Plumeria - uprawa: wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Ella_Govinda
50p
50p
Posty: 54
Od: 11 sie 2016, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria uprawa - rozmnażanie z nasion,ukorzenianie

Post »

Annalopez - wygląda na to, że ta choroba rozwija się od rozgałęzienia, bo widać objawy na długości 8-12 cm na każdej odnodze od początku rozwidlenia. Jeśli więc mam obciąć tę jedną odnogę - czy mam to zrobić do samego początku rozwidlenia? I czy te 13 cm ponad chorym miejscem ma szansę przetrwania po zasadzeniu? Dzięki za wsparcie. Tak się cieszyłam na tego kwiatka, a tu taki smutostres :( ... Może lepiej po prostu całą pociachać... wyciachać te chore miejsca, zasadzić do nowych doniczek pozostałości (choć krótkie)... No bo czy ona nie zarazi innych?

PS. Jeśli potrzebujesz dodać polskie znaki to możesz skorzystać ze strony http://www.spolszcz.pl/

SiMoNa - Skoro kupiłam ją już chorą to nie wiem, czy wpływ piwnicy ma tu duże znaczenie. Teraz raczej pytanie, co dalej.
jejjej23
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 13 mar 2017, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria uprawa - rozmnażanie z nasion,ukorzenianie

Post »

Ella_Govinda, Witaj, jeżeli to jedna z odmian Erwinii a na to wygląda to możesz, mogłaś podjąć jedynie akcje prewencyjne, przestań podlewać na jakiś czas( ja moje czasami nie podlewam i 20-25 dni) jak już nie maja liści to wody im nie potrzeba.
Jak możesz to staraj się nie podawać wody o wyższym niż 5.5 pH Piwnica nie pomogła im zdecydowanie, za wilgotno, Plumeria to kwiat tropikalny. Jak już pęd zrobił się miękki to już go ucinaj do momentu aż będzie twardy i biały wewnątrz(tam jeszcze bakteria nie jest aktywna)Pędów z pakami nie ucinaj, jeśli nie są zainfekowane to zawsze jest szansa że zakwitną. Na zdjęciu mam przykład zainfekowanej plumerii, odcinałem ją po kawałku by było widać jak daleko posunięta jest choroba. aha ostatnie kwitnienie też tam jest. Pozdrawiam
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
yakuz35
100p
100p
Posty: 103
Od: 21 sie 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Plumeria uprawa - rozmnażanie z nasion,ukorzenianie

Post »

Aniaann: który link prowadzi do określenia odmiany po cechach rośliny?
x-A-z

Re: Plumeria uprawa - rozmnażanie z nasion,ukorzenianie

Post »

Ella, dziękuję za linka, to mi bardzo pomoże.
Co do chorej plumerii, to śmiało możesz ja pociachać. Zdrowe wierzchołki podsusz kilkanaście dni, zanurz w ukorzeniaczu i zrób tak jak tu: https://www.youtube.com/watch?v=-FdOtiYeBFs , albo tu: http://www.socalplumeriasociety.com/roo ... ng-methods , albo po prostu wsadź do ziemi, jak to zrobiłaś z tymi małymi przywiezionymi. Duży pieniek może coś wypuści, jeśli nie cały jest miękki, to też go obetnij jak na zdjęciach jejjej, "do zdrowego'.

Pozdrawiam,
Anna
Ella_Govinda
50p
50p
Posty: 54
Od: 11 sie 2016, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria uprawa - rozmnażanie z nasion,ukorzenianie

Post »

jejjej23
Ale piękne kwiaty ma ta plumeria!

Dobra, powoli przygotowuję się do ciachania. Bardzo dziękuję wszystkim za porady i wsparcie. Jeśli chodzi o piwnicę to akurat ta moja jest sucha i prawie ogrzewana (lecą tamtędy rury grzewcze), więc wątpię, żeby miała aż taki zgubny wpływ. No ale nie wiem, w jakich warunkach sprzedawca ją zimował. I przy okazji od razu zapytam, jak Wy zimujecie plumerie? Mam do wyboru tylko piwnicę i balkon; w domu mam powyżej 23stopni, z klatki schodowej ktoś może buchnąć.

