Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka - część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Bardzo się ciesze, że mogę Ci pomóc. Postaram się odnaleźć niemiecką stronę o prowadzeniu winorośli przy domu i wtedy będziesz mógł wyprowadzić wachlarz lub inną nieco wyższą formę. Jak wysoko zamierzam prowadzić krzewy ? Twój krzew drewnieje, zatem przytnij go na zimę na 2-3 oczka i zakopczykuj. Wiosną wyprowadzisz pień. Spróbuj ze sztobrów uzyskać na wiosnę kolejne sadzonki, jeżeli chciałbyś nieco powiększyć uprawę.
weglowy
100p
100p
Posty: 145
Od: 26 mar 2015, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mędrzechów

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dolnoslonzok pisze:Bardzo się ciesze, że mogę Ci pomóc. Postaram się odnaleźć niemiecką stronę o prowadzeniu winorośli przy domu i wtedy będziesz mógł wyprowadzić wachlarz lub inną nieco wyższą formę. Jak wysoko zamierzam prowadzić krzewy ? Twój krzew drewnieje, zatem przytnij go na zimę na 2-3 oczka i zakopczykuj. Wiosną wyprowadzisz pień. Spróbuj ze sztobrów uzyskać na wiosnę kolejne sadzonki, jeżeli chciałbyś nieco powiększyć uprawę.

Panie Arkadia ma -21°C wytrzymałości na mróz, sznur skośny tylko bo Arkadie trzeba będzie kopczykować.
elma27
ZBANOWANY
Posty: 121
Od: 14 cze 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: MAZOWSZE

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

ńie ma problemu, bo to nie Arkadia...
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

elma, proszę , to strona niemiecka o formach prowadzenia i cięcia winorośli przy ścianach i budynkach : http://www.fassadengruen.de/uw/weinrebe ... nstock.htm

