Od czego zależy grubość i ilość pędów?

Agnieszka455
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 8 kwie 2017, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Od czego zależy grubość i ilość pędów?

Post »

Cześć dziewczyny :)
Zastanawiałyście się kiedyś od czego zależy tak naprawdę grubość pędu , oraz ich ilość ? ,bo ja mając 3 lata 5 falków nigdy :D . Dopiero dzisiaj coś mnie natchnęło ... No bo zawsze jest tak ,że jak kupi się falka to on ma dużą ilość pędów (zazwyczaj 2) , duże okazałe kwiaty i długi pęd , a jak sama uprawiam to mają zazwyczaj 1 ,czasem 2 (rzadko) :(
małe kwiaty i chude pędziki i malutkie kwiatuszka.Proszę o odpowiedzi i porade jak mieć takie cudeńka jak z kwiaciarni ?
A w ogóle jak do tego dporowadzić?Proszę o odpowiedz doswiadczonych) ? ;:167
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Od czego zależy grubość pędu?

Post »

Był ten temat omawiany wiele razy w tej sekcji.
Odpowiedź jest prosta. Żeby kwitnienie było obfite, a kwiaty możliwie jak największe, potrzeba jest duża ilość światła i słońca. Choć falenopsisy nie potrzebują do wzrostu dużo słońca, to jednak najlepsze kwitnienia są na południowym stanowisku, na innych nieco mniejsze. Na północy oczywiście będzie najsłabiej. Oczywiście tym samym trzeba zapewnić miejsce na parapecie. Dopiero na kolejnym miejscu jest regularne nawożenie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Agnieszka455
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 8 kwie 2017, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Od czego zależy grubość pędu?

Post »

No dobrze ,a jeśli chodzi o nawożenie to co polecasz? Ale z tą dużą ilością słońca to się nie zgodzę ,bo ja mam storczyki 2 na południowym parapecie i mają tak z 8 kwiatków ,ale to takiej samej wielkości jak storczyki na wschodnim parapecie.Dodaje że to nie są obfite kwitnienia.A jakieś stymulatory wzrostu co polecasz?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Od czego zależy grubość pędu?

Post »

Możesz się nie zgadzać, ale widziałem kwitnące falenopsisy na południowym parapecie i na wschodnim i różnica jest zauważalna.
Być może u Ciebie to nie tylko problem ze światłem ale np. za suche powietrze, brak różnicy w temperaturze między dniem, a nocą.
Co do nawozów, tak naprawdę storczyki będąc epifitami nie potrzebują nawożenia, jak inne rośliny. Jak już to wystarczy nawozić co drugie, a nawet trzecie podlewanie 1/2, 1/4 zalecanej dawki i to wystarczy. Najlepszy będzie nawóz w płynie, żadnych pałeczek.

Możesz też przeczytać ten wątek:

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=10559
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Agnieszka455
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 8 kwie 2017, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Od czego zależy grubość pędu?

Post »

Ale jeżeli one by mieć duże kwiaty potrzebują dużo słońca ,to jak to mogą zapewnić kwiaciarnie? ,a jeśli chodzi o ilość pędów to, to od czego zależy ? Z góry dziękuje za odpowiedź.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Od czego zależy grubość pędu?

Post »

Agnieszka, ilość pędów również może być uzależnione od dawkj słońca/natężenia światła, ale też od danej hybrydy. Jedne na południowym parapecie mogą zarówno wypuścić dwa, trzy pędy, a inne tylko jeden.
Tylko proszę, nie porównuj wyglądu roślin sprzedawanych do roślin w uprawie domowej. Zanim trafią od producenta do sprzedawcy, raz: rosną w szklarniach gdzie mają bardzo dużo światła, dwa: faszerowane są różnymi specyfikami żeby jak najlepiej wyglądały.
Żeby w warunkach domowych ich kwitnienie było zbliżone do tego w szklarniach, trzeba przede wszystkim zapewnić podobne warunki uprawy, czyli dużo światła.
Jedna uwaga, jeśli chodzi o południową wystawę - w lecie albo cieniować w godzinach południowych, np. stawiając za firanką albo postawić w pewnej odległości od okna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Agnieszka455
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 8 kwie 2017, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Od czego zależy grubość pędu?

Post »

No dobrze ,a czy stawiając storczyka na południowo-wschodniej stronie pod balkonem (dodaje dwa duże wyjścia ) będzie kwitł tak obficie jak teraz .?(aktualnie ma 2 pędy i 2 odnogi na jednym oraz duże kwiaty ok.12 cm
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Od czego zależy grubość pędu?

Post »

Teraz nie do końca rozumiem, skoro kwitnie dwoma pędami i ma 12 cm kwiaty, to po co chcesz zmieniać stanowisko? Wielkość kwiatów masz odpowiednią i ilość pędów też, to co chcesz więcej osiągnąć? Chcesz przeskoczyć genetykę rośliny?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Agnieszka455
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 8 kwie 2017, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Od czego zależy grubość pędu?

Post »

Nie no bez pszesady :D , a tak na serio to źle mnie zrozumiałeś , bo ten storczyk jest nowy i pytanie było czy te stanowisko mu wystarczy ,by kwitł tak jak teraz (to kwitnienie nie jest moje oczywiście) ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Od czego zależy grubość pędu?

Post »

Jeśli będzie miał tam dużo światła i słońca to powinien powtórzyć kwitnienie w mniej więcej podobnym formacie. Oczywiście nie można też zapominać, że to też żywa roślina i sama decyduje jak docelowo zakwitnie. Naszym zadaniem pozostaje stworzenie jak najbardziej optymalnych do tego warunków.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Agnieszka455
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 8 kwie 2017, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Od czego zależy grubość pędu?

Post »

Norbert dzięki ,za wyjaśnienie.A jak już w temacie to powiedz mi czy nie robie tego źle.Otóż to , w czasie wyrastania pędu ,wrostu również podlewam falki raz na 3 tyg.(podlewam tak bo czasami po jednej stronie doniczki są jeszcze kropelki osadzone ,a ziemia jest w tym miejscu wilgotna) ,a reszta doniczki jest okropnie wysuszona.I pytanie moje takie czy to nie za rzadko w czasie wyrastania pędu? (Może dlatego pędy są takie chudziutkie)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Od czego zależy grubość pędu?

Post »

Raz na trzy tygodnie to o tej porze roku trochę za rzadko. Osadzająca się para wodna na wewnętrznej stronie doniczki może też być od padającego słońca.
Podstawową zasadą przy podlewaniu falenopsisów jest obserwacja koloru ich korzeni - podlewasz (moczysz) wtedy, gdy korzenie robią się srebrno szare.
Choć rzadsze podlewanie nie powinno mieć wpływu na grubość pędu, jedynie może istnieć ryzyko zasuszenia pąków. Musisz wiedzieć, że grubość pędu zależy od hybrydy, a i jak pisałem wcześniej nie będą dokładnie tak samo kwitły, jak u producenta.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Agnieszka455
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 8 kwie 2017, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Od czego zależy grubość pędu?

Post »

Wiem norbert kiedy podlewać ,gdy korzenie są szare ,ale w niektórych miejscach są jeszcze zielone (nawet po 2 tyg) ,więc nie wiem ,może porobić otworki w osłonce ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”