Wszystko o pomidorach cz. 13

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

Ja bym je szybko przepikowała do ziemi z Biedronki po same liścienie, może jeszcze odżyją.
statoka
50p
50p
Posty: 55
Od: 20 sty 2012, o 08:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ciechanow

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

Moje pomidorki do tunelu wysiane. Siałem do mieszanki ziemi do wysiewu Kronen z torfem
odkwaszonym.Podlałem wodą z opadów, z dodatkiem Black Jaka. Lekko zasilę po ukazaniu się liści
właściwych. Pozdrawiam.
Stanisław.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5753
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

Dzisiaj byłam na zakupach i w oko mi wpadł stojak z nasionami i jakimś dziwnym trafem wypatrzyłam nasiona pomidorów i tam wisiała torebeczka z nasionami pomidora Oxheart (bawole serce) i co ? Kupiłam ;:oj
Co powiecię o tym pomidorze?
Warto dla niego szykować miejsce?
Asia
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3750
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

Wszystkie pomidory typu Bawole serce Asiu są trudniejsze w uprawie niż inne a to ze względu na ich generatywny pokrój.Ze względu na cherlawą posturę krzak tak musi być zaopatrzony w składniki pokarmowe żeby później mógł zawiązać i wyżywić sporych rozmiarów owoce.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

Mam jedno takie bawole serce w kolorze żółtym wchodzącym w pomarańczowy jak mocno dojrzałe. Nie znam odmiany (pokażę w sezonie), ale to właśnie typowy zdechlak. Na początku myślałam, że jakiś chory, ale potem doczytałam, że niektóre odmiany (generatywne) tak mają.

A to nie jest Witku tak, że te odmiany powinno się mniej nawozić właśnie? Opałka miała w zeszłym sezonie strasznie poskręcane liście, jakby nie mogła przejeść nawozu, a ona też taka zdechlakowata. Owoce miała za to przepiękne, choć późno dojrzewały, ale to pewnie niedobór potasu, z którym będę musiała i w tym roku się zmierzyć. Mam w pogotowiu popiół drzewny, którym będę podlewać krzaki.
I tu pytanie: kiedy dajemy potas? Jak już są duże owoce czy wcześniej?
Iza
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3750
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

Iza nie miałem na myśli wcale nawożenia ponad miarę,szczególnie azotem,dlatego napisałem
" krzak tak musi być zaopatrzony w składniki pokarmowe żeby później mógł zawiązać i wyżywić sporych rozmiarów owoce" czyli w równowadze i z umiarem.
Ja podawany nawóz wieloskładnikowy o podwyższonej zawartości potasu (Kristalon czerwony) zaczynam dawać roślinom od wiązania trzeciego grona.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

Popiół drzewny zawiera potas ale jest b. alkaliczny. Jeżeli masz kwaśną ziemię, to OK. Użyj raczej siarczanu potasowego.
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

jeszcze pisze: I tu pytanie: kiedy dajemy potas? Jak już są duże owoce czy wcześniej?
Można rozpocząć podlewanie siarczanem potasu na 2-3 tygodnie przed dojrzewaniem owoców, kiedy zaczynają już blednąć.
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

kaLo
Problem polega na tym, że nie używam sztucznych nawozów :)

pH ziemi mam 6-7. Ale jeszcze sprawdzę.

Zrobię roztwór popiołu i zmierzę pH, w razie czego będę zakwaszać :wink:
Muszę sprawdzić też jakie pH ma gnojówka z żywokostu, może zrobię koktajl :D

Dzięki Mirek19. W takim razie roztwór popiołu drzewnego należy dać pewnie trochę wcześniej, czy tak samo?

