Jeżyna - uprawa,wymagania i inne dyskusje cz.2

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
vivi75
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 mar 2017, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

ktoś podpowie czy i ewentualnie jakie podpory potrzeba jeżynie bezkolcowej? z góry dziękuję serdecznie
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Najlepiej takie, żeby owoce na ziemi nie leżały i wszystkie na słońce były wystawione jak najdłużej.
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
weber
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 5 lut 2013, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Witajcie!
Piszę do was z prośbą i zapytaniem,czy znajdzie się tutaj dobra dusza, która pomoże mi w założeniu plantacji jeżyny uprawianej w donicach w tunelu?
Chciałbym zając się taką uprawą.
Mogę prosić o sugestie,plusy i minusy tej uprawy.
Wiem,że jest to portal dla ogrodnikow ale może znajdzie się osoba, która ma tego typu uprawę albo się orientuje.
Z góry dziękuję za odp.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Ja uprawiałem odmianę Reuben w donicach w namiocie foliowym. Owocowały średnio, owoce bardzo smaczne i duże. Problemem były owady zapylające. W czasie kwitnienia panowały wysokie temp. Po kilku sezonach poszły do odkrytego gruntu. Może gdybym użył wcześniejszej odmiany, to bym to dalej ciągną.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
norniczka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 2 mar 2017, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wolbrom - małopolskie

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Hmmm przemarza czy nie bo już nie wiem a chciałabym kupić krzaczek jaką najlepiej ,ktoś mi doradzi...
Pozdrawiam Ewa
Tomala3d
500p
500p
Posty: 675
Od: 7 lip 2015, o 15:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

norniczka pisze:Hmmm przemarza czy nie bo już nie wiem a chciałabym kupić krzaczek jaką najlepiej ,ktoś mi doradzi...
Ja mam od roku odmianę Navaho i tą zimę przetrwała bez problemu. Pedy nie były położone na ziemi bo ta odmiana ma pędy sztywne i bałem się złamać. Przyciąłem je jesienią na wysokości 1,8m(w trakcie sezonu osiągnęły 2,5 do 3m) i owinąłem włókniną i tak w pozycji pionowej sobie stała wystawiona na wiatr. Dodam jeszcze że późną jesienią przekopywałem te jeżyny bo wcześniej rosły w miejscu zacienionym i owoce nie dojrzewały jak należy. Kilka było dużych i słodkich ale wiele pozostało zielonych aż od pierwszych przymrozków. Teraz rosną w pełnym słońcu więc powinno być sporo lepiej.
weber
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 5 lut 2013, o 11:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Z tego co wyczytałem, to można również na zimę przenosić jeżyny w donicach do chłodni. W tedy nie ma ryzyka że przemarznie. Ktora zatem odmiana jest najlepsza do tunelu? Reubem zachwalają Holendrzy. A co z loch ness i prime ark 45?
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Ja na zimę chowałem do zimnej piwnicy, więc nie ma obawy że przemarznie.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
jan_kow
100p
100p
Posty: 100
Od: 19 maja 2016, o 11:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jasło

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Niestety wieloletni krzew staje się wyniosły i nie można okryć jego całości,jedynie jakieś wiotkie pędy.
Nie wyobrażam sobie ,jak taki krzew można przenosić w donicach do piwnicy,chociaż uprawa w donicach jest możliwa,ale właśnie sens takiej uprawy ma na celu tego typu przemieszczanie krzewu.
Oczywiście widzę taką możliwość pod warunkiem mocnego przycięcia pędów. ;:oj
Mnie jednak cieszy,że pomimo dużych spadków temp. ok. minus 25C. moja jeżyna nie pokazuje symptomów przemarznięcia,ale z tymi optymistycznymi diagnozami warto jeszcze poczekać. ;:202
Pomimo to mamy kolejne zagrożenie majowymi przymrozkami,ale warto myśleć pozytywnie a będzie dobrze. ;:333
szylwester
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 9 kwie 2011, o 15:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

jan_kow pisze:Niestety wieloletni krzew staje się wyniosły i nie można okryć jego całości,jedynie jakieś wiotkie pędy.
Nie wyobrażam sobie ,jak taki krzew można przenosić w donicach do piwnicy,chociaż uprawa w donicach jest możliwa,ale właśnie sens takiej uprawy ma na celu tego typu przemieszczanie krzewu.
Oczywiście widzę taką możliwość pod warunkiem mocnego przycięcia pędów. ;:oj
Mnie jednak cieszy,że pomimo dużych spadków temp. ok. minus 25C. moja jeżyna nie pokazuje symptomów przemarznięcia,ale z tymi optymistycznymi diagnozami warto jeszcze poczekać. ;:202
Pomimo to mamy kolejne zagrożenie majowymi przymrozkami,ale warto myśleć pozytywnie a będzie dobrze. ;:333

Nie bardzo rozumiem, ja na jesieni wycinam wszystkie pędy owocujące a zostawiam pędy jednoroczne i tak co roku.
Tym sposobem krzew w żaden sposób nie robi się "wyniosły" a co roku wygląda praktycznie identycznie.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Przy odmianie Reuben wycinam wszystkie pędy jesienią. Zimują tylko korzenie.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
Jarowo
200p
200p
Posty: 266
Od: 9 maja 2016, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Czy ktoś ma posadzoną Reuben w gruncie? U mnie drugi rok i niestety owoce nie dojrzewają, zresztą późno zaczyna kwitnąć, zobaczę w tym roku czy przetrwała zimę i jeżeli nie będę znowu miał owoców to wytnę ją.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3683
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Jeżyna bezkolcowa cz.2

Post »

Ja mam w gruncie. Jeszcze jest zasypana trocinami, takie kopczyki na zimę, chronią przed nadmiarem wody i mrozem. Owocuje późno. Nie wszystkie owoce zdążą dojrzeć. Dzieci zjadają wszystkie owoce, nawet te nie całkiem dojrzałe. Trzymam tę odmianę właśnie ze względu na pociechy. Mam też inne odmiany ale ich dzieci nie jedzą.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”