Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Pogoda nieciekawa zarówno dla ludzi, a dla roślin (tych na parapecie i w doniczkach) wręcz fatalna. Próbujące rozwinąć pierwszy swój pąk kwiatowy Adenium arabicum z mojego wysiewu nasion, prawdopodobnie nie "da rady" całkowicie rozłożyć płatków kwiatowych, jest zbyt "ciemno", roślina po przesadzeniu i wydaje się, że jest zbyt młoda, na taki "wysiłek":

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- kwiat nie jest zbyt duży i nie wybarwiony na jaskrawe kolory, ale to cecha kwiatów Adenium arabicum, oczywiście piszę o wielkości kwiatów:

Jedno z moich Adenium postanowiłem przyciąć, tak wyglądało przed przycięciem:

Obrazek

- i już po przycięciu widok z 1.03.2017r:

Obrazek

- dzisiaj już wygląda "ciekawiej", oczywiście moim skromnym zdaniem:

Obrazek

- na każdej przyciętej gałązce z uśpionych pąków wybijają 2 - 3 nowe gałązki.
- W miarę poprawy pogody na bardziej ciepłą, słoneczną, kolejne rośliny będę przycinał.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
mrozisz1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 3 lut 2016, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ciechanów

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Witam czy może mi ktoś podpowiedzieć co robię źle jedno z moich adenium próbuje od jakiegoś czasu zakwitnąć pojawiają się małe pąki ale po kilku dniach czarnieją i opadają
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Akwelan_2009 pisze:Obrazek
Świetny kwiatek! Taka trochę latarnia morska. Jakimś takim optymizmem napawa w każdym razie ;:173
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
1234samnie
50p
50p
Posty: 95
Od: 21 maja 2010, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

mrozisz1 pisze:Witam czy może mi ktoś podpowiedzieć co robię źle jedno z moich adenium próbuje od jakiegoś czasu zakwitnąć pojawiają się małe pąki ale po kilku dniach czarnieją i opadają
Myślę, że na początek powinieneś wrzucić zdjęcie rośliny i opisać dokładnie jak się nią opiekujesz. Bez problemu powinieneś znaleźć tu pomoc, bo jak widać w temacie jest tu wielu hodowców z pięknie kwitnącymi roślinami. Przyczyn twoich problemów pewnie może być wiele - nieodpowiednie podłoże, gnicie korzeni, nieodpowiednie podlewanie i pewnie wiele innych możliwych przyczyn. Wrzuć fotę i opisz wszystko dokładnie a z pewnością ktoś coś doradzi.
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

mrozisz1 pisze:Witam czy może mi ktoś podpowiedzieć co robię źle jedno z moich adenium próbuje od jakiegoś czasu zakwitnąć pojawiają się małe pąki ale po kilku dniach czarnieją i opadają
- przyczyn może być sporo, ale tak jak pisze - "1234samnie", bez zobaczenia rośliny, Twojego opisu w czym jakim podłożu rosną, jakiej temperaturze, jak podlewasz, jakie mają warunki świetlne, trudno coś odpowiedzieć, bo może to być spowodowane niedostatecznie prawidłowe warunki bytowania, chorobą, atakiem szkodników lub błędem w opiece, ale to będzie tylko tzw. "gdybanie". Jak dasz więcej "danych" zapewne ktoś, jeżeli będzie pewien przyczyny takiego stanu Twoich roślin - odpowie.

W czasie podlewania moich roślin wypatrzyłem "dobrą zmianę" - jedno z moich Adenium będzie (mam nadzieję, że dotrzyma - donosi pąki) kwitło po raz trzeci od wysiewu nasion w 2017 r. Ciekawi mnie czy będzie nadal powtarzać wielkość, kolorystykę i budowę kwiatów.

- w 2015 roku tak zakwitło:

Obrazek

w 2016 r tak:

Obrazek

Obrazek

Na dzisiaj wszystko wygląda, że idzie w dobrym "kierunku":

Obrazek

Obrazek

- jest zapowiedź kwiatów na kolejnej, niżej położonej gałązce:

Obrazek
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
mrozisz1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 3 lut 2016, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ciechanów

