Borówka amerykańska - 8 cz

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Jarowo
200p
200p
Posty: 266
Od: 9 maja 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

kaLo pisze: 90% problemów z borówką to za mało kwaśna ziemia.
Dopisałbym jeszcze brakiem wody.
Tomala3d pisze: Na ostatnich dwóch zdjęciach odmiana North Country która rośnie u mnie od prawie roku. Zobaczcie jak jest obsypana pakami kwiatowymi.
Ładny wysyp pąków :D , docelowo będzie rosła w doniczce?
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Jarowo, tak bo to jest najmniejsza odmiana borówki półwysokiej. Może za jakiś czas przesadzę ją do większej donicy. Kupiłem też parę dni temu dwie sadzonki borówki niskiej (Vaccinium angustifolium) bardzo zaniedbane sadzonki ale za rok będą takie jak te North country 8-)
Awatar użytkownika
Jarowo
200p
200p
Posty: 266
Od: 9 maja 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Właśnie poczytałem o odmianie North Country i chyba się skuszę. Zostawiasz wszystkie pąki?
W tamtym roku też posadziłem jedną borówkę w dole wyłożonym folią, zobaczę czy ten sposób uprawy zda egzamin.
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Jarowo pisze:Właśnie poczytałem o odmianie North Country i chyba się skuszę. Zostawiasz wszystkie pąki?
W tamtym roku też posadziłem jedną borówkę w dole wyłożonym folią, zobaczę czy ten sposób uprawy zda egzamin.
Ja mam dwie North Country i obydwie posadzone w donicy. Teraz jest jeszcze wkopana w ziemię ale niedługo już wyciągnę donice na powierzchnię. Pąki wszystkie zostawiam bez obawy. Ta odmiana tak ma że borówek może być więcej niż liści. Jagody są małe, maksymalnie ponad 1cm średnicy, słodkie od razu po zmianie koloru na ciemny więc nie trzeba czekać kilku dni jak przy borówce wysokiej. Dla mnie ich smak jest mało ciekawy, nie są bardzo słodkie ale przydało by się więcej kwasów. Teraz pojawiły się fińskie odmiany borówek półwysokich w tym odmiana która owocuje od czerwca/lipca do przymrozków i chyba na nią się skuszę.
Awatar użytkownika
Jarowo
200p
200p
Posty: 266
Od: 9 maja 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Tomala3d pisze: Teraz pojawiły się fińskie odmiany borówek półwysokich w tym odmiana która owocuje od czerwca/lipca do przymrozków i chyba na nią się skuszę.
Możesz podać nazwę tej odmiany?
Najlepiej jakiegoś linka do informacji o tej odmianie.
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Jarowo pisze:
Tomala3d pisze: Teraz pojawiły się fińskie odmiany borówek półwysokich w tym odmiana która owocuje od czerwca/lipca do przymrozków i chyba na nią się skuszę.
Możesz podać nazwę tej odmiany?
Najlepiej jakiegoś linka do informacji o tej odmianie.
http://www.rododendron.pl/wydarzenie/no ... ej-hodowli
szamanicaaa
100p
100p
Posty: 132
Od: 2 mar 2013, o 00:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Roztocze

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i podpowiedzi.Moje borówki rosną w kwaśnym torfie.W ubiegłym roku zmierzyłam pH-i było za wysokie.Wymieniłam torf przy krzewach i cały rząd borowek okoliłam plastikowym obrzeżem- aby nie mieszała się ziemia z torfem.Dałam też jesienią korę z iglaków-ale to wszystko to chyba za mało-one muszą dostać am-więc ten siarczan amonu będzie najlepszy.Jeszcze raz dzięki :)
Awatar użytkownika
buum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2211
Od: 16 mar 2015, o 17:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp
Kontakt:

