Trzmielina oskrzydlona(Euonymus Allatus)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
tomek81c
50p
50p
Posty: 93
Od: 15 mar 2007, o 13:30
Lokalizacja: Łomża, pn.-wsch. mazowsze

Post »

z tego co pamiętam to:
Euonymus Alatus w 10 lat 2m wysokości;
Euonymus Alatus 'Compactus' w 10 lat osiąga 1m wysokości
Tomek
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Trzmielina oskrzydlona(Euonymus Allatus)

Post »

Witam.
Wsadziłem w kwietniu trzmielinę oskrzydloną i do tej pory była ładna i zielona.Jednak od ok. tygodnia zaczęła trochę marnieć a na kilku listkach pojawiły się żółte przebarwienia (na zdjęciu widoczne w prawym dolnym rogu) i kilka zwiędło. czy to jest urok tej roślinki czy po prostu coś zaczyna się z nią dziać. jeżeli tak to proszę o pomoc w ratowaniu mojej trzmieliny.

Obrazek
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Może ma za dużo słońca, może ma za sucho, a może i jedno, i drugie? Trzmielina lubi wilgotną glebę i półcień, a u nas nad jeziorem, w naturze, rośnie prawie całkiem w cieniu, pod drzewami. Sama sobie wybrała takie miejsce, więc widocznie takie jest dla niej dobre :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

Kupując trzmielinkę mówiono mi, że jak najbardziej może rosnąć w pełnym słońcu /zmienia wtedy na jesieni ubarwienie liści/ - podlewam co drugi dzień ok.5litrów wody. Czy to za mało?
Czyli wg Ciebie nalewko miałbym ją przesadzić w bardziej cieniste miejsce?
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Trzmielina oskrzydlona

Post »

Witam. czy to normalne, że w końcu czerwca moja trzmielina zaczyna dostawać czerwonych kropek, obrzeży liści i całe liście robić się czerwone? Może coś zaczyna atakować moją trzmielinę? Obrazek Obrazek Obrazek
alys
200p
200p
Posty: 275
Od: 8 sie 2008, o 17:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Post »

Taka jest właśnie uroda tego krzewu.Nazywają go PŁONĄCY KRZAK.
U mnie był wręcz krwisto czerwony.Oczywiście póżną jesienią.
Pozdrawiam
ALYS
Lepiej późno niż wcale
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Powinien być krwisto czerwony jesienią, ale nie w czerwcu.Trzmielina oskrzydlona lubi wilgoć i przepuszczalną glebę.Ta na zdjęciu wygląda na taką co miała zbyt sucho.
Awatar użytkownika
darla80
1000p
1000p
Posty: 1299
Od: 29 sie 2008, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokółka/podlaskie

Post »

Witam!
Te przebarwienia to cały urok tego krzewu-dlatego właśnie go kupiłam :D
Wcześniej wygladał nieco bardziej atrakcyjnie-tu już wiatr zrywa liście :roll: Obrazek

A co tam u twojej trzmielinki MIRASKU?
Awatar użytkownika
mirasek
200p
200p
Posty: 372
Od: 12 gru 2007, o 16:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

Urocza Twoja trzmielinka. Moja miała też fantastyczne czerwonokrwiste listki. Mam nadzieje, że będą nam rosły na duże krzaczki i cieszyły jesienią oczka.
Pozdrawiam. Mirek.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

W którymś z wątków wspomniałam, że widziałam w październiku krwiście czerwony pięękny żywopłot z trzmieliny oskrzydlonej, wierzcie mi, widok niesamowity, połowę rodziny zagoniłam do internetu i przeszukiwania "co to jest"? Dopiero z programu "Maja w ogrodzie" dowiedziałam się, że to trzmielina.
alys
200p
200p
Posty: 275
Od: 8 sie 2008, o 17:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Post »

Tak wyglądała moja młodziutka trzmielina 04 pażdziernika Obrazek

Pozdrawiam
ALYS
Lepiej późno niż wcale
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Witaj Alys, piękna jest, ale napisz proszę jaka to .Wygląda na gatunek "Euonymus alatus", a nie jej odmianę 'Compactus', która ma krótsze i grubsze gałązki.Ja mam pierwszy rok tę zwartą odmianę, ale nie miała tak pięknie przebarwionych listków na czerwono (a może tylko zdjęcie tak to oddaje).Moja miała listki jakieś takie bardziej różowe, nic ciekawego, więc chciałabym wiedzieć jaka jest Twoja, bo coś mi się zdaje, że gatunek ładniej się przebarwia, a z odmianą to już zawsze jest 'coś za coś", a więc kosztem zwartego kształtu mniej ładny kolor.A może tylko mi się zdaje, choć moja miała wilgotno i rośnie w słonecznym miejscu?Jeszcze chciałabym wiedzieć co rośnie okrywowo pod krzewem :wink: pozdrawiam
alys
200p
200p
Posty: 275
Od: 8 sie 2008, o 17:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Post »

Zdjęcie dobrze oddaje jej kolor.Taka naprawdę jest. Jaka to odmiana nie wiem.
Kupiłam na Allegro trzy sztuki pt "płonące drzewko" u tej samej osoby.
Tylko ta jedna ma taki cudny kolor.Pozostałe dwie miały bordowo fioletowo zielone liście.
Rosną w różnych miejscach.Ta miała najmniej słońca.Glebę mam wilgotną III klasy przepuszczalną.
Na drugie pytanie Ci nie odpowiem ba bardzo bym chciała sama to wiedzieć.Samo się rozsiało.Ja tylko wyrywam pozostałe chwasty jeśli się pokażą.
Problem w tym, że zaczyna wchodzić dalej w trawnik i zwycięża.Trawa ginie.
Pozdrawiam
ALYS
Lepiej późno niż wcale
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”