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Na dwóch pierwszych zdjęciach adenium, które kwitły w zeszłym roku następne zdjęcie to adenium, które próbuje właśnie zakwitnąć już po raz 2 w tym miesiącu. Podłoże kupione na portalu aukcyjnym jako specjalne do adenium kwiaty stoją na oknie zachodnim, podlewam w sobotę rano jako nawóz włożone pałeczki do storczyków w zeszłym roku podawałem "Burze kwiatów" tak to się chyba nazywało.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18599
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Czy na ostatnim zdjęciu te dwa Adenium posadzone są w doniczki z odpływem?
Co do podlewania, to wydaje mi się że za regularnie i zbyt często podlewasz.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mrozisz1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 3 lut 2016, o 21:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ciechanów

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Wszystkie mają odpływ, cały czas wydaje mi się że mają sucho stoją na parapecie a pod spodem jest grzejnik. Co ile najlepiej podlewać?
Obrazek

Dziś znowu zauważyłem że kwiaty czarnieją, spróbuję mniej podlewać zobaczę czy to pomoże.


---25 mar 2017, o 09:22---

Mam jeszcze jedno pytanie chce spróbować obciąć spód jednego z adenium aby uformować mu korzenie rozchodzące się na boki. Oglądałem mnóstwo filmów na YT i każdy robi to inaczej jedni wsadzają obcięta roślinę bezpośrednio do ziemi inni używają ukorzeniaczy, może ktoś z Państwa już próbował takiej metody czy podlewać czy czekać z podlewaniem i ile
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

mrozisz1 pisze:Mam jeszcze jedno pytanie chce spróbować obciąć spód jednego z adenium aby uformować mu korzenie rozchodzące się na boki.
- z ilości Twoich postów i ich treści wnioskuję, że jesteś na bardzo wstępnym etapie opieki nad Adenium, a chcesz już robić bardzo zaawansowane metody rozkorzeniania - formowania bryły korzeniowej Adenium.
mrozisz1 pisze:Oglądałem mnóstwo filmów na YT i każdy robi to inaczej jedni wsadzają obcięta roślinę bezpośrednio do ziemi inni używają ukorzeniaczy, może ktoś z Państwa już próbował takiej metody czy podlewać czy czekać z podlewaniem i ile
- Nie lepiej spróbować formować te korzenie, które Twoje rośliny już samoczynnie wytworzyły, a nie liczyć na to, że może się uda utworzyć coś "nowego". Osobiście polecam zdobycie praktycznej wiedzy, jak zachowuje się Adenium w naszych warunkach klimatycznych, stworzyć najbardziej odpowiednie warunki dla uprawy tych roślin i dopiero "bawić" się w zaawansowane technologie formowania Adenium. Oglądanie filmów może posłużyć do zdobycia wizualnej wiedzy jak się to robi, ale potrzebne jest jeszcze sporo praktyki i obserwacja roślin.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
mawis
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 25 mar 2017, o 17:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Witam,
Prośba o pomoc. Do tej pory Adenium rosło sobie bardzo ładnie, ale od 2 miesięcy traci liscie od dołu. Stają się suche jak pieprz. Adenium stoi na południowym oknie. Czy teraz na wiosnę powinna być przycięta?


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
SiMoNa
200p
200p
Posty: 319
Od: 6 kwie 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nikolai [PL]

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Wydaje mi się czy źle widzę, podłoże nieodpowiednie. Czy jest to ziemia przepuszczalna ? Jeżeli tak to bardzo źle. Ziemię przepuszczalną zmieszaj z wermikulitem lub grysem akwarystycznym. Fajne drobne kamyczki ( takie do akwarium) możesz zakupić w sklepie zoologicznym , ja dałam nawet odrobinkę piasku.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18599
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Oczywiście, że podłoże jest całkowicie do wymiany. Poszukaj w wątku, były podawane składy podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

"Dojrzewający" do rozkwitnięcia pąk kwiatowy, bardzo szybko rozchyla płatki:

- godzina 6:28

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- godzina 7:43

Obrazek

Obrazek

Obrazek

- jeszcze troszeczkę brakuje do pełnego rozłożenia płatków kwiatowych:

Obrazek


--- 29 mar 2017, o 14:46---

Dzisiaj już w zasadzie w pełni rozkwitnięty i w swoich barwach, chociaż do 100% brakuje już niewiele:

Obrazek

Obrazek

- roślina powtarza cechy kwiatów, kształt, kolor kwiatów zgodny z opisem w aukcji nasion.


--- 1 kwi 2017, o 21:03 ---


- pierwszy kwiecień i miłe zaskoczenie "psikusem" jaki "zgotowało mi moje Adenium:

Obrazek

Obrazek

- taki pryma aprilis, może sprawiać roślina, każdego następnego miesiąca, byłbym bardzo zadowolony.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”