Rekultywacja działki.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Dylek
100p
100p
Posty: 121
Od: 4 mar 2017, o 03:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Rekultywacja działki.

Post »

Witam,

Na początek jako, że dopiero zarejestrowałem się na forum chciałabym się przywitać.

Odnośnie działki od wielu lat posiadam działkę, kiedys rosły tam truskawki i drzewa owocowe. Niestety od ponad 10 lat działka rządzi się swoimi prawami. Na jesień postanowiłem przywrócić jej charakter użytkowy. Zakupiłem obornik i przekopalem go z ziemia. Niestety poprzednie miejsce pracy pozwalało mi na prace w weekendy i to nie zawsze, więc czeka mnie teraz przekopanie i pozbycie sie trawy i perzu. Nie chciałabym stosować chemii. Początkowo chce uzyskać obszar 4x5 m pod grządki. Myślałem o wykorzystaniu obrzeża z PVC w celu odgrodzenia grządki od reszty działki, a także przykrycie gleby agrotkanina 100g/m2.

Początkowo mialem taki plan działania:
1. Wkopanie obrzeża z pvc.
2. Przekopanie grządki wybranie perzu.
3. Odczekanie na wyrośnięcia chwastów.
4. Pielenie lub przekopanie.
5. Przykrycie agrotkanina.

Zastanawiam sie kiedy rozplantowac ziemie z obornikiem w 2 czy 4 kroku. Czy moze wyrzucic 3 i 4 krok i szybko kłaść agrotkaninę.

Bardzo proszę o wszelkie rady i uwagi.

Pozdrawiam
Dylek
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Rekultywacja działki.

Post »

Możesz odrzucić kroki 2, 3 i 4 - przykryć agrotkaniną i czekać (lub robić nasadzenia w tkaninie).
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rekultywacja działki.

Post »

Jak duża jest działka?
Jaką dawkę obornika dałeś?
W swoim Profilu podaj w polu "Lokalizacja" gdzie masz działkę.
Zinwentaryzuj co rośnie na działce. Zdecyduj co zostaje, a co usuniesz z działki.
Pobierz próbki gleby i daj do zbadania do Stacji Chemiczno Rolniczej na pH, fosfor, potas, magnez. Bardzo ważne jest prawidłowe pobranie próbek z całej powierzchni działki. Mogę napisać jak to zrobić. Koszt około kilkunastu złotych. Drugie tyle zapłacisz za zalecenia nawozowe. Warto tak zrobić. Zrób nawożenie korekcyjne na podstawie zalecenia. Nie rób nic na oko.
Bardzo dobrze że nie chcesz stosować chemii.
W związku z tym że nie chcesz stosować chemii zrezygnuj z obrzeża z PCW oraz przykrycia gleby agrotkaniną.
Dobrze że nie porywasz się od razu na całą działkę, ale zaczynasz od niewielkiego kawałka nad który łatwiej ci będzie skutecznie zapanować.
Na wyniki badania gleby czeka się około dwu tygodni. W tym czasie przekop grządkę dokładnie widłami amerykańskimi. Bryły ziemi podrzucaj na widłach. Wytrząśniesz z niej zimię a na widłacach zostaną korzenie i rozłogi perzu. W żadnym wypadku nie używaj do tego szpadla bo tylko rozmnożysz perz. Pozostałości brył rozbij pazurkami i pedantycznie wybierz wszystkie korzenie. Jak korzeń idzie w głąb ziemi to go podważ widłami i w całości wyciągnij. To dużo pracy ale się opłaci bo resztka korzenia, rozłogu czy kłącza już ci nigdy nie odbije oraz nie utrudni przekopywania działki w przyszłości.
Grządkę po przekopaniu dokładnie wyrównaj i wypoziomuj. Wtedy woda opadowa nie będzie gromadzić się w jednym miejscu i go zamulać, a dokładnie nawilży całą powierzchnię grządki.
Kiełkujące chwasty najlepiej usuwa się strzemiączkiem we wczesnym stadium rozwoju jak są ledwie widoczne.
Nic w tym roku nie siej.
W domu przygotuj rozsadę pory, selera, cebuli, Za miesiąc pomidorów, papryk, dyni olbrzymiej, dynie zwyczjnej cukini lub kabaczka, ogórków.
Ze strzemiączkiem w ręku obronisz swoje sadzonki przed kiełkującymi chwastami.
Powodzenia!




