Wysiewanie kaktusów cz.2

ODPOWIEDZ
Divine
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 19 paź 2016, o 17:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Jako początkujący sukulenciarz-kaktusiarz też planuję eksperyment z wysiewaniem i mam kilka pytań:
- Czy na spodzie pojemników z siewkami muszą być dziurki?
- Czy konieczne jest doświetlanie o tej porze roku (okno zachodnie, ale na prawdę jasne)?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Tak, na dnie każdego pojemnika, w którym rosną rośliny musi być drenaż oraz otwory. Odradzam wysiewy na oknie zachodnim. To niewłaściwa wystawa dla siewek. Dla wysiewów słońca jest dość gdzieś na początku kwietnia dla wystawy wschodniej.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Igelio
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 15 mar 2017, o 16:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nowe życie kaktusów

Post »

Witam nigdzie nie mogę znaleźć jakiegoś tematu do ogólnej rozmowy więc stworzyłem ten wątek no potrzebuje 3 odpowiedzi.
1.Moim kaktusom tydzień temu przerwałem sen zimowy ,ale jeszcze nic z nimi nie robiłem są w swoim szlachetnym miejscu na parapecie.
I tu pytanie kiedy ja zraszać? Teraz? od PON ma być dużo słońca chodź już dzisiaj było ładnie.Tak więc kiedy i jak często?
2.Zna ktoś jakąś Legit stronę z nasionami do kaktusów najlepiej Mamiliarie? fajnie ,gdyby nie były zbyt drogie i przesyłka nie szła by z 2 miesiące.Chciałbym spróbować coś wysadzić tego roku.
3.Ktoś zna właśnie jakiś temat co do wysiewania kaktusów? prosiłbym o wskazanie go :D
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18599
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

1. Wg mnie trochę za wcześnie na wybudzanie.
Poczytaj tutaj:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=30&t=71932
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Sukulentowy
200p
200p
Posty: 340
Od: 7 wrz 2016, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Jak naszykować nasiona do wysiewu?
Kiedyś posiałem odrobinę i wszystkie zostały zniszczone przez zielony nalot w okół ,który rósł a potem siewki przy nim czerniały i padały.
Jeżeli dobrze zrozumiałem to co przeczytałem to proszę o potwierdzenie :
1Wyparz pojemnik w którym będzie wysiew, musi mieć dziurki,
2nasyp wyparzony żwirek a na to wyparzony piasek.
Porównaj wodą z ? porcji nawozu
3 wysiej przydatków się nasiona.

Jak i naszykować i dobrze napisałem co trzeba zrobić?

Jeszcze chcę wysiewać ariocarpus agavoides ,ponoć w innych warunkach-jakich?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Jak bezpiecznie wysiać kaktusy, by zakończyło się to sukcesem opisane jest tutaj:
http://www.ptmk.warszawa.pl/artykuly/wysiewanie.html
http://www.ptmk.warszawa.pl/artykuly/pikowanie.html
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Skaryfikuje ktoś nasiona Strombocactus czy Aztekium ?
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Ja nasion Aztekium na oczy nie widziałem, jednak ze Strombocactusem jakieś doświadczenie mam. Żadnej skaryfikacji nie stosowałem (ciężko mi sobie nawet coś takiego wyobrazić), ale wschody miałem na poziomie ok. 70-80%. Co prawda w drugiej części sezonu, w sierpniu i wrześniu szlag mi siewki trafił (chyba przez czysto mineralne podłoże i podlewanie), ale początki były wielce obiecujące. Siałem w podłoże czysto mineralne, co chyba było błędem, ale wśród minerałów były łupki o składzie zbliżonym do składu gliny. Na wierzch posypałem przez drobne sitko ok. 1-2 mm warstwę miału (kwarcowego + łupkowego; myślę, że i glina się nada). To, jak sądzę, jest klucz do sukcesu; przynajmniej u mnie się sprawdziło. Wschody były, jak wspomniałem, w cholerę piękne, problemy zaczęły się później, ale to już inna bajka - za mokro, do tego w czysto mineralnym podłożu pojawiły się glony. U mnie lepiej sprawdza się żyzne niż mineralne.
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Z tą skaryfikacją to taki żart :P Aztekium ma minimalnie większe nasiona niż Strombocctus. Szczepiłem Strombo i Aztekium. Na korzeniu będę próbował jak swoich nasion doczekam :)
Awatar użytkownika
tom_ek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1495
Od: 16 sie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

peter86 pisze:Z tą skaryfikacją to taki żart :P
Powinienem był się domyślić ;:14

A po co szczepisz Strombo? Przecież to nie są bardzo trudne rośliny (choć fakt, wolno rosną).
Awatar użytkownika
peter86
500p
500p
Posty: 882
Od: 14 mar 2011, o 23:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: PL

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

tom_ek pisze:
peter86 pisze:Z tą skaryfikacją to taki żart :P
Powinienem był się domyślić ;:14

A po co szczepisz Strombo? Przecież to nie są bardzo trudne rośliny (choć fakt, wolno rosną).

Pierwsze pokolenie szczepienie bo porcje nasion mam male :) Kupowałem nasiona z różnymi numerami polowymi. Jak się doczekam własnych nasion to spróbuje na korzeniu. Mały % się zrasta ale jak sam wiesz wysiew Strombo może zawieźć siewki są po kilku miesiącach jak ziarna piasku. Ostatnio co szczepiłem na 30 zrosło się może 6-7. Pierwsze podejście na 10 nic się nie zrosło :) Kiełkowalność jest u Strombo dobra tylko początkowy wzrost siewek powala. Wełnowiec korzeniowy jest większy od siewki :)
Awatar użytkownika
Kassienka
50p
50p
Posty: 92
Od: 13 wrz 2016, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

;:7 Zawsze szukałam jakiś ciekawych odmian nasion kaktusów. Jednak stacjonarnie w żadnym sklepie nie potrafię znaleźć nasiona kaktusów, rzadko znajdą się w internecie mieszane nasiona. Od jakich sprzedawców nabywanie nasiona? Może ktoś doradzi mi polskich sprzedawców bo do zagranicznych nie mam zaufania (problemy z kosztami wysyłki wole omijać).
Aileen do jakiego substratu wysiałaś swoje nasiona? Bardzo mnie to ciekawi :D :tan
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Wysiewanie kaktusów cz.2

Post »

Gdzie można zamawiać nasiona jest opisane w tym wątku: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=30&t=49877
Jeśli chodzi o Polskę to praktycznie nie ma u nas żadnych źródeł nasion kaktusów, które byłyby warte polecenia.
Nasiona kaktusów można wysiewać do czystego drobnego piasku. Takie podłoże dobrze sprawdzi się zwłaszcza u osób, które nie mają dużego doświadczenia w tej materii.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”