Problem z ziemią na działce..

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
forresty
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 15 mar 2017, o 08:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Ocena żyzności gleby - początkujący

Post »

Dzień dobry. Mam taki problem. Czy mógłby mi ktoś przynajmniej z grubsza powiedzieć w czym może leżeć problem z ziemią w moim ogrodzie. Niestety nie mam badań bo u mnie na wiosce nikt takowych nie robi, ale objawy są następujące. W części warzywnej rosną dobrze ogórki (bardzo dobrze) , fasola, groszek, szczaw, koper, sałata no i wszelakie kwiatki. Generalnie wszystko co rodzi na powierzchni to jest w miarę ok. Natomiast wszystko co posiada korzeń jadalny marnieje. Marchewki lichutkie, takoż pietruszka. Por marny, seler troszkę lepszy. Czosnek malutki i chyba z robaczkami a cebula mimo bujnego wzrostu części zielonej mikra i potrafi gnić. Pomidory potrafią urosnąć, ale szału nie ma. Ziemia jest kompostowana, ale robi to tata wiec za wiele nie mogę powiedzieć, obornika nigdy nie było bo to przydomowy ogródek, ale też ciągle narzeka i wiem ze już nawet kilka lat temu badał tą glebę, ale chyba tylko pH. Musiałbym się zapytać. Gleba jest głównie nawieziona z pogłębiania stawu, ale nie wiem czy rybnego i czy ze zwykłego dzikiego naturalnego oczka. W każdym bądź razie czarna, torfowa, przekopana ze spodnią warstwą. Kłopoty są też z trawą bo też słabiutko porasta - musiałbym chyba dolistnie florovitem trawniczek potraktować i zobaczyć jaka będzie reakcja.
Przepraszam jeśli to nie w tym dziale temat, ale nie znalazłem podobnego
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Ocena żyzności gleby - początkujący

Post »

forresty

Koniecznie musisz przebadać tę glebę.
Nie piszesz gdzie mieszkasz,ale w każdym wojewódzkim mieście są Stacje Chemiczno-Rolnicze gdzie takie badania robią.
Poczytaj te wątki:


http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 83&start=0
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=252
forresty
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 15 mar 2017, o 08:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ocena żyzności gleby - początkujący

Post »

Mieszkam w zachodniopomorskim i z tego co wyszukałem to z próbką musiałbym jechać aż do Szczecina. Z tego co pamietam to na początku - gdy tą ziemię nawieźli - to było mnóstwo skrzypu w niej i została zwapnowana. Skrzypu nie ma ale żyzność tej gleby prawdopodobnie dalej jest marna.
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Ocena żyzności gleby - początkujący

Post »

forresty!

Nie musisz jechać,możesz wysłać pocztą.
Przedzwoń do Stacji i popytaj.
Na pewno Ci doradzą.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ocena żyzności gleby - początkujący

Post »

Jak nie ma nawożenia, to nie będzie plonów. Sam kompost nie wystarczy. Potrzebny obornik i po sprawie.
forresty
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 15 mar 2017, o 08:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ocena żyzności gleby - początkujący

Post »

Rozumiem. Będę działać. Dodam tylko że na trawniku lubi baraszkować mech z koniczyną więc ziemia wydaje się być dalej kwaśna. Próba z octem i sodą nic nie wykazała - jakby odczyn był obojętny, ale to chałupnicze metody więc niemiarodajne
Awatar użytkownika
Rysiul
100p
100p
Posty: 198
Od: 14 maja 2006, o 19:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zamość

Re: Ocena żyzności gleby - początkujący

Post »

To kup płyn Heliga za kilkanaście zł w ogrodniczym i będziesz miał pewność.
konrad1994k
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 3 lut 2017, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Dziwna ziemia

Post »

Jakiś czas temu kupiłem worek ziemi w Biedronce. Wczoraj chcąc przesadzić/posadzić kilka roślin otwarłem worek i zauważyłem biały nalot na niej i w środku. Czy to jest pleśń? Można coś z tym zrobić czy wywalić od razu?
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Dziwna ziemia

Post »

Tak to jest pleśń i powinieneś ................ no co ?
Każda ziemia w handlu zawiera pleśń i grzyby albo chociaż zarodniki. Każda porcja ziemi pobrana z naszych ogrodów wsadzona w plastykowy worek po pewnym czasie będzie taka sama.
Więcej zaufania do natury, więcej wiary że rośliny nauczyły się z tym żyć. Kiedy przerobisz swój ogródek w pole doświadczalne zakładu chemicznego pewnie uda się Tobie zabić wszystko a ogród ozdobisz plastykowymi kwiatami.
Traktuj tą ziemię jakby była normalna mała rada taka ziemia z worka zawiera pewną część torfu a jak ten wyschnie to staje się podłoże bezwartościowe bo nie trzyma wilgoci. Dobrze nasącz wodą to ważne - powodzenia.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
konrad1994k
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 3 lut 2017, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dziwna ziemia

Post »

Nie jestem pewien czy ona jeszcze się do czegoś nadaje. Nalot pokrywał prawie pół powierzchni po otwarciu worków.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Dziwna ziemia

Post »

Pytałeś - odpowiedziałem.
Nie będziemy więc dyskutować o Twojej niepewności.
Ja na 99,99% bym ją bez wahania użył. Ty możesz ją reklamować w sklepie ewentualnie "uzdatnić" jakimś chemicznym preparatem.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Dziwna ziemia

Post »

Ja w kwietniu kupiłam w B.... ziemię do kwiatów, posadziłam w niej pelargonie w doniczkach, pleśń pojawiła się już po posadzeniu. Kwiaty trzymałam w domu bo było zimno. Coś nawet planowałam zrobić z tym fantem ale się odwlekło, kwiaty poszły na taras, pleśń zniknęła. Takie jest moje doświadczenie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”