Róże na balkonie

Zablokowany
Awatar użytkownika
ewka36jj
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3666
Od: 10 cze 2012, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Róże na balkonie

Post »

Martusiu- ufam, że mimo nocnych przymrozków Twoje różyczki maja się dobrze. Napisz jak się mają. Jeśli są pędy zielone i twarde, to znaczy, że nic im się nie stało.
Awatar użytkownika
Marta+
200p
200p
Posty: 310
Od: 4 wrz 2016, o 12:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ziemia Przemyska

Re: Róże na balkonie

Post »

Ewuniu, z tymi pędami to jest tak: Alison i miniatura-terminatorka są zielone i twarde. Listki popalone, widać że martwe, ale gałązki są ok, choć Alison wygląda jakby była w stanie agonalnym. Natomiat Chopin chyba pójdzie na straty ;:174 Czarne poszło w dół, ten maleńki nosek jest już brązowy. Odpuściłam, nie tnę-zresztą niżej już się chyba nie da ;:174 Co będzie to będzie. Gloria Dei, Lila Wunder i Rumba nic sobie z przymrozków nie zrobiły, rosną jak na drożdżach-jutro ma być cieplej to może im fotki zrobię. Pnące i Kazanlik przystopowały, ale absolutnie strat nie ma.


Nowiny od świąt: plagi egipskie to nic w porównaniu z tym, co przechodzą moje róże ;:174 W Wielką Sobotę na Indigoletcie i Paul`s Scarlett odkryłam jasne plamki. Po nitce do kłębka: dziewczyny pisały o mszycach, a mnie odwiedziły skoczki różane. Po kilka sztuk ale stwierdziłam, że nie będę zakładała hodowli, nastawiłam wyciąg z czosnku i w poniedziałek spryskałam. Wczoraj oglądałam liście-są same trupki, przynajmniej taki sukces.

Dalej: mączniak ;:222 Zainspirowana naszą Wandzią-Mimozą ;:167 zafundowałam im kąpiel w mleku. Kleopatry trochę się ogarnęły :D

Jakby tego było mało: mróz... ;:174 Nocami -5, nad ranem -7. Nakryłam wszystkie oprócz Kazanlika i pnących, aksamitki i żółtą miniaturkę (która wciąż nie może się zdecydować ,,żyć albo nie żyć...") wniosłam do domu.

,,Ahned"- już jej nie ma ;:174 Wykopałam, pooglądałam, śladu życia nie było, to wyrzuciłam. Żal mi o tyle, że trochę się nagimnastykowałam w zimie przy przenoszeniu i opatulaniu, no i nigdy nie dowiem się jaka naprawdę to była odmiana. Kupiona w tym samym źródle co Chopin i Alison- na początku jesieni ;:223 Nigdy więcej róż wykopanych ze szkółki zbyt wcześnie. A Floresita o tym pisała... Mam nauczkę ;:224

Na osłodę: taką sobie kupiłam w lokalnym ogrodniku:
Obrazek


Obrazek

A taką dostałam:


Obrazek
Awatar użytkownika
mimoza55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1353
Od: 2 wrz 2014, o 20:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: KRAKOWSKIE

Re: Róże na balkonie

Post »

Martuniu, ja też zniszczyłam jedną różę w donicy Lovely Fairy, wprawdzie donice ustawiłam pod wiatą ale to było za mało ;:174
w donicy posadzę pelargonie i liberie . Różyczki kupiłaś śliczne ;:167 ja jestem uziemiona, nie muszę zaszywać skarpety ;:306
Awatar użytkownika
meluzyna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 8 sie 2009, o 10:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kuj. - Pom.

Re: Róże na balkonie

Post »

Dzisiaj nie wiadomo dlaczego :shock: kupiłam sobie w Biedronce dalię, urzekły mnie wypuszczające młode pędy:) Nigdy nie miałam dalii, ale mam dużą, bardzo szeroką donicę, to sobie ją posadzę, a w zasadzie już posadziłam w zastępczej doniczce:) Stoi sobie na parapecie kuchennym.
Pewnie taka sama loteria, jak z różami. Nigdzie nie mogę znaleźć tej odmiany. Ma być wysoka, bo ok. 90 cm. Ciekawe, czy będzie ładnie współgrać z różami?

Obrazek
Awatar użytkownika
Marta+
200p
200p
Posty: 310
Od: 4 wrz 2016, o 12:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ziemia Przemyska

Re: Róże na balkonie

Post »

Wandziu, na balkonowych hektarach :;230 każdy centymetr się liczy- miejsce obliczone pod ,,Ahned" się nie zmarnuje, o doszły mi dwie rabatówki, będzie w sam raz.
Też kiedyś nosiłam taki stylowy bucik, ale to było w środku lata, ś.p. ciotka-krawcowa uszyła mi ciżemkę ;:306 żebym mogła z domu wychodzić.

