MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Papuziara
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 22 lut 2017, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Mimo, że wciąż były w piwnicy, dziś zauważyłam jednego samca już w pudełku i drugiego, który się wygryza. Więc wyniosłam na parapet od południowej strony bo tam z 50m dalej stoi mój ul.

Czy w pudełku porobić otwory, by ułatwić im wyjście? Czy same przegryzą i wyjdą? Na tę chwilę mam tylko ciut pudełko uchylone i przytrzaśnięte wieczko, ale boję się, bo dotąd na tym samym oknie dokarmiam wróble i cukrówki.
Wydaje mi się, że powinnam wieczko zakleić, poprzedziurawiać od boków i wynieść na ul. Tak? Wkoło (góra-bok-dół-bok) chcę okręcić folią spożywczą, by nie zmokło. Bo dziś mży.
Dida127
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 29 lis 2015, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

:wit Wczoraj wystawiłem pierwsze kokony w liczbie 260szt oraz 600szt rurek,domek wystawiłem na wsi kilka kilometrów od mojej hodowli w celu pozyskania nowego materiału genetycznego.Pszczoły z mojej hodowli mają być wabikiem dla dzikusów latających w tej okolicy.
W trakcie sezonu gdy będzie taka potrzeba dołożę rurek gdyż zakupiłem 10tyś sztuk :tan .

Obrazek

W tym tygodniu wystawiam również na ogródkach działkowych resztę mojej hodowli która liczy +,- 8tysięcy ale dokładna liczba jeszcze nieznana.
Jak już pisałem wszystkie kokony leżakowały w rurkach do marca teraz czekają w lodówce.
W planach za rok wystawienie dużego ula w parku w moim mieście ale to tylko plany.
Napiszę coś i wrzucę fotki jak wystawię resztę mojej armii.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2601
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Papuziara pisze:Mimo, że wciąż były w piwnicy, dziś zauważyłam jednego samca już w pudełku i drugiego, który się wygryza. Więc wyniosłam na parapet od południowej strony bo tam z 50m dalej stoi mój ul.

Czy w pudełku porobić otwory, by ułatwić im wyjście? Czy same przegryzą i wyjdą? Na tę chwilę mam tylko ciut pudełko uchylone i przytrzaśnięte wieczko, ale boję się, bo dotąd na tym samym oknie dokarmiam wróble i cukrówki.
Wydaje mi się, że powinnam wieczko zakleić, poprzedziurawiać od boków i wynieść na ul. Tak? Wkoło (góra-bok-dół-bok) chcę okręcić folią spożywczą, by nie zmokło. Bo dziś mży.
podstawa to aby nic nie zamokło , skoro masz ul to zabezpiecz pudełko i włóż do ula jak masz miejsce.
wróble mogą się skusić na leniwe owady które się wyklują ,

ja miałem kokony na strychu a od wczoraj mam pszczoły w domu - znalazły przejście przez zamek od klapy i się wprosiły ku utrapieniu mojej M ;:224 - dlatego wszystko powędrowało na zewnątrz ...


dida127 10 tyś rurek ? o matko to planujesz hodowlę na kilka lat naprzód ;:306
anz_anz
50p
50p
Posty: 92
Od: 22 lut 2016, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Cześć :)

u mnie już 1/3 pszczół wystawiona do domku w ogrodzie, reszta niestety musiała ze strychu powędrować do lodówki na jakiś czas, bo samce zaczęły się masowo wygryzać. Temperatura na strychu musi być jednak o kilka stopni wyższa niż na zewnątrz, dodatkowo u mnie bardzo ciepło jak na ten czas, koło 10 dni są już temperatury powyżej 10 do 12 stopni w dzień, wiosny ;:oj nikt już nie zatrzyma. Przebiśniegi już na przekwitnięciu, krokusy kwitną w pełni, tak jak i jagoda kamczacka. Agrest i porzeczkoagrest mają pierwsze listki i pączki. Na brzoskwini lada dzień pojawią się kwiaty. Dziś piękne słońce ;:3 , niestety nie wiem jak tam bzyki latają. Zostało mi jeszcze ze sto rurek do otwarcia i będę podsumowywał poprzedni sezon. Załączę zestawianie co znalazłem w rurkach.

