Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1216
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Jak podkiełkować nasiona pietruszki? Czy jeśli zrobię to w domu w cieple i później przeniosę do ziemi w folii to nie będą miały za dużego stresu?
Pozdrawiam. Sławka
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

sawka - w ubiegłym roku podkiełkowałam pietruszkę i wczesną marchew w piasku. Drobny piasek przesiałam przez sitko, wsypałam garstkę do słoika i wymieszałam z nasionami. Zwilżyłam wodą, zakręciłam słoik i postawiłam w pokoju. Z ciekawości zaglądałam i mieszałam w nich codziennie :wink: . Po tygodniu marchew już miała widoczne kiełki,więc wysiałam na zagonek. Pietruszkę również wysiałam tego samego dnia ,bo później nie miałabym czasu. Chociaż według mnie pietruszka mogłaby postać dłużej w słoiku (nie miała jeszcze kiełków ). Mi zależało głównie na przyśpieszeniu wschodów wczesnej marchwi, a pietruszkę tak potraktowałam przy okazji. Wszystko wzeszło i rosło b.ładnie. Marchew wyrywałam już po 70 dniach , natomiast pietruszkę (korzeń) na pewno później ,ale nie pamiętam kiedy. Tutaj się podzieliłam moim eksperymentem(kilka postów i zdjęcia) http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=182 .
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Po niecałym tygodniu pietruszka naciowa zaczęła puszczać kiełki. Wysiałem ją do growboxa na paleto-doniczki. W tym roku chcę mieć wcześnie dużo naci na smoothies i inne wynalazki.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Moje pietruszki naciowe, karbowaną i zwykłą od razu po wykiełkowaniu wyekspediowałam na balkon.
Teraz czekam aby ziemia się trochę ogrzała i pójdą w grunt.

Obrazek


Pozdrawiam Irena
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6618
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Obrazek

Obrazek

Pietruszka naciowa rosnąca w małych doniczkach jak jeszcze troszeczkę podrośnie trafi do gruntu. Ta wysiana w większych i wyższych doniczkach trafi na balkon. Na redlinie wysiałem ponad 300 skiełkowanych nasion pietruszki korzeniowej.
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Moja pietruszka naciowa odmiany Mooskrause po 19 dniach od wysiania wygląda następująco:

Obrazek

Liczę na szybką nać wczesną wiosną. Część powędruje do tunelu.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Neko
---
Posty: 482
Od: 23 wrz 2013, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Przemku, jak kiełkowałeś nasiona pietruszki i jak wygląda później wysiew takich nasion?
Mam zawsze problem ze wschodami i chciałabym spróbować takiej metody w tym roku :).
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6618
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Telimenka pisze:sawka - w ubiegłym roku podkiełkowałam pietruszkę i wczesną marchew w piasku. Drobny piasek przesiałam przez sitko, wsypałam garstkę do słoika i wymieszałam z nasionami. Zwilżyłam wodą, zakręciłam słoik i postawiłam w pokoju. Z ciekawości zaglądałam i mieszałam w nich codziennie :wink: . Po tygodniu marchew już miała widoczne kiełki,więc wysiałam na zagonek. Pietruszkę również wysiałam tego samego dnia ,bo później nie miałabym czasu. Chociaż według mnie pietruszka mogłaby postać dłużej w słoiku (nie miała jeszcze kiełków ). Mi zależało głównie na przyśpieszeniu wschodów wczesnej marchwi, a pietruszkę tak potraktowałam przy okazji. Wszystko wzeszło i rosło b.ładnie. Marchew wyrywałam już po 70 dniach , natomiast pietruszkę (korzeń) na pewno później ,ale nie pamiętam kiedy. Tutaj się podzieliłam moim eksperymentem(kilka postów i zdjęcia) http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=182 .
Sądzę, że sposób Telimenki jest lepszy. Ja kiełkowałem na waciku kosmetycznym. W szalce Petriego (może być nakrętka od słoika) umieszczam wacik, całość zalewam wodą i odlewam nadmiar, sypię nasionka (czasami rozkładam pensetą) i przykrywam czymś przeźroczystym (góra szalki, mała szybka, pleksi lub folia). Sądziłem, że nasiona będą kiełkować 2 tygodnie ale wykiełkowały po tygodniu. Na redlinie zrobiłem 2 rządki (wgłębienie grabiami) i pensetą rozkładałem nasionka. Całość podlałem opryskiwaczem, zasypałem rowki ziemią do wysiewu i pikowania i jeszcze raz podlałem wodą (przy pomocy opryskiwacza). Na to nałożyłem włókninę. To nie była zbyt przyjemna robota. ;:185
Awatar użytkownika
rozmalinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 7 sty 2013, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Marconi_exe pisze:Moja pietruszka naciowa odmiany Mooskrause po 19 dniach od wysiania wygląda następująco:

Obrazek

Liczę na szybką nać wczesną wiosną. Część powędruje do tunelu.
Czy na grządce ( po przesadzeniu) będą takie kępki pietruszkowe? Ile nasionek jest w każdej doniczce?
Pozdrawiam. Ania
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

W moim przypadku mogą rosnąć gniazdowo, bo to pietruszka naciowa. Z siewu do gruntu jeszcze gęściej kiełkowała i nigdy nie przerywałem, a rosła jak szalona wysoka, ciemnozielona i gęsta. Fakt faktem podlewam wywarem z przefermentowanych pędów pokrzywy które mają dużo azotu, a to w sam raz dla naci.

Jak siałem to starałem się po 5 nasion do każdego zagłębienia w paletce. Bardzo ładnie wykiełkowała ku mojemu zdziwieniu.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Powiedzcie proszę czy pietruszkę ścianą do gruntu w tamtym roku, mogę przenieść w inne miejsce?
Ładnie wzeszła i rosła, ale nie weim czy nie za gęsto i czy ja ew. Trzeba rozsadzać?
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
Awatar użytkownika
Rzepka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2729
Od: 30 mar 2014, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

vanilia, możesz spróbować, ale ja tak zrobiłam w którymś sezonie, zaplanowałam sobie coś innego w miejscu, gdzie rosła pietruszka z jesieni, więc ją poprzenosiłam, niezbyt dobrze rosła, może wpływ miało to, że trafiłam na upały i mimo obfitego podlewania nie rosła.?
W Twoim przypadku, jeżeli chcesz tylko przerwać, to część zostanie na miejscu, ja w owym sezonie wiosną musiałam się obejść bez zielonej pietruszki. :D

Pozdrawiam Irena
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Teraz jeszcze upałów nie ma to może się powiedzie.;)
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”