Zrobiłam jeszcze kilka zdjęć zbliżeń początków tych dwóch pędów kwiatostanowych - czy te brązowe plamy to właśnie ta bakteria? Jeśli odciacham ten zgniły pęd/odnogę to czy powinnam dodatkowo odciąć jeszcze czubek z tą plamą? Na zdjęciu pokazałam po lewej stronie odnogę zgniłą z kikutkiem kwiatostanu, na którym jest brązowa plama choroby. Czy jak będę odcinać część zgniłą to też mam odciąć ten pęd kwiatostanu, jeśli widać tam tę plamę? Mimo padniętego kikutka, na czubku niedługo pojawią się liście, więc jakoś tam życie jednak płynie.

http://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/b11945e9fa0759ac

Jeszcze do końca nie podjęłam decyzji, czy ciąć też pozostałe odnogi - są twarde, ale jeśli plamy widać, to czy to oznacza, że wcześniej czy później ta bakteria zwycięży i ogarnie całą roślinę i to tylko kwestia czasu?
http://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/61cdf3da1d19fce4

Jejjej23 - czy chorą roślinę trzymałeś razem z innymi kwiatkami, czy ją izolowałeś?

Annalopez
Dzięki za linka! Ja z kolei polecam filmiki Jacob's Plumerias. Jeszcze ciągle się waham, czy ciachać całą...

PS. jak dodajecie zdjęcia? jak korzystam z ikony 'Img' to pojawia mi się jedynie słowo 'Obrazek', a zdjęcie dalej nie jest wstawione mimo wklejenia linka...

dzięki i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Aniaann
50p
50p
Posty: 99
Od: 20 lis 2016, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria uprawa - rozmnażanie z nasion,ukorzenianie

Post »

Witam wszystkich i cieszę się bardzo, że temat plumerii odżył :)
yakuz35 pomyliłas mnie z Annalopez :) to Ona dużo nam tu powklejała linków, za co jestem bardzo wdzięczna :)
jejjej23 piękny kolorek plumerii.
Ella_Govinda ratuj swoje roślinki, trzymam kciuki.
Słuchajcie, potrzebuję pomocy, obudziła się następna moja plumeria, już wypuściła mały listek ale niestety pod spodem widzę małe brązowe plamki, czy to grzyb czy coś innego, tylko co? Może mi podpowiecie, proszę.

Obrazek

a pierwsza z obudzonych też jakaś dziwna, wczoraj zauważyłam na niej wciornastka, więc dziś będzie oprysk , a poza tym jakby ktoś liścia zaorał po całości i jakies jasne plamki widzę, już jestem cała w nerwach, proszę o pomoc w diagnozie.


Obrazek




Obrazek
Awatar użytkownika
yakuz35
100p
100p
Posty: 103
Od: 21 sie 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Plumeria uprawa - rozmnażanie z nasion,ukorzenianie

Post »

yakuz35 pomyliłas mnie z Annalopez :) to Ona dużo nam tu powklejała linków, za co jestem bardzo wdzięczna :)[/quote]

18 mar 2017, o 10:28 napisałaś:
Aniaann pisze: Annalopez dziękuję, że wstawiłaś te linki... Ten link z odmianami i nazwami super, jestem w szoku, nie miałam pojęcia o odmianach i nazwach...
Rozumiem że w materiałach podesłanych przez Annalopez znalazłaś gdzieś plik z odmianami
Awatar użytkownika
yakuz35
100p
100p
Posty: 103
Od: 21 sie 2010, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Plumeria uprawa - rozmnażanie z nasion,ukorzenianie

Post »