Meluzyno, dalia tfu tfu piękna. Pamiętam dalie z babcinego ogródka ;:oj to były damy dostojne. Niech Ci rośnie pięknie i zdrowo ;:167 a jak już wyrośnie, proszę, wrzuć zdjęcia ;:108
Aksamitki mam w doniczce tzw. produkcyjnej (po prostu czarnej i paskudnej), czekają na ustabilizowanie temperatur, będą do skrzynki-rynienki po zewnętrznej stronie barierki, a jak zaczną przekwitać to wsadzę na ich miejsce astry miniaturki; wysiałam je parę dni temu, bujnie wykiełkowały w ilości sztuk 12, na 4 doniczki, szał :;230 Ale mają jeszcze parę dni na wystartowanie.

Moje dzisiejsze, jestem zła, bo pod agrowłókniną ułamał się jeden czubek Rumby :evil:
Rumba:

Obrazek


Obrazek

Lila Wunder, ma jeszcze zwinięte listki po mroźnej nocy (mimo okrycia):


Obrazek

Gloria Dei:


Obrazek
I paskudna barierka w tle, którą mam nadzieję w przyszłym tygodniu się zająć. Ale to od pogody zależy ;:224

Teraz najnowsze, ich debiut w roli modelek :wink:
Purple Ice, przydomek Śpiąca Królewna:

Obrazek

Najnowsza Rabatówka, ta bidaka dziś pierwszy raz w życiu słonko zobaczyła, poprzedną noc spędziła w domu. Powyciągana i bladziutka, ale wola życia ogromna. W doniczce tymczasowej, aż 40 cm ;:174 więc znowu muszę polować na coś konkretnego:


Obrazek
Awatar użytkownika
dorotka350
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5486
Od: 26 maja 2014, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Róże na balkonie

Post »

Ciekawa jestem co wyrośnie z twojej nowo zakupionej rabatówki? Na etykiecie wygląda zachęcająco ;:333
Mam nadzieję, że nocne przymrozki już nie będą nękać naszych panienek, bo przez te kilka dni drżałam o róże w donicach. Donicę przykrywałam drugą donicą, a na to jeszcze szły stare swetry eMa. Wolałam dmuchać na zimne, bo gdyby któraś z nowo nabytych Austinek zmarzła, to chyba bym się ;:145 Na razie wszystkie dzielnie zniosły te nocne spadki temperatury.
Awatar użytkownika
ewka36jj
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3666
Od: 10 cze 2012, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Róże na balkonie

Post »

Marto - mam prośbę, żebyś podzieliła się ze mną, a może i z innymi swoją wiedzą na temat zwalczania i zapobiegania wszystkiemu co złe a co upodobało sobie nasze róże. Piszesz o wyciągu z czosnku, napisz proszę dokładnie jak się taki wyciąg robi i na co działa, to samo dotyczy roztworu sody i dobroczynnego działania mleka. Ja to taka jestem, że przede wswzystkim wierzę w chemię i to niezależnie, czy rzecz tyczy się ludzi czy roślin. Ale w ubiegłym roku obiecałam sobie, że przystopuję z chemią i skieruję się ku naturalnym środkom. Ale moja wiedza w tej kwestii jest minimalna. jeśli mogłabyś mi pomóc i podzielisz się swoją wiedzą- będę wdzięczna ;:168 .
Awatar użytkownika
Marta+
200p
200p
Posty: 310
Od: 4 wrz 2016, o 12:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ziemia Przemyska

Re: Róże na balkonie

Post »

:wit

Dorotko, niech ta rabatówka będzie rabatówką :D Chwilowo nie mam większych wymagań :D
Jak były te ostatnie przymrozki to dwa maluchy- Purple Ice i NN Rabatówka-oraz aksamitki przeniesione zostały do mieszkania na noc. Reszta nieokryta nocowała na balkonie, z miniaturkami domowymi włącznie. Więcej szkody przyniosło moje okrywanie niż pozostawienie ich na niewielkim przymrozku ;:223 Czasu nie cofnę.
Mam nadzieję, że Twoje róże znakomicie zniosły te spadki temperatur, Austinki, z tego co czytałam, to wojowniczki, na pewno nic im nie będzie; pewnie nawet nie odczuły ;:108 ;:168

