Stare, dobre jabłonie część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

ania1590 pisze:Ja też zamierzam przeszczepić młode jabłonie, rosnące w moim ogrodzie, zrazami ze starych odmian w opuszczonym, poniemieckim gospodarstwie. Jesienią wybrałam się spróbować owoców i o dziwo były zdrowe, dorodne, bez parcha, bez mięsnych dodatków i ponadto smaczne. Odmian nie znam, nawet się nie domyślam, wszystkie o jasnej skórce. Czy ma ktoś wiedzę jakie odmiany były sadzone na moim terenie przez Niemców?
Jesień to pojemna kategoria. Pod koniec września dojrzewa Reneta Ananasowa - wybitnie smaczna słodka aż do szklistości miąższu po deszczach, natomiast z zimówek bywało Ontario i Reneta Szampańska, zdatne do długiego przechowywania, a po październikowym zbiorze raczej za twarde i kwaśne by je zjeść, dopiero na święta jadalne. Obie odmiany zielone, a R. Ananasowa żółto-zielona z lekkim rumieńcem. Odmiany Ontario poszukuję to znaczy jej zrazów do kolekcji starych renet i podobnych renetowatym. Mam na wymianę np: Linneusza, dwie w typie Królowej renet, i inne.
ERNRUD pisze:''Gala' i 'Šampion' to typowe towarówki. Sprawdzają sie w sadach z regularną ochroną chemiczną. Nie polecałbym ich do uprawy amatorskiej. Są przede wszystkim zbyt podatne na niskie temperatury i dość wrażliwe na choroby.
Miałem Śampiona i jak nie parch to mszyca, w końcu się poddałem jabłka tej odmiany kupuję bo lubię, a już rośnie zaszczepione w zeszłym roku Pepina Linneusza ze zrazów od kolegi z Podkarpacia. Jabłka podobne, bardzo smaczne zwłaszcza w listopadzie - grudniu.
Generalnie większość uznanych starych odmian deserowo-przetwórczych po zaszczepieniu na podkładce półkarłowej i podstawowej pielęgnacji, nawożeniu okazuje się bardzo atrakcyjna.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

Witam , znalazłem w tym wątku sprzed kilku miesięcy wpis szanownego kolegi Szukacza że poszukuje jabłoni Suislepper..., można ją nabyć w eko-ogrodniku u państwa Ziobrowskich. Pozdrawiam
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

Kupowałem u nich jabłonie w tym roku, ale przeoczyłem Suislepper, może nie przez przypadek, nie mam już miejsca na parceli na drzewa silnie rosnące, dosadzam pomiędzy nimi własne szczepione na P2.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

W eko-ogrodniku mają bogatą kolekcję starych odmian chociaż jeszcze nie wszystkie są dostępne w sprzedaży. Są na tyle mili,że oprócz sprzedaży suisleppera zaszczepili mi kilkanaście starych odmian jabłoni, które nie są ogólnie dostępne (takie jak:Signe Tilisch ,Szwajcarskie Pomarańczowe, Suislepper Czerwony, Złota Szlachetna , Ellisona Pomarańczowa ,Anis (Anyżówka), Antor, Cynamonówka Ananasowa, Reneta Szampańska , Kalwinka Ukraińska, Piękna Ołtarzewska ,Somner Gold Pepping , Reneta Muszkatołowa,Kalwilka Wczesna). Mam nadzieję,że się przyjmą. :-) . Pozdrawiam
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

Na taki materiał natrafiłem w niezależnej telewizji: https://www.youtube.com/watch?v=oRSbNOrUSVE
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

No to ja wlazłem za Tobą..a co to za jabłoń 'burgund' którą mają w ofercie? http://www.ekorolnik.info/odmiany.html
Nic nie mogę o niej znaleźć.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

Taki kawałek tekstu znalazłem w "Haśle ogrodniczym " z 96 roku
Od lat nie pamiętam sezonu, kiedy już od wrześ-nia sprzedawano nie tylko 'Lobo', ale i 'Šampiona' oraz 'Cortlanda'. I nie była to wcale pomyłka ? jak zwykle na początek na rynek trafiły najlepiej wybarwione owoce tej ostatniej odmiany pod nazwą "Burgund".
http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=497
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