Jestem w trakcie zamykania (kolankowania :) ) rurek do napojów, przezroczyste, 8 mm średnica wewnętrzna, 24 cm długości. Zamykam je gipsem szpachlowym, myślałem o parafinie, ale podejrzewam, że gips prędzej przepuści i odbierze wilgoć z wnętrza niż parafina. Myślałem też o przecięciu rurek w połowie, co wydaje się praktyczniejsze i powinno dać lepsze wykorzystanie rurek oraz mniejszą skłonność do pleśnienia wnętrza rurki (bo będzie większa powierzchnia parowania wilgoci z rurki, poprzez zatyczkę końcową i początkową).
Nie mam jeszcze nic trzciny, i nie wiem czy w najbliższym czasie uda mi się ją pozyskać, bo brak czasu. Niemniej bardzo zależy mi na choć częściowym pozyskaniu trzciny.
Nie było nas - był las, nie będzie nas - będzie las :)
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Ja dziś nawierciłem otwory wiertarka stołową.

Pierwszy 'prototyp' nie powala na kolana ale zobaczymy czy się sprawdzi. Ostatecznie jest to tylko uzupełnienie do trzciny.

Wyszło mniejsze niż planowałem bo nie miałem pod ręką odpowiednio długich śrub i wierteł.

Sprawdziłem jednak funkcjonalność i wydaje się być ok - bez problemu się otwiera i zamyka, łatwo jest otwory spasować.

Wstawiam zdjęcia - może się komuś przydać.
Tu jest tylko 60 otworów ok 10cm ale przy odpowiednich wiertłach i płytach można zrobić większe i bardziej regularne formatki.
Obrazek

-- 22 mar 2017, o 16:30 --

I jeszcze po otwarciu. Niestety post pod postem bo z jakiegoś powodu nie mogłem dodać dwóch zdjęć z telefonu.


Obrazek
Dida127
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 29 lis 2015, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

[bmarkonix ][/b] 10tyś. rurek wykorzystam w tym sezonie gdyż w lodówce czeka na wylot armia bzyków.
Pisałem wcześniej :D
Pozdrawiam :wit
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2601
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

dida127
Doczytałem ;:223 myślałem że te 10 tyś to dla tych 250 już wystawionych ....

marsz
Co do wiercenia w deskach - przerabiałem , ale odpuściłem - mus to właśnie wiertarka stołowa plus dobry trzymacz do desek i porządne wiertła , ja robiłem na dwa razy 4 mm i potem 8 mm, ale mnie to zdenerwowało i porzuciłem projekt .
próbowałem też wpierw wiercić 7 mm a potem wygładzałem okrągłym pilnikiem 8 ale to już perwersja ..... :;230 , a potem złamałem pilnik więc się poddałem .
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

markonix Żadna perwersja :wink: , tylko chyba coś nie tak z kolejnością zrobiłeś. Jakby wiertło 8 , a potem pilnik 7 to chyba byłoby lepiej. One nie lubią wystających drzazg itp. bo mogą uszkodzić im skrzydła w trakcie przeciskania się przez dziurę. Gdzieś tam , coś tam , kiedyś o tym przeczytałem, ale nie u nas na forum.
Wasze newsy o wygryzaniu samców zmusiły mnie do kontroli moich kokonów. Mam same śpiochy, więc jest dobrze. Ich fenologia jest taka jak zauważyłem, że samce wygryzają się wraz z zakwitnięciem pierwszych klonów (dotyczy kokonów zimowanych na zewnątrz). U mnie nastąpi to prawdopodobnie za tydzień mniej więcej. Pąki klonów lada chwila pękną , ale wszystko zależy od pogody.
diodas1
500p
500p
Posty: 529
Od: 7 paź 2009, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