Ewuniu, aż się roześmiałam :D Wiedzę chemiczną mam bliską zeru od strony ujemnej ;:306 na pewno nie mam prawa nikogo pouczać czy douczać. Tym bardziej, że używałabym ,,chemicznej chemii" gdyby nie kotka.
Wyciąg z czosnku: 3 nieduże ząbki pocięłam w cienkie plasterki i zalałam niecałym litrem wrzątku, nakryłam talerzykiem i odstawiłam na 48 godz. Oprysk świetnie podziałał na skoczki. Były żywe tuż po oprysku, padły w ciągu 2-3 dni. Do dziś ich nie ma (10 dni od oprysku).
Soda: nie mam wagi laboratoryjnej, ale mam maluśkie łyżeczki chemiczne, odmierzyłam pi razy oko gram i dodałam do pi razy oko 100 ml wody. Wybacz tę ,,dokładną" recepturę ;:306 , ale każdy orze jak może :;230
Oprysk podziałał na mączniaka w fazie początkowej, niestety przegapiona jedna róża miała bardziej zaawansowane stadium więc...
Oprysk mlekiem- i tu ukłon i wielkie podzękowania ;:180 ;:168 ;:167 w stronę Wandzi-mimozy, bo to Ona wspomniała o przecieraniu zamączniakowanej róży mlekiem. I to był strzał w dychę. Ja swoich róż nie myłam, ,,troszkę" ;:306 za dużo listków, ale popryskałam je mlekiem. Skuteczność 100% i nie śmierdzi tak jak czosnek :;230
Wrotycz: super na przędziorki. Około 7 kopiastych łyżeczek na bodajże pół litra zimnej wody. Nakryć coby nikt się nie poczęstował, odstawić na dobę. Odcedzić, najlepiej przez jakiś materiał, inaczej wrotyczątka wyrosną między różami- moje rosną bujnie ;:306 , podlewać i/lub pryskać.
Pokrzywa: Napar 4 torebki (niestety mam w tej chwili tylko sklepową) na litr, ostudzić, używam do pryskania paprotek w mieszkaniu. Ale róże pewnie też można :wink:
Tyle.
Jak się komuś przyda to fajnie ;:108

##################################
Balkon się robi, barierka już jest piękna, teraz jeszcze tylko kratki, ściany zrobię pewnie dopiero w maju, chyba, że pogoda w cudowny sposób się odmieni ;:224
:wit
Awatar użytkownika
ewka36jj
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3666
Od: 10 cze 2012, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Róże na balkonie

Post »

Wielkie dzięki, już skopiowałam i zapisałam, a że nie tylko mnie się ta cenna wiedza przyda, to pewne ;:215 .
Awatar użytkownika
apus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5328
Od: 26 kwie 2007, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Róże na balkonie

Post »

Martusiu dziękuje za przepisy na opryski, dobrze je mieć na uwadze i w pamięci. ;:196
Ze swojej strony dorzucę Ci jeszcze z bylicy piołun (robisz napar jak z wrotyczy) - bardzo dobre na mszyce, skoczki i inne ssące.
A swoja droga oby jak najmniej tych różnych szkodników na naszych balkonach i ogrodach... ;:333
Pozdrawiam, Basia.
viewtopic.php?f=2&t=117468
Awatar użytkownika
daysy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4551
Od: 13 lut 2014, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj.łódzkie

Re: Róże na balkonie

Post »

To i ja skorzystałam, wielkie dzięki ;:180 ;:180 ;:180 . Wszystko spisane ku pamięci ;:333
Pozdrawiam Daysy
Zapraszam
Róże i bajkowy świat ogrodów 2018
Awatar użytkownika
mimoza55
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1353
Od: 2 wrz 2014, o 20:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: KRAKOWSKIE

Re: Róże na balkonie

Post »

Martuniu, dzięki za przepisy, odnośnie Wrotycza, mojej okolicy na łąkach nie natknęłam sie na niego a szukałam ,
bo słyszałam,że wrotycz jest też dobry na odstraszanie nornic / ponoć wystarczy zwinięte gałązki Wrotycza, włożyć do norek /
Martuniu na balkonie nie masz problemu z krecikami i jemu podobnym ;:306 Wrotycz będę musiała kupić w sklepie zielarskim .
Różyczce przemywałam listki , bo bidulka rośnie na parapecie i obie tęsknimy za słoneczkiem ;:3
Awatar użytkownika
Marta+
200p
200p
Posty: 310
Od: 4 wrz 2016, o 12:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ziemia Przemyska

Re: Róże na balkonie

Post »

Dziewczyny ;:168
U mnie źle bardzo, prawie wszystkie róże mają mączniaka. Nie jakoś strasznie, ale przeraża mnie fakt, że tylko Gloria Dei się nie dała. Reszta chora ;:98
Jest zimno, wręcz lodowato, leje, a jak nie leje to i tak jest pochmurno. Nie pamiętam jak wygląda słońce.
Na osłodę Rumba, gdyby nie ona to pewnie wpadłabym na depresję różaną:

Obrazek
Słabo go widać, fotograf ze mnie marny. W sumie są trzy pączki, dwa urwałam przez przypadek ;:223
W tle ,,nowa" barierka, którą malowałam przy padającym śniegu ;:224

;:196
Zablokowany

Wróć do „Moje róże !”