bocznych gałązkach. Czy to może powinno się tylko na przewodniku okulizować? Bo ja próbowałem też na bocznych gałązkach (1-2 letnich) i tam 0% przyjęć. A na przewodniku z 5 oczek 3 przyjęcia.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

dedert pisze:widzę po raz kolejny że przyjęcia oczka na przewodniku są pewniejsze niż na bocznych gałązkach
drzewa też mają swoją główną tętnicę :)
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

No ale zrazy też powinny lepiej się przyjmować np. za korę na przewodniku. Ale za korę szczepi się tylko w niektórych okresach (kiedy kora dobrze odchodzi)?
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie drzew i krzewów owocowych - cz. II

Post »

Ja mam pytanie z innej beczki - co się stanie jeśli zaczepimy np przez okulizację pączkiem w dół? /odwrotnie niż na obrazku/
Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”