Pytanie z gatunku dziwnych:
Odziedziczyłem kilkanaście formatek drewnianych z rowkami frezowanymi frezem o zaokrąglonym czubku.Po złożeniu kanały mają przekrój z jednej strony płaski, z drugiej zaokrąglony. Czy ktoś z Kolegów ma jakieś obserwacje jakie ułożenie tych formatek bardziej podobałoby się pszczołom- takie kiedy podłoga jest płaska czy raczej sufit?
moje pszczółki https://drive.google.com/drive/folders/ ... nRVOWlxaEk" onclick="window.open(this.href);return false;
balkonowa poziomkownia https://drive.google.com/drive/folders/ ... GFnaWxaUnc" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2601
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

klik pilnik 8 służył jako rozwiercenie i wygładzenie otworów , ale zabawy całe mnóstwo - miałem całą zimę na to ;:124

ostatnio wyczyściłem i wymyłem formatkę ze styroduru bo tylko to mogę zrobić jedną ręką więc teraz modlę się o zimno - bo jak sie towarzystwo wylęgnie to ją wystawię ale mam jeszcze pewnie z 3 tygodnie spokoju.
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

markonix pisze:klik pilnik 8 służył jako rozwiercenie i wygładzenie otworów ,
Nooo wiem :) , ale zauważyłem że MarSz ma w dziurach wystające "druty" i mu tak delikatnie dałem znać , żeby coś z tym zrobił.
Awatar użytkownika
DaniM
100p
100p
Posty: 119
Od: 18 sty 2010, o 20:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

No proszę jak tu ładnie dyskusja się rozwija ;:oj . Chwilkę człowieka nie było a tu już kolejna część wątku otwarta. ;:oj .
Powitać nowych owadomaniaków.
Pozdrawiam serdecznie Daniel.
Awatar użytkownika
DaniM
100p
100p
Posty: 119
Od: 18 sty 2010, o 20:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krosno

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.6

Post »

diodas1 pisze:Pytanie z gatunku dziwnych:
Odziedziczyłem kilkanaście formatek drewnianych z rowkami frezowanymi frezem o zaokrąglonym czubku.Po złożeniu kanały mają przekrój z jednej strony płaski, z drugiej zaokrąglony. Czy ktoś z Kolegów ma jakieś obserwacje jakie ułożenie tych formatek bardziej podobałoby się pszczołom- takie kiedy podłoga jest płaska czy raczej sufit?
Cześć diodas.
Ja przed zabawą z Mdf kombinowałem z frezowaniem w drewnie. Zrobiłem sobie kilka formatek z otworami w kształcie litery U , I tak samo je ułożyłem. Dach był płaski. Zasiedliły mi około 30 % tych otworów ( miały dużo trzciny ) więc raczej takie ułożenie powinno im odpowiać. Odwrotnie jakoś nie przyszło mi do głowy aby testować. Nie za bardzo pamiętam ale chyba tylko w kilku otworach zaokrąglały dach. Nie wiem czy to wina kształtu czy może niewielkich szczelin. Robiłem to w deskach z dość miękiego drewna ( jawor, olcha ) i zbytnio nie dociskałem je do siebie, dość dobrze same przylegały.

Natomiast co do moich podopiecznych to wszystko śpi. Miesiąc temu w ramach eksperymentu Trzech śpiochów przetransportowałem do słoika i przeniosłem do cieplejszych rejonów. Nawet chwilami stały na parapecie. A tak temp ok 15 stopni. Przez tydzień zero śladów życia, aż jednego na siłę chciałem wydrzeć z tego kokona. Nic nie pomogło. Widać było tylko złość że go budzę ;:306 Dopiero około 2 tyg później wygramolił się z kokonu po czym dzień później wlazł do niego z powrotem i poszedł spać. Dopiero kilka dni temu cała trójka zaczęła spacerować po słoiku.
Czyli jest tak jak Klik prawi , one wiedzą lepiej od nas kiedy mają się wybudzić.
Pozdrawiam serdecznie Daniel.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”