Sępolia (Fiołek afrykański) - pielęgnacja, rozmnażanie, problemy w uprawie, cz.4

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Svala
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 15 sty 2017, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Piękna reanimacja. Tak, ja swoje podlewam identycznie jak storczyki, może storczyki trochę rzadziej. :)
Moje pytanie natomiast: czy w czasie kwitnienia powinnam fiołki przestawiać z parapetu w głąb pokoju czy robicie tak tylko w celach dekoracyjnych?
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Ja tak robię zawsze (w oknach mam firanki i nie miałabym jak podziwiać ich kwitnienia) - ten z pierwszego zdjęcia jak stawiałam go w głąb pokoju (przenosiłam z parapetu) miał rozwinięte 3-4 kwiatki, reszta rozwinęła się później.
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Ja mam tylko odmianowe fiołki i zauważyłam, że muszą mieć niestety dużo światła - wtedy pięknie kwitną. Też stoją za firanką, ale kwitnące obficie okazy przestawiam na inne okno, gdzie mam krótką firankę. Nie ryzykowałabym przestawianiem ich w głąb pokoju.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
solshine
200p
200p
Posty: 223
Od: 16 gru 2014, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

dorotas24 pisze: Jak myślicie, mogę te fiołki podlewać tak samo jak storczyki, czyli raz na tydzień lub dwa wstawiam do pojemnika z wodą na parę minut, później wyjmuję, chwilkę odczekuję aż odciekną i stawiam na swoje miejsce?
Super, że dałaś fiołkom drugą szansę ;:63
Sposób podlewania jest drugorzędny, byle nie było za mokro; podsiąkanie i wlewanie od góry ma plusy i minusy, ważniejsze jednak jest podłoże. Ziemia kwiatowa jest zbyt zbijająca się dla fiołkowych korzonków, które są grubości włosków. W pierwszym lepszym ogrodniczym kup perlit, zwany też agroperlitem, i dosyp do podłoża. Najprostsza metoda, by rozluźnić ziemię wokół korzonków.
Jeśli zostawisz samą ziemię, musisz bardzo uważać, by ziemia była tylko wilgotna, nie mokra. Lepiej przesuszyć niż przelać.
Ala
annaku
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 5 kwie 2014, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Dzień Dobry, potrzebuję pomocy. Czy z moim fiołkiem jest wszystko w porządku? W listopadzie był malutką sadzonką a teraz rozrasta się jakby od środka, liście ma bardzo zbite, brak mu miejsca na życie.
Tak ma być czy to jakaś choroba.
Pozdrawiam


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
solshine
200p
200p
Posty: 223
Od: 16 gru 2014, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Zamiast jednego, wypuścił kilka dodatkowych stożków wzrostu. Trzebaby go wykopać i usunąć boczne odrosty, ew może uda się wykałaczką/pincetką je usunąć. A może to fiołek z gatunku trailerów, tj płożących się i rozkrzewiających, ale raczej nie wygląda.. byłby trochę luźniejszy w pokroju.
Ala
annaku
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 5 kwie 2014, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

To Mac Scorching Sun, ale trochę mnie zmartwił bo tylko on przeżył z trzech, które kupiłam.
Ale wykopię jak radzisz i przerzedzę trochę. Dziękuję za radę :)
Awatar użytkownika
solshine
200p
200p
Posty: 223
Od: 16 gru 2014, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Jeśli to cenny fiołek, a boczne odrosty są spore i mają choć po 2 listki, to staraj się je urwać u nasady w całości, wtedy byś mogła je ukorzenić w nowe fiołki.
Ala
Awatar użytkownika
mycha_paulina
200p
200p
Posty: 368
Od: 13 paź 2013, o 21:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Mac's Scorching Sun ma to do siebie, że rozdwaja środki. Ponoć każda jedna sadzonka tak robi. Miałam sama taki przypadek.
Wyjmij go z doniczki i spróbuj rozdzielić te rozetki (można je nawet przeciąć nożem) a potem wsadź je do ziemi- powinny się za jakiś czas ukorzenić.
Zapraszam do mojego wątku Fiołkowe love http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=77233" onclick="window.open(this.href);return false;
Nie cierpię małych parapetów!
dorotas24
200p
200p
Posty: 348
Od: 18 lut 2016, o 13:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Moja reanimacja fiołków na dzień dzisiejszy wygląda tak:

Obrazek

Drugi ma się niestety gorzej, nie wiem czy za słabo go przycięłam, czy po prostu nie dało się go odtarować, a może potrzebuje jeszcze czasu?


Obrazek
Pozdrawiam
Dorota
Awatar użytkownika
solshine
200p
200p
Posty: 223
Od: 16 gru 2014, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Zdecydowanie wolę mocne kolory, więc ten pierwszy z intensywnym ciemnym różem wokół jasnego bardzo mi się podoba :) I widać, że będzie czapka z kwiatów sądząc po ilości pąków.

-- 6 kwi 2017, o 09:59 --
dorotas24 pisze:Moja reanimacja fiołków na dzień dzisiejszy wygląda tak:
Skoro środki są żywe, to wygląda na to, że się przyjęły. Daj im trochę czasu Dorotka ;)
Ala
Awatar użytkownika
Lady-r
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4276
Od: 3 lis 2006, o 12:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Płockiem, a Ciechanowem

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Jedną odmianę rozgryzłam, drugi na ostatnich moich fotkach to Candy Fountain.
pozdrawiam Ania jestem na etapie wymieniania tego co mi się trafiło na to co mi się podoba ;)
Mój ogródek cz.1
Zadbajmy o zdrowie Moje domowe Ogródek Lady-r po przerwie
annaku
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 5 kwie 2014, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sępolia-fiołek afrykański (uprawa,prezentacja kwitnień) cz.4

Post »

Ratunku Dziewczynki !
Co ja zrobiłam temu fiołku ze tak wygląda? Za gruby knot i go przelałam czy roztocz jakiś?
Jak go naprawić???
Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”