Plumeria - choroby i szkodniki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plumeria - choroby i szkodniki

Post »

Płyn do mycia naczyń nie nadaje się do zwalczania tych szkodników, bo jest mało skuteczny. Najskuteczniejszym jest oprysk chemią - Envidor, Magus, Vertimec, preparatami niszczącymi wszystkie stadia rozwoju, powtórzony dokładnie po upływie siedmiu dni.

Wrzuć zdjęcia (zrobionymi najlepiej w świetle dziennym) tych liści z plamami, może to być choroba grzybowa.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Plumeria - choroby i szkodniki

Post »

N tym drugim zdjęciu jest moja druga plumeria i ona ma mniej tego osadu na liściach ale liście mają coraz gorszy stan, natomiast ta powyżej, którą opisywałam ma liscie z z białymi kropkami jak po ataku przędziorków.

Obrazek


A to zdjęcie mojej pierwszej plumeri ale zrobione w dziennym świetle. Czy to osad? Czy coś innego. Wygląda jak małe larwy ale to się nie rusza. Ta nie ma brązowych liści ale liście nawet te świeże nowe zwijają się do wewnątrz

Obrazek
Marzena
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plumeria - choroby i szkodniki

Post »

No więc tak, to co jest na nasadach łodyg, jest cechą naturalną.
Natomiast jeśli chodzi o liście, to ten biały nalot jest na ich wierzchniej czy spodniej stronie? Jeśli na wierzchniej to jest to najprawdopodobniej atak mączniaka, co wskazuje na charakterystyczne ciemne plamy. Pojawić się może przy zbyt wilgotnym powietrzu albo przy niewłaściwym podlewaniu (przelewaniu).
Pousuwaj wszystkie zarażone liście i spryskaj oraz podlej preparatem grzybobójczym, np Previcurem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Plumeria - choroby i szkodniki

Post »

Dziękuję za odpowiedż. Ten biały nalot (kropeczki roznego rozdaju) jest na wierzchu liścia, przy głównym nerwie, natomiast od spodu jest liść ładny zielony. Akurat na tym zdjęciu jest mały nalot, inne liście już oderwałam wcześniej i wyrzuciłam.
Obrazek
Marzena
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Plumeria - choroby i szkodniki

Post »

Te kropeczki mogą być śladem obecności przędziorków. Z reguły żerują na spodniej części liści, ale spotkałem się też z paroma przypadkami żerowania na wierzchniej części. Przed opryskiem preparatem grzybobójczym, przetrzyj dokładnie powierzchnie liści mokrym wacikiem. Jeśli białe kropki (jajeczka) znów się pojawią, dokonaj oprysku w/w preparatem na przędziorki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
karolowa29
200p
200p
Posty: 223
Od: 3 lis 2014, o 04:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Młoszowa

Re: Plumeria - choroby i szkodniki

Post »

Witam, to znów ja. Moje plumerie opryskałam preparatem na przędziorki, później poprawiłam po kilku dniach. Nie ma żadnych pajęczynek, żadnego stworzenia co by się ruszało, jajeczek pod lupą też nie widzę, ale jednak problem dalej jest. Liście się skręcają, są plamy ciemnobrązowe, potem odpadają. Popryskałam również preparatem na grzyb dwukrotnie z odstępem kilku dni, ponieważ stwierdziłam, że może to rdza liści lub jakiś grzyb, tak jak radziliście. Zaczęły wyrastać młode liście ale jaskrawo zielone (słabsze po opryskach?) a nie tak jak wcześniej ciemno zielone. Dalej widzę zwijanie liści i na obrzeżach liścia plamy brązowe. Plumerie podlewam co piątek mniejszą ilością wody niż w okresie letnim. W zeszłym roku też tak robiłam i nic się nie działo. Te plumerie całe lato spędziły na balkonie. Może brakuje im słońca, może dam je na klatkę schodową na zimowanie, tam mam około 18 stopni, nie wiem czy to nie za ciepło jak na zimowanie. Jak je uleczyć. może odciąć łodygę i problem zniknie, przynajmniej mi się rozkrzewią o ile choroba nie tkwi w środku rośliny. Chciałabym za kilka lat cieszyć się kwiatami, a jak te nie wyzdrowieją, to znów czeka mnie wysiew i dłuższe o 2 lata oczekiwanie na kwiaty.
Pomóżcie proszę
Obrazek
Marzena
jejjej23
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 13 mar 2017, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - choroby i szkodniki

