Drzewa i krzewy iglaste

Rozpoznawanie roślin na podstawie zdjęć.
ODPOWIEDZ
Lente
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 20 sty 2017, o 02:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Drzewa i krzewy iglaste

Post »

Na wiosnę planuję zakup kilku iglaków. Zdjęcia zostały zrobione, aby, po określeniu nazw, móc poczytać informacje na temat uprawy tych roślin, a następnie dokonać wyboru, które najrozsądniej z nich zakupić.
Niestety, co do tych pięciu iglaków, jestem nadal na początku drogi. Im więcej przyglądam się gałązkom i porównuje je z materiałami z książek i z internetu, tym większe zdezorientowanie :roll:
Proszę o pomoc przy rozpoznaniu. Co kilka głów, to nie jedna ;:162

1Obrazek 2Obrazek

3Obrazek 4Obrazek

5Obrazek

Jałowiec, cyprysik, żywotnik ?
Serdecznie dziękuję za pomoc przy rozpoznaniu.
Mikoasasin
100p
100p
Posty: 169
Od: 26 lis 2016, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wybrzeże Bałtyku USDA: 7b

Re: Drzewa i krzewy iglaste

Post »

Nie za bardzo wiem o co panu chodzi jeśli chodzi o zakup tak rozpowszechnionych gatunków to nie widzę problemu. Jeśli chodzi o te drzewa to
1., 2. i 4. to chyba cyprysik tempołuskowy tylko inne odmiany na pewno to nie żywotnik gdyż ma inne szyszki
3. to chyba cedr tylko nie wiem jaki gatunek ale to wyjątkowo piękne drzewo
5. albo jałowiec albo jakaś karłowata odmiana świerku
Lente
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 20 sty 2017, o 02:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa i krzewy iglaste

Post »

Mikoasasin, dziękuję za podjęcie próby pomocy. 'Chyba', 'Albo', to zdecydowanie nie to, o co mi chodziło.
Mikoasasin
100p
100p
Posty: 169
Od: 26 lis 2016, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wybrzeże Bałtyku USDA: 7b

Re: Drzewa i krzewy iglaste

Post »

no niestety po takich zdjęciach nie jestem w stanie uchwycić szczegółów które zawarzą nad klasyfikacją gatunków poza tym trzeba mieć niesamowitą wiedzę żeby rozpoznać takie niuanse
Awatar użytkownika
okavango
100p
100p
Posty: 160
Od: 17 wrz 2011, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Drzewa i krzewy iglaste

Post »

A ja myślę, że foto nr 5 to jałowiec łuskowy 'Blue Star'.
Lilka
Goryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 690
Od: 20 gru 2013, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Drzewa i krzewy iglaste

Post »

3 - to cedr
5 - jalowiec Blue Star
4 - tego typu szyszki ma Cyprysik nutkajski (Chamaecyparis nootkatensis) ale trochę nie pasują pędy. Czy nie jest to roślina z innej strefy klimatycznej?
2 - to chyba to samo co 4
1 - Hebe sp.?
Pozdrawiam Jacek
Lente
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 20 sty 2017, o 02:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Drzewa i krzewy iglaste

Post »

Goryczka pisze:3 - to cedr
5 - jalowiec Blue Star
4 - tego typu szyszki ma Cyprysik nutkajski (Chamaecyparis nootkatensis) ale trochę nie pasują pędy. Czy nie jest to roślina z innej strefy klimatycznej?
2 - to chyba to samo co 4
1 - Hebe sp.?


Strefa klimatu umiarkowanego ( latem mniej upalnych dni , a zima cieplejsza - niż w PL ).
I więcej różnorodności w ogrodach, jeśli chodzi o tematykę iglaków.
Serdecznie dziękuję za pomoc :D Na podstawie tych wskazówek, zdecydowanie szybciej znalazłam
więcej interesujących mnie informacji.
Ps. Ten jałowiec łuskowaty (5), znalazł się na szczycie mojej Listy Chciejstw :)

-- 24 sty 2017, o 00:58 --

Dziękuję :D
Troszkę wiedzy od jednej osoby, troszkę od drugiej
i tym sposobem jestem z tematem w domu.
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Drzewa i krzewy iglaste

Post »

Witam. Pojawiłam się tu z problemem. Wiele lat temu (ze 20 pewnie, albo i więcej) teść przywiózł z Bułgarii szyszkę z nasionkami. Nasionka wysiał. Urosło coś tam. Po przeprowadzce z bloku do domku, to coś wsadził do gruntu. Wyrosło z tego drzewo iglaste. A że rosło jak chciało, to wygięło się mocno w jedną stronę. Lata biegły, a drzewo wyginało się dalej. Wczoraj mój M postanowił zrobić z tym porządek. Drzewo zagrażało bezpieczeństwu. Chciał je całkiem wyciąć, ale nie pozwoliłam. Krakowskim targiem, obciął to, co stanowiło największe zagrożenie. Z obciętej części zabrałam szyszki, jeszcze zamknięte. Teść umarł w styczniu, więc nie poradzi mi, jak mam się do tego zabrać, a chciałabym powtórzyć z nasionkami, to co On zrobił. Dlatego proszę Was o pomoc. Dopiero zabieramy się za porządkowanie całego obejścia, trawniki itd., dlatego nie oceniajcie mnie zbyt surowo. Doświadczenie mam w zasadzie żadne. Będę się dopiero uczyć.
1. Co to jest za drzewo?
2. Co zrobić z tymi szyszkami?
3. Czy tak obcięte drzewo będzie żyło dalej?
A to, co zostało z drzewa wygląda tak, jak na zamieszczonych poniżej zdjęciach. Proszę kliknąć w link.
Drzewo
Goryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 690
Od: 20 gru 2013, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Drzewa i krzewy iglaste

Post »

ad 1 - sosna czarna Pinus nigra. Na pewno nie jest to sosna bośniacka, która tez rośnie w Bułgarii.
ad 2 - położyć w suchym miejscu wtedy otworzą się i wysypią się ewentualne nasiona.
ad 3 - tak, będzie żyło mimo trochę specyficznego wyglądu. Może wymagać podpory gdy będzie się rozrastać. Można kontrolować stabilność drzewa cięciem np zbyt rozrastających się gałęzi.
Pozdrawiam Jacek
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1130
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Drzewa i krzewy iglaste

Post »

Goryczko, dziękuję za odpowiedź i za wyrozumiałość - "specyficzny wygląd". Jakoś nie miałam sumienia usuwać tego drzewa, choć to dziwoląg taki. Natomiast z nasionami, jak już będą, poeksperymentuję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Identyfikacja roślin ogrodowych. FOTO”