Wczoraj zerwałem ostatnie grona Chardonnay i wynik pomiaru cukru , jak w ubiegłym roku, 23 Brix. Riesling , Silvaner i Pinot Gris, ( Grauburgunder, Szary Burgund ) zostały zjedzone przez szpaki. Szkoda, tydzień pięknej pogody to i cukry musiały pójść jeszcze w górę w porównaniu z badaniem z poprzedniej niedzieli. Zatem winobranie zakończone. Sezon udany. Mimo presji patogenów udało się utrzymać liście do końca zbiorów, choć część mocno zainfekowana. Kolejny rok sprawdzają się u mnie stare vinifery, z których na przedzie jest z pewnością Weissburgunder i Veltliner. DO nastania mrozów będę przesadzał krzewy z Kościerzyc do Oldrzyszowic. Krzewy będą pod okiem na co dzień. Czas zacząć teraz przygotowania.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Zima powoli odchodzi, zatem czas wrócić z tematem uprawy winorośli. Późną jesienią przygotowałem sobie w północnej części ogrodu, gdzie gleba jest cięższa i gliniasta, miejsce na przenoszoną z Kościerzyc uprawę historyczną. Jak tylko pogoda pozwoli, rozpocznę przesadzanie winorośli odmian : Merlot, Cabernet Sauvignon, Chardonnay, St. Laurent, Portugieser, Pinot Meunier, Pinot Noir, Pinot Gris, Pinot Blanc, Traminer, Gewurztraminer, Riesling, Silvaner, Elbling, Tauberschwarz i Veltliner. Wszystkie wymienione odmiany rosną po trzy krzewy, ale w tym sezonie przesadzę po dwa z każdej. W Kościerzycach zostawię do kolejnego sezonu po jednym krzewie danej odmiany jako rezerwę, gdyby przesadzone rośliny miały problem z ukorzenieniem się w nowym miejscu. W maju część z nich, jak Merlot, Cabernet, Chardonnay i Riesling będą miały już siedem lat. Obok przygotowanego miejsca na powyższe winorośle powstanie zagon na lokalne odmiany, które również przesadzę tej wiosny.
ObrazekObrazekObrazek.
Na południe od domu, gdzie gleba jest lekka i piaszczysta ( krzemowa, ruda żelaza ) dosadzę do trzech już rosnących siedem krzewów Weiss Gutedel ( Chrupka Złota ) pozyskane z winnicy koło Zielonej Góry ( odmiana ta docelowo osiągnie liczbę 60, a może kiedyś i 100 krzewów ). Ponadto planuję dosadzenie do już rosnących w tej części ogrodu własnych sadzonek odmian Pinot Blanc ( Weissburgunder ), Elbling, Riesling, Silvaner i Veltliner, by mieć wiosną po 60 krzewów każdej z nich. Niestety, ze 180 sadzonych winorośli w maju ubiegłego roku suszę przeżyło do jesieni ledwie ok. 40-50. W grudniu sąsiad ze wsi przeorał mi pole na powiększenie uprawy lawendy, ale i pod poszerzenie nasadzeń winorośli do docelowej liczby 100 krzewów każdej z sześciu wymienionych powyżej odmian.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Nastało przedwiośnie, ziemia w ogrodzie już rozmarzła ( szpadel wchodzi cały w glebę, zarówno w piachu jak i w cięższej, gliniastej glebie, a z ziemi zaczynają wyrastać pierwsze wczesnowiosenne kwiaty ), zatem mogę dokonać podsumowania zimy. Minimalną temperaturę w moim ogrodzie zanotowałem w nocy z 6/7 stycznia tego roku, kiedy przy gruncie było -17,-18 st. C ( na wys. 1,5 m było ok. -15,-16 st. C). Zima była najchłodniejsza od roku 2012, jednak w ciągu stycznia, najzimniejszego miesiąca, zdarzały się okresy odwilży i dni z temp. do +4,+6 st.C. Luty to już deszcze i odwilż, choć do 14 lutego nocami zdarzały się jeszcze temp. poniżej zera ( ,-3,-5 do -9 ). Teraz, na przedwiośniu zdarzą się jeszcze niewielkie mrozy, ale raczej nie będą to już poważne spadki. Czas przygotowań do sezonu rozpoczęty. Wczoraj odwiedziłem ogród winoroślowy w Kościerzycach. Ciałem próbne sztobry z najbardziej wrażliwych odmian, czyli Merlot, Cabernet Sauvignon i Chardonnay. Materiał pobierałem na wys. ponad 1m. Wszystkie cięte łozy są zielone w przekroju, co widać na poniższych zdjęciach.
ObrazekObrazekObrazek
Tu natomiast krzewy Merlot, Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Silvaner, Riesling i Weissburgunder.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek. Wkrótce podjadę do Kościerzyc, aby pobrać sztobry na kolejne sadzonki.ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Udało się wczoraj wykonać cięcie na sztobry odmian : Merlot, Cabernet Sauvignon, Chardonnay, St. Laurent, Portugieser, Pinot Noir, Pinot Gris, Pinot Meunier, Traminer i Gewurztraminer oraz Pinot Blanc ( tylko dwa krzewy tej odmiany z części historycznej uprawy, pozostałych 15 krzewów Białego Burgunda natnę w tygodniu lub w przyszły weekend, gdy uruchomię ukorzeniarkę ). Sprawdzałem pąki podanych wyżej odmian. Na wys. 1,5 -2 m są zielone, zatem -16, jakie było tej zimy nie wyrządziło im szkody. Krzewy pozostałych odmian, czyli Riesling, Biały Burgund, Silvaner, Elbling, Tauberschwarz, Veltliner oraz lokalne krzewy natnę w tygodniu ).
Tu, parę zdjęć.Merlot ( siedmioletni cięty na rogi i czteroletni w formie głowy)ObrazekObrazek Cabernet Sauvignon ( siedmioletni w formie głowy Guyot, a czteroletni w formie głowy frankońskiej, ślaskiej)ObrazekObrazekChardonnay ( siedmioletni w formie rogów)ObrazekPinot Gris( głowa wg Guyot )ObrazekTraminer (w trakcie formowania)ObrazekPortugieser ( głowa Guyot )Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Wczoraj Merlot ( cięty już 19 lutego na sprawdzenie przeżycia pąków na wys. ponad 1m ) wypuścił zielone z patyka o grubości ołówka trzymanego w butelce PET z wodą i na kaloryferze. Czekam teraz na Cabernet. Sauv. i Chardonnay. W perlicie ukorzeniam znacznie solidniejszy materiał tych odmian, zatem już trzeci rok będę cieszył się owocami tych cennych vinifer. Te szlachetne odmiany ( krzewy siedmioletnie i czteroletnie ) przeżyły kolejną zimę ( a minimum tegorocznego okresu zimowego, najchłodniejszego od 2013 r. to -15,-16 na wys. ponad 1m i -17,-18 przy gruncie ). Wina z nich nie zamierzam wyrabiać, a trzymam je jedynie dla owoców i z sentymentu.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Od 26 lutego 150 sztobrów odmian Merlot,Cabernet Sauvignon,Chardonnay,Pinot Gris, Pinot Noir,Pinot Blanc,Pinot Meunier,Traminer,Gewurztraminer,Portugieser i Saint Laurent ukorzenia się w piwnicy. Wiem, że wcześnie zacząłem, ale cóż...Pinot Noir i to z rachitycznego sztobra wypuścił zielone. Kolejne odmiany mają już mocno nabrzmiałe pąki i pójdą w ślady Pinot Noir za parę dni. Chyba pomyślę o małej szklarni, zanim wysadzą do gruntu te sadzonki. Mam jeszcze zadołowane rezerwowe sztobry ( z lutowego ciecia ) po 10 każdej z powyższych odmian. Wkrótce cięcie do winnicy przerobowej Rieslingów,kolejnych Weissburgunderów,Elblingów,Silvanerów i Veltlinerów, aby uzyskać po 60 szt. sadzonek każdej z tych odmian na wiosenne nasadzenia.
Obrazek
Obrazek
goleb
50p
50p
Posty: 91
Od: 30 kwie 2011, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Czy mógłbym prosić o pomoc w przycięciu winorośli ?


Obrazek

Obrazek
weglowy
100p
100p
Posty: 145
Od: 26 mar 2015, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mędrzechów

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

goleb pisze:Czy mógłbym prosić o pomoc w przycięciu winorośli ?
Poczytaj tą stronę http://winnicakapitana.blogspot.com/201 ... rosli.html
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

goleb pisze:Czy mógłbym prosić o pomoc w przycięciu winorośli ?
Proponouję Ci, jak kolega wyżej, skontaktować się z kapitanem.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2017
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Wczoraj wykopałem w ogrodzie w Kościerzycach po dwa czteroletnie krzewy Merlot i Cabernet Sauvignon, które dziś trafią do gruntu w winnicy na płn. od domu w Oldrzyszowicach. Siedmiolatki zostaną w Koscierzycach do przyszłej wiosny. Ponadto naciąłem 12 Rieslingów, które zacznę ukorzeniać do winnicy przerobowej w części piaszczystej na płd. od domu. Dziś jadę po parę kolejnych krzewów i zamierzam naciąć Białe Burgundy, Elblingi, Silvanery i Veltlinery na sztobry do uprawy na wino.
ObrazekObrazekObrazekObrazek. I trochę wiosny. Od tygodnia kwitną irysy, a pszczoły i trzmiele boroki po zimie ledwo się ruszają.ObrazekObrazekObrazek
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”