Topinambur, słonecznik bulwiasty

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Topinambur, słonecznik bulwiasty

Post »

kaLo pisze:Można sadzić i co pół metra. Ważniejsza jest głębokość sadzenia, kóra powinna być 30-40 cm. To tak jak z tyczkami do fasoli. Czy będą co 0,5 m czy co 2 m, jak będą wbite zbyt płytko, to się wywrócą.
Kiedy pierwszy raz, przed kilku laty sadziłem pojedyncze bulwy z obawy przed przemarznięciem posadziłem je na głębokości 40 cm. Przy wykopywaniu plonu trzeba było zejść na 2 szpadle w głąb. Dlatego teraz sadzę na głębokości 20 cm - mniej roboty przy wykopywaniu.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Topinambur, słonecznik bulwiasty

Post »

Pęd topinambura wyrasta z bulwy,korzonki ma cienkie.Jeżeli nie będzie posadzony dostatecznie głęboko to trzeba palikować, żeby się nie przewracał.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Topinambur, słonecznik bulwiasty

Post »

W tym roku miałem zagon topinamburu 1,2 x 5 m plus izolacja z każdej strony po 0,5 m. Głębokośąć sadzenia jesienią 20 cm. Połowa była obsadzona wysokim na 3 m topinamburem w rozstawie 1x1 m, połowa była obsadzona wysokim na 1,5 m topinamburem w rozstawie 0,5x0,5 m, Po wschodach i wycięciu samosiejek ściółkowałem świeżą, udeptaną skoszoną trawą bez nasion o grubości 10 cm. Żaden topinambur się nie przewrócił. Jeden się pochylił i oparł o sąsiednie po silnym wietrze zachodnim. Chwasty się nie przebiły.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6739
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Topinambur, słonecznik bulwiasty

Post »

Obrazek

Wczoraj dostałem kilkanaście bulw topinambura ale jeszcze nie zdecydowałem czy i gdzie ew. go posadzę. 2 bulwy zjedzone na surowo.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Topinambur, słonecznik bulwiasty

Post »

Nie cytujemy każdego posta na który udzielamy odpowiedzi.
W Polsce słonecznik bulwiasty nie wytwarza nasion.
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2878
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Topinambur, słonecznik bulwiasty

Post »

Ja kupowałam na all..., super rzecz urozmaicająca zimową i wiosenną dietę, zamiast chemicznych sałat, pomidorków i ogórków z marketu :wink:
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Topinambur, słonecznik bulwiasty

Post »

Też ostatnio widziałem " na warzywach" w kilku dyskontach.
Awatar użytkownika
Alembik
500p
500p
Posty: 589
Od: 1 cze 2012, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Topinambur, słonecznik bulwiasty

Post »

Podobnym warzywem do topinambura jest skorzonera. Też można jeść na surowo albo kopać na przednówku. Wydaje się że ma nawet lepszą wartość odżywczą. Topinambur ma tą zaletę że rośnie wszędzie gdziekolwiek się go posadzi i daje duży plon. Najlepiej jeść na surowo, inulina odżywia bakterie jelitowe lepiej od zsiadłego mleka, kiszonej kapusty i tak dalej. Dobrze jest zostawić sporą ilość na zimę i kopać jak ziemia rozmarznie. Wspaniale leczy wszelkie problemy trawienne wynikające z braku witamin wiosną.
Awatar użytkownika
Sybil
200p
200p
Posty: 226
Od: 9 kwie 2013, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna, Roztocze Gorajskie

Re: Topinambur, słonecznik bulwiasty

Post »

Ja miałam kilka bulwek jadalnego topinambura, potem niestety nieświadoma tematu posadziłam wiadro tego, którym myśliwi dokarmiają dziki. PO 7 latach ten pastewny zdominował uprawę. Nie do końca wiem, jak to jest z tą pastewnością i jadalnością, ale może coś być, bo mój topinambur na surowo jest obrzydliwy a po ugotowaniu ( krótkim) jest pyszny jak delikatny ziemniaczek. Tak czy siak, ja go zjadam, trudno najwyżej wyjdzie an to że się "pasę" a nie odżywiam. :;230
Posadziłam go jako szybki, zielony parawan przy murku od strony obory sąsiada. Sprawia się idealnie, a efekt uboczny w postaci kilku taczek jadalnych bulw w ciągu zimy konsumujemy przy każdej odwilży. ;)
Uprawa żyje własnym życiem, nie rozłazi się, bo ma z jednej strony murek, z drugiej strony koszony trawnik. Ja tylko na wiosnę zgrabuję badyle - na zimę zostają, bo pięknie w nich żerują sikorki.
Ktoś ma doświadczenia i wrażenia konsumpcyjne z różnych odmian topinambura?
PS. Mój topinambur nie wie chyba, ze ma nie wytwarzać nasion! Jak się trafia ciepła jesień, to zdąża. Chyba się zmutował ;)
Awatar użytkownika
Alembik
500p
500p
Posty: 589
Od: 1 cze 2012, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Topinambur, słonecznik bulwiasty

Post »

Ja swój topinambur wziąłem właśnie z poletka przy lesie przeznaczonego dla dzików, ale w smaku na surowo jest bardzo dobry i rośnie bezproblemowo. Polecam Ci posadzić dodatkowo gdzieś taki jadalny na surowo topinambur ponieważ surowy jest zdrowszy od gotowanego. Topinambury nie krzyżują się między sobą i w Polsce nie wytwarza nasion.
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Topinambur, słonecznik bulwiasty

Post »

Na szczęście można już łatwo dostać "lepsze" (tak nazywam te jasne,bez czerwonawego zabarwienia) odmiany w dyskontach - a w zeszłym roku u nas widziało się tylko w sklepach ogrodniczych, bagatela - 5 zeta za małą bulwkę!

Mój czerwonawy ("dziki") jest smaczny, a mam go z 3 różnych miejsc pochodzenia. Nie widzę różnicy w smaku z tym marketowym.
Zielonym do góry!!!
czlowiek87
50p
50p
Posty: 50
Od: 25 sty 2017, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Topinambur, słonecznik bulwiasty

Post »

Proszę o poradę. Czy obecny czas jest dobry na wysadzenie bulw Topinamburu? Jeżeli tak to czy osiągnie właściwe mu rozmiary?
Potrzebuję posadzić około 25 m szpaler. Chciałbym żeby był wysoki i tworzył nieprzepuszczalną ścianę. Z racji jego ekspansywności nie chcę jednak żeby szpaler był zbyt głęboki (szeroki). Ile bulw na 1 metr bieżący potrzeba by był zwarty i się nie przewracał? Jaką odmianę nabyć aby był wysoki? Bardzo proszę też o nazwę odmiany jadalnej, którą posadzę na cele kulinarne :-)
gobi13
50p
50p
Posty: 91
Od: 25 mar 2012, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Topinambur, słonecznik bulwiasty

Post »

Dzisiaj widziałem całą torebkę bulw topinamburu w Biedronce za kilka złotych. Zastanawiam się czy takie bulwy nadają się do tego, żeby je wysadzić? Po prostu jak ziemniaki włożyć do ziemi? Kiedy można to robić? Nie jest jeszcze za wcześnie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”