Post »

Witajcie,
Na wciornastka pojawił się nowy preparat. Nazywa się Conserve. Jest dość skuteczny. Należy zastosować minimum 3 razy w odstępach pięciodniowych. Przy przędziorku dobrze sprawdzi się dobroczyek szklarniowy, należy jednak pamiętać że przy walce biologią powinna być wysoka temperatura, powyżej 22 stopni najlepiej. zawsze warto mieć też lepy żółte na mączlika i niebieskie na wciornastka.
jejjej23
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 13 mar 2017, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria uprawa - rozmnażanie z nasion,ukorzenianie

Post »

Witam wszystkich,
Ella_Govinda, jak chora plumeria ma bakterią to nie musisz jej trzymać oddzielnie. Tylko wciorniastek jest w stanie przenosić wirusy z rośliny na roślinę, biała muszka czy przędziorek tego nie zrobią więc nie masz się co bać-chyba że w pobliżu jest wciorniastek.
Aniaann, te uszkodzenia na liściach to typowy wciorniastek. Jeśli masz takiego żółtego jak na tym zdjęciu to jest to Wciorniastek Kalifornijski, bardzo popularny. Możesz go jak najbardziej opryskać, proponuje też niebieskie lepy zawsze szybko Cię zaalarmuję że już jest i też skutecznie potrafią wyłapać.
Poniżej kilka zdjęć wciorniastka i nowe kwiatki:)
Pozdrawiam


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Aniaann
50p
50p
Posty: 99
Od: 20 lis 2016, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria uprawa - rozmnażanie z nasion,ukorzenianie

Post »

jejej23 bardzo dziękuję za pomoc. U mnie są takie cienkie czarne przecinki, nie takie jak na Twoim zdjęciu. Spryskałam jakąs ogólną trutką , między innymi także na wciornastki, mam nadzieję że zadziała :). Nie wiesz skąd takie brązowe plamki na liściach, czy to grzyb?. To fota innej plumerii .


Obrazek
Awatar użytkownika
yakuz35
100p
100p
Posty: 103
Od: 21 sie 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Plumeria uprawa - rozmnażanie z nasion,ukorzenianie

Post »

Mi wywaliło coś podobnego na fikusie. Podejrzewałem czarną plamistość.
Sugeruję spryskać Previcurem.

Link do pdf'a z opisem odmian plumerii
https://www.ctahr.hawaii.edu/oc/freepubs/pdf/OF-31.pdf
(dzięki Aniaann)
Ella_Govinda
50p
50p
Posty: 54
Od: 11 sie 2016, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria uprawa - rozmnażanie z nasion,ukorzenianie

Post »

A czy moglibyście proszę pomóc z diagnozą tej plumerii? Moja znajoma martwi się, że to jakiś pasożyt.
Obrazek
http://www.fotosik.pl/zdjecie/7c8a4ce1c52b1ff0
Awatar użytkownika
yakuz35
100p
100p
Posty: 103
Od: 21 sie 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Plumeria uprawa - rozmnażanie z nasion,ukorzenianie

Post »

Moje typy:
- jakieś chemikalia (insektycydy)
- przędziorki...
- rdza - najpierw zasuszona a potem przelana wodą
- poparzenie korzeni jakimś nawozem.
Poproś o więcej informacji, zdjęć roślinki, ziemi. Jakie zabiegi były wykonywane.

Z mojej obserwacji: plumy bardzo dobrze znoszą brak wody.
Moje rosną w bardzo, bardzo luźnej mieszance. Podlewane są co 2 tygodnie. Rosną jak głupie...
Ella_Govinda
50p
50p
Posty: 54
Od: 11 sie 2016, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria uprawa - rozmnażanie z nasion,ukorzenianie

Post »

yakuz35 pisze:Jakie zabiegi były wykonywane.
Znajoma odpowiedziała:
"był podawany preparat magnezowo wapniowy, zielony jęczmień oraz bardzo skoncentrowany nawóz bio humus-Eko użyźniacz, a teraz jest pryskana wyciągiem z grejpfruta"
Jej mąż zagarnął plumerie i eksperymentuje...

Tak w ogóle to są plumerie odcięte z drzewek (listopad), które ładnie się ukorzeniły i generalnie ładnie rosną. Podłoże: ziemia do kaktusów z lawą wulkaniczną.
http://www.fotosik.pl/zdjecie/a02429e6b54c34a9
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”