Witek
czyli moje nie mogły przeżreć azotu. Zważywszy co dałam do ziemi (kurzeniec) i w jakiej ilości, trudno się dziwić. :D

Czy ktoś z Was stosował może Kainit? Wiecie jak to działa? Tak samo wolno jak dolomit?
Iza
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

Nie ma "sztucznych" nawozów. Sztuczne to jest to, co nie występuje w naturze a siarczan potasu jest naturalny jak najbardziej, mimo że otrzymywany w fabryce.
Czym chcesz zakwasić roztwór popiołu o pH =14? Rabarbarem?
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3750
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

Poszło Ci Iza w odwrotną stronę niż powinno,poskręcane liście,szczególnie przy odmianach generatywnych świadczą o przenawożeniu azotem.Najgorzej na tym wychodzą owoce,stają się niezjadliwe-kwaśne.Bardzo wrażliwy jest przykładowy Megagron.Roślina generatywna ma taką pozostać żeby owoce były ok.Także cały czas z nawożeniem trzeba balansować na cienkiej linie.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
jeszcze
1000p
1000p
Posty: 1566
Od: 22 sty 2017, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Legionowo

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

Witek, tak, dołożyłam azotu, w tym roku się wstrzymuję trochę. Tylko ja mam ogród na piaskach, więc muszę ziemię sporo dokarmiać, żeby coś dała.

kaLo

Sztuczne jest to, czego nie wytworzyła natura. Czy siarczan potasu wytworzyła natura? Popraw mnie jeśli się mylę, ale z tego co wiem, potas w naturze występuje m.in w takich minerałach jak kainit, karnalit czy kizeryt. Tego ostatniego zazwyczaj używa się do syntezy siarczanu potasu.
A ja nie chcę takiego z syntezy, bo niszczy życie glebowe, a ja staram się dokarmiać organizmy glebowe a nie je niszczyć. W myśl zasady, żeby karmić glebę a nie rośliny.


Wracając do popiołu, nie wiem czy roztwór, który zamierzam zrobić, będzie miał pH 14, ale na pewno to sprawdzę :D
W razie czego zakwaszę (rabarbar jest lekko alkalizujący więc raczej się nie nada :wink: ), albo rozwodnię. Tak czy tak coś wymyślę.
Sugestie mile widziane :wit Ale konstruktywne ;:173
Iza
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Wszystko o pomidorach cz. 13

Post »

Jeszcze masz dużo zapału i wiary w to co robisz , ale niewiele wiadomości. Twoje ideologiczne podejście może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Kainit 11 (+5+20+4)
11% K2O rozpuszczalnego w wodzie tlenku potasu
5% MgO rozpuszczalnego w wodzie tlenku magnezu
27% Na2O rozpuszczalnego w wodzie sodu
10% SO3 rozpuszczalnego w wodzie trójtlenku siarki
Stosując kainit zaśmiecasz glebę sodem, którego jest 2,5 x więcej niż potasu. Wzrasta zasolenie gleby.

Kizeryt 25+50
25% MgO rozpuszczalnego w wodzie tlenku magnezu
50% SO3 rozpuszczalnego w wodzie trójtlenku siarki

Karnalit ? uwodniony podwójny chlorek potasu i magnezu o wzorze KCl?MgCl2?6H2O
Znowu pudło. ;:108 chlorki działają toksycznie na rośliny.

Spożywanie rabarbaru, tak jak cytryny czy ogórków kiszonych działa alkalizująco na organizm, nie na glebę. Z zakwaszeniem organizmu to też bujda bo odczyn krwi jest utrzymywany w granicach pH =7,35-7,45 i jeżeli obniży się do 7,1 to będzie oznaczało, że najprawdopodobniej już nie żyjemy.

Żeby jeszcze bardziej upewnić Cię co do naturalnego sposobu powstawania siarczanu potasowego a nie w jakiejś wydumanej syntezie, przedstawiam obrazek z opracowania pt: 2_nawozy_ekologiczne.pdf . Podany powyżej skład kainitu i kizerytu pochodzi właśnie stąd.


Obrazek

...jokaer
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”