Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka - część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Pierwszych dwadzieścia krzewów z Kościerzyc przesadziłem do ogrodu winoroślowego w Oldrzyszowicach. Czteroletnie i trzyletnie krzewy odmian Merlot, Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Pinot Noir, Pinot Blanc, Traminer, Riesling, Elbling, Silvaner, Veltliner i Tauberschwarz są już przy moim domu. Mam nadzieję, że się przyjmą. Pojedyncze siedmioletnie i sześcioletnie krzewy tych odmian ( jak i St. Laurent, Portugieser Bleu, czyli Feslauer, Gewurztraminer oraz Pinot Meunier ) pozostają jeszcze do przyszłego roku jako materiał rezerwowy w Kościerzycach. Teraz ukorzeniam wszystkie wymienione wyżej odmiany, by dosadzić w szpalerach w miejsca, gdzie brakuje jednego lub dwóch krzewów. Stare lokalne weissery i blauery pzresadzę również w przyszłym roku. Tej wiosny , w kwietniu, zamierzam jeszcze przesadzić 10 Rieslingów i 25 Weissburgunderów ( Pinot Blanc ). No a później, pod koniec kwietnia, czekają mnie nasadzenia w części przerobowej. :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7323
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Jak Ci się udało wykopać te krzewy, bo chyba miały już spore korzenie?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Ach to była wielka przeprawa. Wykonałem około 80 cm ring wokół krzewów,gliniasta ziemia przysporzyła sporo pracy. Musiałem podcinać od spodu, jednak korzenie włosowate są. W tej części ogrodu, w której nasadziłem teraz krzewy ziemia to gliniasta mada rzeczna, jednak na gł. dwóch szpadli zaczyna się już żółty piach. Teraz czekam z obawą, czy krzewy się przyjmą. Za rok będzie dopiero przerawa z siedmiolatkami, które będą miały wtedy osiem lat. :) No, ale to już tylko 14 szt. i każdej poświecę więcej czasu.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7323
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

No to faktycznie niezła gimnastyka, to kopanie w glinie.
Bardzo jestem ciekawa jak winorośle to przeżyją.

Jak już zaczną wegetację opryskałabym je Asahi, a potem dolistnym nawozem fosforowym.
( fosfor ma wpływ na ukorzenianie).
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Teraz chyba wypadałoby jeszcze podać siarkol 3 %.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Odmiany Pinot Noir, Pinot Gris, Pinot Blanc, Pinot Meunieur, Traminer, Gewurztraminer, Chardonnay, Cabernet Sauvignon, ukorzeniane w butelkach PET i perlicie wypuściły korzenie. Dziś dosadzam wykopane wczoraj trzylatki : 5 z 10 Rieslingów i 10 z 15 Pinot Blanc ( Weissburgunder ). Pozostałe krzewy trzyletnie tych odmian przesadzę w tygodniu. I na tegorocznym przesadzaniu koniec. Później tylko tegoroczne sadzonki.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

W gruncie Pinot Noir i parę innych weszło w fazę wełnistego pąka. W sobotę wykopałem, a wczoraj posadziłem trzyletnie krzewy odmian Riesling ( 5 szt. ) i Pinot Blanc ( 10 szt. ). W tygodniu przesadzę pozostałe 5 szt. Rieslingów i 5 szt. Pinot Blanc ( Weissburgunder ). Uprawa historyczna, zatem i kołki w koźle jak w dawnej Szampanii lub Burgundii. :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

W środę odwiedziłem Kościerzyce, by wykopć ostatnie trzyletnie Rieslingi i Pinot Blanc ( po 5 szt. ). Porównywałem właśnie zdjęcia krzewów z Kościerzyc wykonane w ubiegłym roku i te z wczoraj. Okazuje się, że wegetacja jest na tym samym poziomie. W fazie wełnistego pąka obecnie, podobnie jak to było rok temu, są : lokalne, stare białe odmiany ( tzw. weissery , blauery lokalne są nieco w tyle ), siedmioletni Merlot, czteroletni domniemany ( lokalny ) Oberlin Noir, czteroletni Heunisch Weiss, sześcioletni Elbling, a także część innych odmian. Przesadzanie na ten sezon wiosenny zakończone. Teraz czas na tegoroczne sadzonki. Wczoraj natomiast zauważyłem, że w fazę wełnistego pąka wchodzą Chrupki Złote ( Weiss Gutedel ), które mam w uprawie na piachu na płd. od domu.
Przykładowe zdjęcia z środy : Domniemany ( lokalny ) Oberlin Noir
Obrazek
Elbling
Obrazek
Lokalne weissery

Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Mały, piątkowy fotoreprtaż z Kościerzyc. Odmiany ciemne są w stanie rozwoju pąków jak te przeniesione do Oldrzyszowic. Ciekawe jest, że lokalne blauery są na etapie odmian jak Pinot Noir. Natomiast lokalne odmiany białe rozwijają się już jak posiadana przeze mnie Chrupka Złota, Charodonnay, czy Heunisch Weiss ( krzewy nie były kopczykowane ubiegłej zimy ). I tak poniżej w kolejności: nadodrzańska jasna odmiana ( pozostałe jasne odmiany z Nadodrza są na identycznym etapie rozwoju ) i Heunisch Weiss ( jeden z dwóch posiadanych krzewów ):
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Natura skarciła niecierpliwość rocznych krzewów. Przymrozek z czwartku na piątek ( -1 st. C na 1,5 m i -3 st. C przy gruncie ) zważył zielone przyrosty młodych roślin. Stare vinifery, które rozwijają się w swoim tempie - bez strat. Najbardziej zaawansowany z nich, Pinot Noir zwolnił i nie wyprowadził liści, co mnie cieszy. Przymrozek szedł swoimi drogami i np. zważył listki młodych St. Laurent, ale już rosnące 3-4 m dalej krzewy Gewurztraminer nie zostały dotknięte. Podobnie nawet w szkółce lokalnych blauerów - jeden rządek zważony, a 50 cm dalej nadal czerwone listki cieszą oko. Rieslingi w doniczkach również bez start, choć stoją z dala od domu. Przymrozek zatem przyszedł w ostatnim terminie dla niego przewidzianym dla Nadodrza i w normalnych granicach temperaturowych. Gdyby nie te młode krzewy, nawet nie zwróciłbym na niego uwagi. Może wróci sytuacja sprzed 2011 r. ? Niegdyś przymrozki w drugiej dekadzie kwietnia powodowały, że Zimna Zośka to było jedynie ochłodzenie do paru stopni powyżej zera i deszcze.
Merlot
Obrazek
Cab. Sauv.
Obrazek
Pinot Noir
Obrazek
Riesling
Obrazek
Weissburgunder
Obrazek
I nasza lawenda ( odmiany Grosso, Blue Scrent i Blue Scent ). W pobliżu chciałbym posadzić po dziesięć krzewów Merlot i Cab. Sauv., żeby mieć w ogrodzie zakątek prowansalski :).
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Nie sprawdziły się zagrożenia przymrozkiem I stopnia wydanym przez IMGW na dwie ostatnie noce ( ostatni przymrozek -1, przy gruncie - 3, wystąpił w nocy z 20 na 21 kwietnia ). Patrząc na prognozę 16 dniowa wydaną przez ten instytut, to dla Opola i Wrocławia przewidywany jest spadek temp. z 9 na 10 maja do +1 st. C. Może zatem zagrozić taka temperatura nawet późniejszym krzewom. Widać jednak, że tygodniowe deszcze i chłody opóźniły rozwój winorośli, co jest akurat dobre.
Merlot
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Cabernet Sauv.

Obrazek

Obrazek
Riesling

Obrazek

Obrazek
Weissburgunder ( Pinot Blanc )

Obrazek
W podobnym stanie są Traminer, Pinot Noir najbardziej zaawansowany. Wreszcie ruszył Silvaner, a w tygodniu Elbling otworzy liście, jak pozostałe odmiany. We wtorek jadę do Kościerzyc. Zobaczę jak tam mają się pozostawione krzewy.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

O świcie 10 maja , tuż po wschodzie Słońca, temperatura przy gruncie spadła do niespełna -1 st. C i to zaledwie na kwadrans. Krzewy rozwijają się w maju z nietypowym opóźnieniem wywołanym chłodnymi i deszczowym kwietniem.
Riesling
Obrazek
Weissburgunder
Obrazek
szukacz
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 sty 2016, o 22:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Więc w tym roku późno dojrzewające odmiany będą miały problem z dojrzewaniem.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”