Aniaann pisze:Tak, Annalopez wkleiła dwa linki na 61 stronie , pierwszy post z 18 marca
Tak wiem, pierwszy to pdf z metodami siewu, pod drugim jest link do wyszukiwarki pdf'ow o plumeriach. Jest tam 38 plików. Napisałaś "Ten link z odmianami i nazwami super" więc sądziłem że w jednym z tych pdf'ow są opisane odmiany. Zapytałem który to plik ponieważ klikam, klikam i jakoś nie mogę znaleźć.
Awatar użytkownika
Aniaann
50p
50p
Posty: 99
Od: 20 lis 2016, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria uprawa - rozmnażanie z nasion,ukorzenianie

Post »

Witam :)
Czarna plamistość doczytałam że to grzybowe więc spryskałam środkiem na grzyba, zobaczę co będzie.
Super że się udało z tym linkiem :)
Oto moja Królewna, już obudzona, idzie jak burza :)
Obrazek


Ella_Govinda
a nie widać jakiegos stworka?, może dobrze by było nowe podłoże i na wszelki wypadek spryskać trutką.

W znanym nam sklepie pokazały się w sprzedaży plumerie, wysyłka w kiwetniu, już zamowilam dwie :) :)
jejjej23 Ty byłeś zainteresowany
Ella_Govinda
50p
50p
Posty: 54
Od: 11 sie 2016, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria uprawa - rozmnażanie z nasion,ukorzenianie

Post »

jejjej23 i Aniaann - dziękuję za odpowiedzi, przekażę je i jak dostanę więcej info to zapodam tu

Aniaann - jak już przyjdą to obejrzyj od razu dokładnie, żebyś potem nie miała stresu jak ja...


yakuz35 pisze: Z mojej obserwacji: plumerie bardzo dobrze znoszą brak wody.
Moje rosną w bardzo, bardzo luźnej mieszance. Podlewane są co 2 tygodnie. Rosną jak głupie...
A możesz zdradzić jakiej mieszanki używasz? I czy jeszcze masz jakieś dodatkowe sposoby: naświetlanie, spryskiwanie wodą, etc. Czy może po prostu mieszkasz w jakimś Meksyku czy innej Florydzie i dlatego mają tak fajne warunki. :D
Awatar użytkownika
Joaquin
200p
200p
Posty: 260
Od: 4 lut 2013, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Plumeria - wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Witajcie.
Moje plumerie wybudzone 15 marca też rosną w oczach. ;:3 Piękna pogoda z dużą ilością słońca i ciepła sprawiają, że liście rosną bardzo szybko. ;:oj Mam nadzieję, że lato w tym roku będzie gorące i słoneczne tzn. takie jakie lubią plumerie. Może doczekam się kwiatów...


Obrazek
Joaquin
Awatar użytkownika
Aniaann
50p
50p
Posty: 99
Od: 20 lis 2016, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plumeria - wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Hej
Joaquin pięknie rozkrzewiona ta Twoja Plumeria, czy już taką kupiłeś czy może sam spowodowałeś ten las :) jeśli tak to jak, zdradź tajemnicę. :)

Ella-Govinda tak, oczywiście , że sprawdzę stan, tym bardziej że cena jest nie za niska, 98 zeta i jak coś to trzeba reklamować.
Awatar użytkownika
Joaquin
200p
200p
Posty: 260
Od: 4 lut 2013, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Plumeria - wymagania, z nasion,cięcie,ukorzenianie cz.2

Post »

Witajcie.
@Aniaann
Moja Plumeria rozkrzewiła się sama, to efekt zimowania w ciemnej i chłodnej piwnicy, od połowy października do połowy marca. Podlewane są wtedy ok. raz na miesiąc. Wszystkie moje Plumki przez okres zimowania nie rosną w górę ale grubną.
W tym roku mam zamiar stosować kilka różnorakich nawozów, zobaczymy co z tego wyjdzie.
Życzę wszystkim właścicielom Plumek dużo słońca i temperatury w granicach 35 st.C.
Pozdrawiam. ;:3

Nie ma takich roślin, jak "plumki", jesteśmy forum ogrodniczym, więc obowiązującą nazwą jest plumeria/Moderator.
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 36&t=49415
Joaquin
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”