Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

A ja swoje kiełki pryskałam już rano po południu i teraz wodą w spryskiwaczu aby się nie wysuszyły, by na waciku miały taki komfort, że wacik był ciągle poprzez skraplanie mokry.


---2 mar 2017, o 11:40---


Zauważyłam,że dwa nasionka stanęły pionowo, czekam na pozostałe. Przyjęło się Adenium Lucknirun i Double Siak. VioletObrazek
Kinia34
Galina55
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 22 sty 2017, o 13:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Ja posialam 18 lutego swoj zestaw 50 szt wyszlo mi 23 i chyba wiecej nie bedzie bo nasionka czarne


Proszę o używanie wszystkich polskich liter/mod.
Zgoda na pisownię bez polskich znaków diakrytycznych.
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Słuchajcie : po czym poznać, że siewki się przyjęły,lub po jakim czasie będzie to widać?
Obrazek
Kinia34
1234samnie
50p
50p
Posty: 95
Od: 21 maja 2010, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Dwa dni temu wieczorem wrzuciłem do wody kilkanaście nasion do wymoczenia. Następnego dnia rano po powierzchni pływały jeszcze 3, reszta zatonęła. Wrzuciłem na waciki do plastikowego pojemniczka wszystkie, bo nie byłem pewien czy te, które nie zatonęły to już są stracone czy jeszcze coś z nich może być. Kurier przywiózł mi zamówione składniki podłoża (keramzyt, perlit, wermikulit, bimis, zeolit, akadamę, i lawę czerwoną (na seramis jeszcze czekam)). Czy te składniki trzeba przed wymieszaniem jakoś przepłukać czy coś? Bo między większymi kawałkami są pokruszone na drobniutki pył. Same nasionka jeżeli puszczą kiełki początkowo planuję posadzić w ziemi do kaktusów, żeby podrosły, bo z tego co czytałem to mieszanka podawana przez Jerzyka jest raczej już do większych roślin polecana.
DaRy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 13 lut 2017, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Za długo moczysz nasiona, a wymienione składniki do wysiewu się nie nadają. Tu jest łopatologicznie o wysiewie adenium. Metoda w 100% sprawdzona przeze mnie. https://www.youtube.com/watch?v=sBZQ6fWl0yM&t=660s
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Z tego co wyczytałam podłoże mam dobre więc muszę cierpliwie czekać aż się przyjmą i nie przesadzać z wodą później bo teraz zraszam tak aby miały stałą wilgotność
Kinia34
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

DaRy pisze: Tu jest łopatologicznie o wysiewie adenium.
I dokładnie to samo, co mówi się w tym wątku.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
DaRy
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 13 lut 2017, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

kinia34 pisze:Słuchajcie : po czym poznać, że siewki się przyjęły,lub po jakim czasie będzie to widać?
Obrazek
Co rozumiesz przez ..siewki się przyjęły?... Czy chodzi o kiełkowanie nasion? Czy przesadzałaś wykiełkowane siewki i o to pytasz?
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Bo ja je położyłam na mokre waciki i później właśnie wsadziłam do podłoża jak pękły i oto właśnie mi chodzi
Kinia34
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

kinia34 pisze:Słuchajcie : po czym poznać, że siewki się przyjęły,lub po jakim czasie będzie to widać?
- najprościej "pisząc" - poznasz, że się przyjęła, jak zacznie rosnąć, tz. zaczną wyrastać między liścieniami, młode nowe listki właściwe, siewka zwiększać swoje rozmiary, jeżeli nie będą wyrastać nowe młode listki, siewka będzie "marnieć", będzie to oznaczało, że coś poszło nie tak i należy starać się o nowe nasionka i przygotować się na nowe wysiewy, które należy wykonać w najprostszy sposób, bez zbytniego :wink: "kombinowania" z techniką wysiwu.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
1234samnie
50p
50p
Posty: 95
Od: 21 maja 2010, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

DaRy pisze:Za długo moczysz nasiona
Chyba nie za długo, bo nasiona wrzuciłem do wody w czwartek 2 marca około godziny 23 i wyjąłem je na waciki w piątek przed 8 rano. Moczyły się niecałe 9 godzin i dzisiaj rano 9 z 11 nasionek włożyłem do ziemi bo już popękały i puściły kiełki.
Obrazek
http://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/052975f831650245
DaRy pisze:a wymienione składniki do wysiewu się nie nadają
Tu też chyba nie masz racji, bo w wymienionych przeze mnie składnikach podłoża adenium hoduje kilku forumowiczów i po wyglądzie ich roślinek można się domyślić, że roślinkom nie jest źle. Z tego co przeglądam forum zauważam, że są różne "przepisy" na podłoże do adenium i roślina ta rośnie w każdym z nich. Wychodzi więc na to, że nie ma jednego dobrego podłoża tylko są różne jego kombinacje i każda z nich jest dobra. Ja akurat spróbuję w podłożu z przepisu @Jerzyka


Nasiona teraz są w ziemi do kaktusów zmieszanej ze żwirkiem i pudełeczko jest włożone do "inkubatora" i czekam na efekty :)
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

1234samnie pisze:Tu też chyba nie masz racji, bo w wymienionych przeze mnie składnikach podłoża adenium hoduje kilku forumowiczów i po wyglądzie ich roślinek można się domyślić, że roślinkom nie jest źle.
- składniki które wymieniłaś w swoim wcześniejszym poście i których używa Jerzy, oraz ja korzystając z podpowiedzi Jerzego, stosujemy do roślin dorosłych z już dobrze wykształconą bryłą korzeniową.
Po raz kolejny i ostatni już raz napiszę: do wysiewu nasion Adenium, najlepiej stosować podłoże o "nieskomplikowanym, wyszukanym" składzie - luźne, przewiewne: włókno kokosowe (z kostki), wermikulit, perlit z dodatkiem ziemi do kaktusów lub ziemi do kwiatów. W podłoża o takim składzie ja wysiewałem nasiona Adenium, na początku mojej przygody z Adenium. Prawdopodobnie (już nie pamiętam) - w podobne podłoże wysiewał nasiona Jerzy, możliwe że wypowie się w tym temacie.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
1234samnie
50p
50p
Posty: 95
Od: 21 maja 2010, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Proszę nie cytować bezpośrednio poprzedzającego postu/mod.
Nieprecyzyjnie się może wypowiedziałem i też źle odczytałem post użytkownika DaRy. Oczywiście i Ty i on macie rację - mieszanka Jerzego jest do dorosłych już roślin i zdaję sobie z tego sprawę. Dlatego swoje "podkiełkowane" nasiona wrzuciłem do ziemi do kaktusów którą dodatkowo jeszcze zmieszałem z drobnym żwirkiem. Dopiero jak podrosną to przesadzę je do mieszanki Jerzego.
Za zamieszanie przepraszam, nie chciałem nikogo wprowadzić w błąd.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”