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Tomala3d pisze:Jarowo, tak bo to jest najmniejsza odmiana borówki półwysokiej. Może za jakiś czas przesadzę ją do większej donicy. Kupiłem też parę dni temu dwie sadzonki borówki niskiej (Vaccinium angustifolium) bardzo zaniedbane sadzonki ale za rok będą takie jak te North country 8-)
Moi rodzice 4 lata temu kupili chyba z 80 krzaków borówek. Krzaczki nie duże. Za naprawdę niską śmieszną cenę jak dla mnie. I krzaki odpowiednio przez rodziców zadbane tak ładnie wyrosły i zaowocowały że byłem w szoku że tak szybko i ładnie się rozwinęły i rozrosły. Tak więc stworzenie idealnych warunków dla nich plus przycinanie i efekt ładnego krzaczka gwarantowany :)
Moja działka mój raj :) Pozdrawiam Piotrek ;:163
Moja działeczka cz1.
Moja działeczka cz2.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Tomala3d nie wybrzydzaj. To pierwsze przyrosty od kilku lat.
szamanicaaa operacja zakwaszania siarczanem może się udać, ale pacjent nie wytrzyma bo borówka jest wrażliwsza na zasolenie niż inne rośliny, ale róbta co chceta.
szamanicaaa
100p
100p
Posty: 132
Od: 2 mar 2013, o 00:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Roztocze

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Ja nie wiem co mam robić-dlatego tu pytam :oops:
Co mam robić aby było dobrze ?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Ilość siarczanu amonowegowynikająca z zapotrzebowania borowki na azot jest zbyt mała, żeby wystarczająco obniżyć pH.Już nie raz było mówione o zakwaszaniu wody do podlewania, ściółkowaniu kompostem z trocin drzew iglastych, stosowaniu siarki itp.Podaję tabelkę pochodzącą z opracowania wydanego przez Okręgową Stację Chemiczno-Rolniczą w Białymstoku.

Obrazek
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Posłuchaj natury i mniej chemii. Borówka żeby mogła pobierać azot przy tak niskim pH współżyje z grzybem zamieszkującym jej korzenie a ten nie lubi zbytniego zasolenia. Będziesz mieć piękne borówki z zastosowaniem ściółkowania przy zachowaniu odpowiedniego pH, a to moim zdaniem najlepiej uzyskać siarką lub kwaśna wodą. Wodę zakwaszam różnymi kwasami: cytrynowym, siarkowym, fosforowym, azotowym. Jednak nie wyobrażam sobie wykonywania tej czynności bez odpowiedniego pomiaru pehametrem.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Borówka amerykańska - 8 cz

Post »

Ja zawsze powtarzam że najważniejsza jest mikrobiologia gleby. Tak jak u człowieka którego ciało składa się z większej ilości bakterii i innych mikroorganizmów niż własnych komórek. Zaburzenia np w florze bakteryjnej jelit mogą spowodować niedobory bo trawienie odbywa się przy udziale tych bakterii. Z niedoborów biorą się choroby itp. itd.
Borówki w naturze współpracują z grzybami które można przynieść z lasu. Na pewno każdy słyszał o grzybach mikoryzowych które można kupić. Kiedyś widziałem anglojęzyczny film na yt gdzie gość tłumaczył jak takie grzyby można znaleźć w lesie. Pod sosnami często w ściółce jest widoczna biała pajęczynowata grzybnia. Najlepiej jak w pobliżu rośnie borówka czernica bo ona też korzysta z grzybów mikoryzowych. Można więc wiosną zapytać leśniczego czy np na miejscu wycinki można pozyskać trochę ściółki z takimi grzybami.
Następna sprawa to mikroorganizmy które rozkładają materię organiczna i czynią ja łatwo przyswajalna dla roślin. Po pierwsze muszą się one czymś żywić więc należy zadbać o bogatą ściółkę z części roślin iglastych. Po drugie nie należy używać chemii która te mikroorganizmy zabije. Ściółka pozwoli także na dłuższe utrzymanie wody w glebie.
Dlaczego napisałem że najważniejsza jest mikrobiologia gleby? Jest taki farmer Bob Wilt ( https://www.youtube.com/watch?v=wFEIeTn-NhA ) który stosuje uprawy biologiczne z super rezultatami i na najlepszym polu borówkowym ma 6,8ph gleby.
Tak samo Paul Gautschi znany z serii filmów na yt "back to eden" który może nie ma tak spektakularnych efektów w uprawie borówki ale u niego borówka i rhododendrony rosną w glebie o pH 7. Wszystko dzięki dużej ilości materii organicznej w glebie i bogactwie mikroorganizmów.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”