Liliowce - uprawa od podstaw(dla początkujących)

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
niesobia 1
500p
500p
Posty: 616
Od: 21 kwie 2016, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Liliowce - uprawa od podstaw(dla początkujących)

Post »

W miejscach nasłonecznionych już coś się pokazuje ale spokojnie przecież to dopiero połowa marca.
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Liliowce - uprawa od podstaw(dla początkujących)

Post »

U mnie widać jakiś nieśmiały szczypiorek.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Liliowce - uprawa od podstaw(dla początkujących)

Post »

niesobia 1 pisze:W miejscach nasłonecznionych już coś się pokazuje ale spokojnie przecież to dopiero połowa marca.
Skoro mówisz, że jeszcze mają czas to cierpliwie poczekam (chociaż niepokoi mnie to, iż rosną w pobliżu peonii i geranium - też były z ubiegłorocznego kapersa kupione - i one już coś tam wyściubiają z ziemi).
Awatar użytkownika
Zuzia111
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2090
Od: 13 paź 2016, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Liliowce - uprawa od podstaw(dla początkujących)

Post »

Na kilkanaście moich liliowców, prócz jednego wszystkie mają już zielone :heja . O tego jednego zaczynam się martwić, także choć troszkę zielonego powinien już mieć. :wink:
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Liliowce - uprawa od podstaw(dla początkujących)

Post »

U mnie tylko jeden z młodych nie pokazał jeszcze liści. Ja się zastanawiam czy jednego, na którego kwiaty czekam już 3 sezony wykopać wsadzić w doniczkę bo już tracę cierpliwość. Bardzo słabo przyrasta. Co myslicie o takim zabiegu?
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
Awatar użytkownika
Kleksik
200p
200p
Posty: 321
Od: 24 mar 2012, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Liliowce - uprawa od podstaw(dla początkujących)

Post »

U mnie (południowo-zachodnie Mazowsze) zaczynają się ruszać evergreeny i semi-evergreeny. Dormanty jeszcze całkiem w zimowym śnie.
Ta zima też była byle jaka choć chyba troszkę lepsza niż w zeszłym roku. Może teraz nie wypadnie mi aż tyle odmian :( niezależnie czy to były D, E czy też sobie.
Pozdrawiam
Katarzyna
Awatar użytkownika
Kleksik
200p
200p
Posty: 321
Od: 24 mar 2012, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Liliowce - uprawa od podstaw(dla początkujących)

Post »

Kasiu (LadyK)
Najprawdopodobniej ta Twoja sadzonka była pozyskana z "in vitro". Niestety czasem tak jest, że na kwitnienia takich sadzonek można czekać i 5 lat. Niestety pozyskiwanie rozsad z in vitro stało się bardzo popularne bo jak inaczej zabezpieczyć pragnienia posiadania jednej z odmian liliowców przez tak olbrzymie rzesze działkowiczów. I jeszcze kolejna nieprzyjemność to to, że sadzonki z in vitro mogą nie powtórzyć cech matecznika tak jak nie powtórzą tych właściwych cech sadzonki z nasion.
Pozyskiwanie sadzonek z podziału trwa raczej dość długo a dodatkowo są droższe od tych innych.
Moje doświadczenie to np. z liliowcem Free Wheelin. Pierwsza sadzonka kupiona 5 lat temu jeszcze nie kwitnie i można powiedzieć, że się "męczy" ;:223 ;:222 , druga kupiona 3 lata temu wreszcie zakwitła ale jej kwiat jest tylko zbliżony do "wzorca" ;:185 . A sadzonka kupiona (za odpowiednio większe pieniądze) w zeszłym roku ładnie przyrosła i zakwitła "wzorcowo" ;:138 .
Kasiu nie pozostaje nic innego jak cierpliwie czekać albo kupić właściwą.....sadzonkę. ;:333
Pozdrawiam
Katarzyna
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Liliowce - uprawa od podstaw(dla początkujących)

Post »

No cóż, dzięki Kasiu za radę. Jest to długo wyczekiwana przeze mnie odmiana Night embers, nawet nie miałam pojęcia o tym, że może być pozyskiwana w ten sposób, nie znam się jeszcze zbytnio na liliowcach. Natomiast kiedyś kupiłam w ogrodniczym u siebie Multberry Freeze od Bilskich, cenowo taniej niż u nich na stronie bo za ok 13 zł wsadziłam za radą sprzedawcy do doniczki i zakwitła jeszcze w tym samym roku, zgodna ale niestety w kolejnym ją straciłam, być może przez bezśnieżną zimę. Night embers była kupowana gdzie indziej, może się wreszcie doczekam kwiatu i bardzo bym chciała aby był zgodny ale czas pokaże. Mam kilka takich młodzików, których jeszcze nie widziałam jak kwitną, no ale w przeciwieństwie do NE są jeden sezon dopiero więc to co innego.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
Awatar użytkownika
Zuzia111
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2090
Od: 13 paź 2016, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Liliowce - uprawa od podstaw(dla początkujących)

Post »

Moje liliowce wyglądają już tak. ;:128 . Nie jest żle. :uszy

Obrazek
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Liliowce - uprawa od podstaw(dla początkujących)

Post »

U mnie trzy odmiany też tak już wyglądają ale to są stare sprawdzone i już porządnie rozrośnięte karpy. Dwa inne, które pokazują zaledwie szczypiorek wykopałam dzisiaj i wsadziłam do doniczek, może to źle ale może to coś da jak będa w cieplejszych warunkach, ryzyk- fizyk.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
Awatar użytkownika
Zuzia111
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2090
Od: 13 paź 2016, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Liliowce - uprawa od podstaw(dla początkujących)

Post »

Kleksik- Kasiu...wręcz przeciwnie, psioczę że u innych już piękna wiosna a u mnie beee ;:222

LadyK- Kasiu.. u mnie jeden jeszcze taki niepewny. :roll: Podobnie jak u ciebie wypuszcza szczypiorek, pomyślałam nawet że to trawa. ;:306. Chciałam go nawet wykopać..tzn tę trawkę...jednak zrezygnowałam. Może to spóżnialski liliowiec. :;230
babaewa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 7 kwie 2012, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Liliowce - uprawa od podstaw(dla początkujących)

Post »

Dziewczyny więcej wiary i cierpliwości , jeszcze za wcześnie żeby się martwić. Niektóre odmiany przy wschodach są bardzo rachityczne np. Sabine Baur , Outrageous i wiele innych , nie należy tym się martwić z czasem nabiorą masy i podczas kwitnięcia będzie OK. To jest naturalne u liliowców , odmiany z małym kwiatem nieraz są masywniejszej budowy od tych z większym . Donice raczej ograniczają prawidłowy rozrost korzeniowy i rośliny powinny być ;dokarmiane ; .Pozdrawiam Andrzej .
Awatar użytkownika
Kleksik
200p
200p
Posty: 321
Od: 24 mar 2012, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Liliowce - uprawa od podstaw(dla początkujących)

Post »

A u mnie to jeszcze nawet "szczypiorku" nie widać.....
Lady k - Kasiu liliowce, szczególnie młode nie przepadają za przesadzaniem.....
Pozdrawiam
Katarzyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”