Jabłoń: choroby, szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Zablokowany
qwerty63
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 27 mar 2010, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Nie, nie użyłem na nich jeszcze żadnych ŚOR, jedynie osłonki przed zwierzyną obgryzającą korę. Są to Jonatany (wg deklaracji sprzedającego) i rosną na łące która gdzieniegdzie jest podmokła choć mam nadzieję że jabłonie są bezpieczne. Jednak nie wiem na pewno ile mają do wody. Podobne pęknięcia zauważyłem na moich Jonatanach w zupełnie innej lokalizacji, inna gleba, na pewno nie podmokła, jednak są te pęknięcia w bardzo małych ilościach i nie powinny być problemem dla drzew. Mam ochotę potraktować tą korę czymś przeciwgrzybowym (nie wiem jeszcze czym) a potem może wapnem do bielenia drzew...
jagusia111

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Qwerty63 takie pęknięcia wystąpiły w ostatnich latach w wielu sadach. Ich powstawanie w zasadzie nie zostało dokładnie wyjaśnione. Występują na różnych odmianach i na różnych glebach. Nie ma tu żadnej prawidłowości. Przypuszcza się, że może to być związane z suszą, która wystąpiła w ostatnich latach i zaburzonym pobieraniem manganu. Możesz opryskać topsinem, a to wapno to bym sobie darowała. Pocieszę Cię, że z wiekiem drzewka sytuacja zazwyczaj się poprawia.
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Jagusia, dzięki, uspokoiłaś mnie. Tak więc tylko standardowa ochrona. Zamierzam je popryskać Miedzianem.
Pozdrawiam
Agneska
qwerty63
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 27 mar 2010, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

To ja też ;) Dzięki, Jagusia, za uspokojenie! Czasem tego właśnie potrzebują drzewka, uspokojonego opiekuna ;)
Awatar użytkownika
Pasquallo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 20 kwie 2017, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Witajcie. Bardzo pilnie potrzebuje pomocy w sprawie moich jabłoni. Nie chce mi się wierzyć, że to może być parch, proszę niech jakaś dobra dusza się nad tymi zdjęciami choć przez chwilę pochyli. Przeszukiwanie google nie daje rezulatów, bo wydaje mi się, że to nie parch. Na wszystkich drzewkach które mam, jest taka sytuacja. Opryski terminowo wykonywane, amatorską uprawą zajmuję się od kilku lat i nigdy czegoś takiego nie było.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
jagusia111

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Parch to to nie jest na 100%. Raczej jakieś uszkodzenia temperaturowe lub problemy fizjologiczne związane z pobieraniem składników w związku z niskimi temperaturami.
Awatar użytkownika
Pasquallo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 20 kwie 2017, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Dzięki wielkie za odpowiedź. Załamałbym się gdyby był to parch, przy takiej dbałości o zabiegi etc. Te plamki trochę mi wyglądają jakby po jakimś gradzie, albo nie wiem. W każdym razie są na każdej odmianie jabłoni jaką mam i sporo tych listków tak wyglądających.

Macie jakieś rady co robić?
jagusia111

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Może tak być, że przeszedł jakiś grad i są to otarcia. Mogą to być też lekkie uszkodzenia od oprysku. Ja bym się tym na razie nie martwiła i zostawiła drzewa w spokoju. Zabezpieczaj od parcha dalej standardowo. Poprawi się pogoda to i drzewa odżyją.
Jarmall
50p
50p
Posty: 63
Od: 7 maja 2016, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jabłoń

Post »

Witam
Co jest z moją jabłonią ? Na obecną chwile wygląda tak jak na foto .Liście pozwijane i bardzo słabo się rozwijają . Jabłoń ma 2 rok i była w końcu lutego pryskana miedzianem
Obrazek
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Proszę o pomoc w identyfikacji chrząszczy, które opanowały pąki kwiatowe jabłonki "Sława pobieditielom" i tylko tej. W ubiegłym roku mimo kwitnienia nie zawiązało się ani jedno jabłuszko.
Obrazek
ania1590
jagusia111

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Niewiele widać, ale jak ma ryjek to pewnie kwieciak.
Awatar użytkownika
ania1590
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 3 kwie 2009, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kołobrzeg
Kontakt:

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

Jagusiu, kwieciak jest dużo większy. Gdybyś mogła powiększyć zdjęcie, to zobaczysz czułki, ryjka nie ma. Na zdjęciu są 2 egzemplarze czy osobniki, jeden na grzbiecie, to można je obejrzeć z obu stron.Oglądałam owocnicę niszczylistkę, jest bardzo podobna, tylko część grzbietową ma ciemniejszą, ale skrzydła w tym samym kolorze.
ania1590
jagusia111

Re: Jabłoń: choroby, szkodniki

Post »

A zobacz może naliściak pączkojad. Wstaw duże zdjęcie bo po powiększeniu też niewiele widać bo się rozmywa.
Zablokowany

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”