Winorośle i winogrona cz. 6

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
krzysiek1240
200p
200p
Posty: 366
Od: 23 lut 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Witajcie :D Czy młodą winorośl można podsypać ,,specjalistycznym'' nawozem dla borówek? Kiedyś sprawdzałem takie dedykowane nawozy dla obu roślin i wydaje mi się, że składy miały podobne. :D
Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
Jarowo
200p
200p
Posty: 266
Od: 9 maja 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Borówka potrzebuje glebę kwaśną wiec nawóz zakwasza glebę, winogrona zaś lubi ziemie zasadową.
Awatar użytkownika
krzysiek1240
200p
200p
Posty: 366
Od: 23 lut 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Porównałem sobie nawozy florovit'u i wychodzi na to ze nawóz do borówek i winorośli mają takie same składy. Po lewej borówka po prawej winorośl. Czyli mają podobne zapotrzebowanie?

Obrazek
Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
Balykan
200p
200p
Posty: 400
Od: 8 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia/pogranicze kaszubsko-kociewskie

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Niby skład ten sam, ale tam wyżej jest napisane, że "[...]Ważną zaletą Florovitu do borówek jest zdolność zakwaszania gleby[...]". A winorośl musi mieć obojętny odczyn, ewentualnie minimalnie zasadowy. Poza tym, tu i tu w składzie jest trójtlenek siarki, a związki siarki zakwaszają glebę. Dla mnie wniosek jest jeden: nie ma co ryzykować nawożenia winorośli ani jednym, ani drugim nawozem.
Awatar użytkownika
krzysiek1240
200p
200p
Posty: 366
Od: 23 lut 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Dziękuje za wyjaśnienie. Czy w takim razie podsypanie winorośli w okresie wiosennym saletrą amonową będzie dobrym pomysłem?
Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
jan_kow
100p
100p
Posty: 100
Od: 19 maja 2016, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jasło

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

To jest bardzo zły pomysł dozować nawóz,który nie spełni wymagań i zapotrzebowania rośliny w odpowiednie dawki minerałów i mikroelementów.
Winorośl jest wymagająca i nie znosi pewnych "przegięć" w nawożeniu jakim będzie podsypanie krzewu saletrą amonową.
Dziwi mnie porównywanie nawozów dla borówki amerykańskiej i winorośli co uważam za pewne chwyty marketingowe producentów i ich ulotki śmiechu warte :shock: :lol: ..
Winorośl wymaga również azotu,ale jego nadmiar sprzyja inwazji chorób grzybowych jak mączniak rz. więc nie możemy przesadzać z dozowaniem tego składnika.
Tutaj są też wyjątki winorośli jak Swenson Red który dla dobrego zawiązywania kwiatostanów potrzebuje więcej azotu,ale bardziej w postaci naturalnego nawożenia.
Florowit jako nawóz dolistny bardzo często jest stosowany dla wyrównania niedoboru składników pokarmowych w krzewach winorośli,ale dziwi mnie poprzednie stwierdzenia,że zakwasza glebę . ;:202
Najlepszym nawozem dla winorośli jest YaraMila.http://allegro.pl/hydrocomplex-25kg-yar ... 54505.html
Dobry był również nawóz Polimag S,ale został wycofany z produkcji
Awatar użytkownika
tamburyn
200p
200p
Posty: 215
Od: 8 gru 2014, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 30km na Pd od Krakowa ~300m. n.p.m

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Na pewno nie dałbym nawozu dedykowanego dla borówek winoroślom- doglebowo.
Dolistnie zaś od 2 lat stosuję ten sam Florovit na dosłownie wszystko co mam- winorośle, borówki, porzeczki, truskawki i inne- na razie żyją i mają się dobrze. Przynajmniej ich wygląd świadczy o tym, że krzywda im się nie dzieje.

Ale to dolistnie.
Piotrek
Awatar użytkownika
krzysiek1240
200p
200p
Posty: 366
Od: 23 lut 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Przejrzałem kilka innych firm produkujących dedykowane nawozy. Inni producenci w swoich nawozach dla winorośli również stosują w składzie siarkę. Oznacza to, że się mylą? Nie chce mi się w to wierzyć...
Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
tamburyn
200p
200p
Posty: 215
Od: 8 gru 2014, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 30km na Pd od Krakowa ~300m. n.p.m

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Może się nie mylą, ale mają w głębokim poważaniu to czy Ci krzewy urosną czy nie.

Wiele też zależy od tego, jaką glebą dysponujesz. Jak masz odczyn alkaliczny to taka skromna ilość siarki najwyżej chwilowo glebę lekko zakwasi i na tym koniec.
Jeśli zaś masz kwaśną ziemię, to kolejna porcja siarki niekoniecznie musi zadziałać odpowiednio.

Ja przy swoim pH 5,5 sypię popiołem drzewnym a nie siarką ;)
Piotrek
Awatar użytkownika
krzysiek1240
200p
200p
Posty: 366
Od: 23 lut 2008, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Trudno mi powiedzieć jakie pH ma moja gleba, musiałbym to zbadać :wink: Obecnie na wiosnę powinienem podsypać winorośl nawozem wieloskładnikowym lecz z przewagą którego składnika N, P czy K?
Pozdrawiam Krzysiek
Awatar użytkownika
kapitan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1433
Od: 2 sty 2012, o 21:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Większość roślin ma duże zapotrzebowanie na siarkę, również i winorośl. Między bajki należy włożyć teorie że siarka w nawozach szkodzi winorośli. Innym problemem jest zakwaszona gleba, tego większość odmian winorośli nie lubi, ale od tego są nawozy wapienne, żeby je stosować. Co do azotu to tylko wczesną wiosną. Przeazotowanie i późne stosowanie azotu ma przede wszystkim wpływ na nadmierne przedłużenie okresu wegetacji. Rosnące pod wpływem azotu silnie i długo latorośle po prostu nie drewnieją i w efekcie nie są właściwie przygotowane do zimowania.
Piotr
http://winnicakapitana.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
czyzu825
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 21 gru 2016, o 23:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świnoujście

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Panowie czy rozgarniać już kopczyki winorośli sadzonej jesienią, czy jeszcze się wstrzymać?
domator
50p
50p
Posty: 58
Od: 31 mar 2016, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Winorośle i winogrona cz. 6

Post »

Część kopczyków na sadzonkach jednorocznych już rozgarnąłem, boję się aby nie zrobiły się "szparagi". Ziemia szybko się nagrzewa i pąki mogą ruszyć. Na starszych krzewach (w zależności od odmiany) łoza już intensywnie "płacze" (w mojej lokalizacji).
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”