Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

ODPOWIEDZ
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Marniejące sadzonki Aloesu

Post »

Ja bym nie trzymała w wodzie, tylko od razu do ziemi dla kaktusów wsadziła. :roll: Wiele aloesów posadzonych w ten sposób od razu mi się przyjęło.
Te sadzonki wyglądają albo na zmasakrowane w podróży, albo coś je zaatakowało (grzyb?).
Pewnie lepsi znawcy wypowiedzą się jeszcze, bo ja ... :oops:
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Game
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 10 mar 2017, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marniejące sadzonki Aloesu

Post »

W podróży miałem je moim zdaniem dobrze zabezpieczone przed uszkodzeniem mechanicznym i żaden z liści się nie uszkodził, ich wygląd to raczej efekt po a szkoda by było gdyby mi padły
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Marniejące sadzonki Aloesu

Post »

Sukulentów nie ukorzenia się w wodzie! Przygotowujesz mieszankę ziemi do kaktusów/sukulentów oraz żwirku w proporcji 1:1, albo nawet 1:2 i ukorzeniasz w całkowicie suchym podłożu. Nie podlewasz dopóki nie wypuści korzeni, co najwyżej co jakiś czas delikatnie spryskujesz ziemię. Stawiasz następnie na jasnym parapecie i to wszystko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Divine, jeżeli korzenie są w porządku, to wygląda na to, że z Twoim aloesem jest wszystko ok. Dolne liście są przywiędłe, bo przecież teraz podlewa się niewiele. Zajrzałam swojemu w piórka i ma podobne zabarwienie. U Ciebie wierzchołek jest zieloniutki, więc chyba roślinie nic nie dolega.
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Aloes / Aloe

Post »

Da się ukorzenić aloesy? Mi nigdy to nie wyszło, a próbowałem na wszelkie sposoby. Oczywiście oprócz wody.
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Podejrzewam, że mogłeś mieć za krótkie sadzonki. Musi być kawałek nóżki, aby korzenie miały skąd wyrosnąć.
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Aloes / Aloe

Post »

barbra13, całe pędy sadziłem, pourywane szczepki od pędu głównego wraz z tym długim korzonkiem. Za nic nie chciały puścić korzeni.
karolach
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 mar 2017, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Witam wszystkich :) Dołączyłam do grona miłośników Aloesów ale jako początkująca mam kilka wątpliwości, pomimo przejrzenia całego wątku, i tak mam niezły mętlik w głowie ;) Od babci dostałam kiedyś sadzonkę i tak trzymałam ją w zwykłej ziemi do kwiatów (nigdy nie wchodziłam głębiej w temat), obecnie mam z niej te dwie roślinki (zdjecie nr 2, aloesy w białych osłonkach - jeden samotnik a drugi potrójny, chciałam zobaczyć jak się będą rozwijać kiedy jednego będe pozbawiać dzieci a drugiego nie). Kilka dni temu kupiłam w markecie dwie roślinki do kolekcji (Aloe vera i humilis)i dopiero zaczęłam czytać o ich uprawie (zdjecie 3, roslinki w brązowych doniczkach) żeby robić to nareszcie poprawnie.

Nie zimowałam aloesów bo nie miałam pojęcia, ze tak można, podlewałam przez zimę raz w tygodniu, nie za dużo, chyba robiłam to dobrze bo nie było dziwnych momentów z gniciem itp.
Liście mają dość długie i chude, nie wiem czy to moja wina czy taki ich urok, bo nie wiem co to za rodzaj?
Wszystkie będą stały na parapecie zachodnim bo tylko taki niestety mam.

Czy ktoś może mi powiedzieć, czy obrałam dobry plan działania?
1. Chcę porobić jak najwięcej sadzonek więc wszystkie 4 pozbawię ich dzieci i poumieszczam w osobnych doniczkach (najlepsze jest to, że zawsze ukorzeniałam odnogi w wodzie i działało (wypuszczało korzonek) a tutaj na forum wyczytałam że tak się nie robi, tylko bezpośrednio do ziemi)
2. Wszystkie doniczki wypełnię:
(jeszcze nie kupiłam, ale tak planuję i patrzę co w ogóle jest dostępne)
- na dno warstwa ok 2-3cm keramzytu ogrodniczego 8-16mm
- na to mieszanka ziemi do kaktusów z gruboziarnistym piaskiem o uziarnieniu 1-3 mm sterylizowany ALE w jakiej proporcji? W tym wątku czytałam że 2:1 później ktoś inny napisał że 1:1 a jeszcze lepiej 1:2 więc w końcu nie wiem czego ma być więcej....?


Z góry dziękuję za odpowiedź, mam nadzieję, że poradzę sobie z nimi :)


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Patasko, jeżeli podsuszysz ranę, posadzisz w odpowiednie podłoże, temperatura i oświetlenie będzie dobre, to musi wypuścić korzenie. No chyba, że wierzysz w kalendarz biodynamiczny :wink: . Może pora roku była nieodpowiednia.
Karolach, plan działania obrałaś dobry :) . Rozbieżności w proporcjach - ile piasku, ile ziemi, wynikają stąd, że każdy ma swój sposób i uważa go za doskonały. Im bardziej przepuszczalne podłoże, tym ryzyko przelania rośliny jest mniejsze. Tak samo z ukorzenianiem, każdy robi to po swojemu, w wodzie może się udać, ale może być tak, jak na zdjęciach wyżej.
Trzymam kciuki, aby Ci się udało.
karolach
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 mar 2017, o 16:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

barbra13 Dzięki za odp :) W takim razie zrobię w proporcji 1:1 i zobaczę jak będą się czuły :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Karolach chodzi Tobie o szczepki z ostatniego zdjęcia? Jeśli tak, to wg mnie są jeszcze za małe na taką operację. Poczekał bym b aż rozsadzenie z parę miesięcy, żeby jeszcze trochę podrosły.
Co do ukorzeniania, każdy ma inne metody ale ukorzenianie w wodzie niesie ryzyko po prostu załapania choroby grzybowej i po prostu zgnicia sadzonki. Dlatego ja stosuję metodę w suchym podłożu, z czasem zwiększając jego wilgotność.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Game
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 10 mar 2017, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Marniejące sadzonki Aloesu

Post »

norbert76 pisze:Sukulentów nie ukorzenia się w wodzie! Przygotowujesz mieszankę ziemi do kaktusów/sukulentów oraz żwirku w proporcji 1:1, albo nawet 1:2 i ukorzeniasz w całkowicie suchym podłożu. Nie podlewasz dopóki nie wypuści korzeni, co najwyżej co jakiś czas delikatnie spryskujesz ziemię. Stawiasz następnie na jasnym parapecie i to wszystko.
Aktualnie mam tylko ziemię do kaktusów taką:

Obrazek

Skorzystałem i wsadziłem aloes do niej i nie podlewałem :)

Obrazek

Przy okazji zrobię manewr, dorzucę żwirek i wsadzę na nowo. Mam nadzieję, że teraz wszystko będzie dobrze :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Ja bym wyciągnął z ziemi, zmieszał ze żwirkiem i na nowo po prostu posadził.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”