No nie wiem, czy o taką starą odmianą chodzi . Tu w wykazie jest ale 'Burgundy' http://www.staresady.republika.pl/wykaz ... rodzie.htm
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

W przypadku Burgundów miałem z nimi do czynienia jesienią ubiegłego roku. Jeden ze sprzedawców owoców w Częstochowie miał tę odmianę. Kupiłem u niego te jabłka 3 razy. Chciałem zakupić zrazy ale okazało się że on jest tylko pośrednikiem, a producentem jest kto inny. Poprosiłem o możliwość uzyskania kontaktu telefonicznego niestety "pośrednik" nie okazał się pomocny bo stwierdził ,że zapomniał... . Co do samych jabłek to za 3 razem były już przejrzałe i mączyste . Natomiast sam owoc ciemnoczerwony a nawet bordowy, miąższ kruchy, soczysty, biały (w smaku słodko-kwaskowaty), Niestety nie wpadłem na to by porównać do Cortlanda... . Wygląd samego owocu przypominał mi trochę Kalwilę Jesienną Czerwoną (ale beż przebarwienia miąższu na różowo i początkowo bardziej soczysty).
Co do Suisleppera to mam posadzone 2 okulanty więc być może już w lutym 2018 miałbym zrazy jakby ktoś coś potrzebował... . Mam też zaszczepione ( przez eko-ogrodnika) kilka tygodni temu Suislepskie Czerwone więc jak się przyjmą to w 2019 zrazy powinny też być. Tak ogólnie to mam zasadzone w 2015 i 2016 roku 153 odmiany drzew owocowych z czego większość to te "starsze", ale teraz póki co to są przeważnie okulanty. :-) Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SandraABC
1000p
1000p
Posty: 1242
Od: 28 kwie 2011, o 23:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

Robię drugie podejście to identyfikacji moich jabłoni i tu pytanie - Jakie zdjęcia robić,żeby pod koniec sezonu pokazać ? Kwiat i owoc starczy ?
Poza tym informacje - kiedy kwitnie, kiedy dojrzewa, waga owocu, rodzaj skórki, kolor ? Czy coś jeszcze pominęłam ?
Mam zamiar się za to zabrać porządnie i posegregować odmianę po odmianie.
gladkib
200p
200p
Posty: 229
Od: 17 lis 2013, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

Sposób w jaki rośnie i tworzy pąki też jest dobrą wskazówką :)
dedert
500p
500p
Posty: 896
Od: 3 cze 2015, o 00:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koło

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

garom pisze:... Reneta Szampańska ...
Ja mam szampańską, zaszczepiona w ubiegłym roku ze zraza, teraz jest całkiem długawy badylek. Jakby ktos potrzebował to w następnym roku powinna już być gotowa do przycięcia... tak mi sie zdaje. Czy nazwa wskazuje przydatność, czyli można z niej robić niezłe wina, szampany?
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłonie stare, dobre

Post »

dedert pisze:
garom pisze:... Reneta Szampańska ...
Ja mam szampańską, zaszczepiona w ubiegłym roku ze zraza, teraz jest całkiem długawy badylek. Jakby ktos potrzebował to w następnym roku powinna już być gotowa do przycięcia... tak mi sie zdaje. Czy nazwa wskazuje przydatność, czyli można z niej robić niezłe wina, szampany?
Coś w tym jest
Reneta Szampańska bo z Francji, tam była powszechną. Dawno temu, na działce rodziców w Policach była jabłoń którą identyfikujemy jako Ontario lub właśnie Szampańską. Jabłka po zbiorze można było przetwarzać , piec lub robić z nich super wino. Po miesiącu przechowywania już można było je jeść na surowo. Ja też mam zaszczepioną tego typu, ale czy na pewno to Szampańska, to zobaczę jak zaowocuje, czyli jakieś dwa lata. Szampańska dojrzewająca w papierowych torebkach miała delikatną jasną skórkę i była sprzedawana na sztuki, jak pączki.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”