Trzeba jeszcze zrobić czwarty kompostownik na perz. Nie można go kompostować z innymi chwastami. Rozłogi perzu po ich dokładnym otrząśnięciu z resztek ziemi należy dać do bardzo grubego czarnego worka foliowego, którego nie dadzą rady przebić ostre końce rozłogów perzu.
Jak nie masz bardzo grubego czarnego worka foliowego to daj do przeźroczystego bardzo grubego worka foliowego po rolniczych nawozach sztucznych, a ten włóż do bardzo czarnego nieprzeźroczystego worka.
Po pół roku perz przegnije i będzie z niego doskonały kompost.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Rekultywacja działki.

Post »

Moim zdaniem najgrubsza z możliwych i na jak największym kawałku - uprawiasz kawałek a reszta czeka a właściwie bez Twojej pracy sama się rekultywuje.
Warto przemyśleć czy nie zastosować "ucieczki w górę" czyli dodatkowo skrzynie uprawowe.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Dylek
100p
100p
Posty: 121
Od: 4 mar 2017, o 03:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Rekultywacja działki.

Post »

asprokol pisze:Moim zdaniem najgrubsza z możliwych i na jak największym kawałku - uprawiasz kawałek a reszta czeka a właściwie bez Twojej pracy sama się rekultywuje.
Warto przemyśleć czy nie zastosować "ucieczki w górę" czyli dodatkowo skrzynie uprawowe.
Zaczynam uprawę od kawałka :) Nie chcę się porywać z motyką na słońce. Docelowo zamierzam doprowadzić całą działkę do przyzwoitego stanu, wymaga to nakładu pracy i czasu.

Zapomniałem wspomnieć początkowo chce uprawiać sałatę i pomidory jedno i drugie z mniejszym lub większym powodzeniem uprawiałem w skrzyniach na balkonie. Zamierzam zainwestować w nieduży namiot foliowy. Tylko czy niski namiot głównie przeznaczony dla sałaty ewentualnie dla niższych odmian pomidorów może mieć folie perforowaną? Koszt folii jest niewielki myślałem także o zakupie perforowanej i nieperforowanej zależnie od warunków panujących na zewnątrz. Ewentualnie na połowie namiotu folia perforowana i całość przykrywać zależnie od pogody połowa/całość folia nieperforowaną.

Zastanawiałem się jeszcze nad doprowadzeniem wody. Początkowo myślałem o wkopaniu węża ogrodowego na głębokość szpadla lub nawet mniej. Tylko czy wąż 1/2 cala wystarczy do podlewania przy długości 50m.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Rekultywacja działki.

Post »

Gdy rozpocząłem przygodę z ogrodem też nie porwałem się na całość - etapami po trochu.
Jednak mogłem porównać swoją pracę z dokonaniami znajomych. Ja wchodziłem na każdy nowy kawałek i z zaciśniętymi zębami zaczynałem walkę a oni poszli na łatwiznę.
Stwierdziłem że to oni mają rację. Lepiej osłonić agrotkaniną trzy kawałki i niech dwa czekają niż walczyć pazurami z chwastami.
Obornik 3-5 cm równo na to włóknina i niech poletko czeka. Jak wejdziesz na ten kawałek za 3 lata to zamiast chwastów masz kompostową ziemię.
Warzywa takie jak pomidory to tylko nacięcie na krzyż i wsadzenie sadzonki. Czysto więcej czasu. Wąż pod ziemią najlepiej grubszy minimum 3/4 najlepiej użyć z polietylenu o grubych ściankach np standard do zasilania automatycznego podlewania fi 20. Takie u mnie w ziemi mają po 16 lat a u znajomych pewnie będą obchodzić złote gody. Na typowe ogrodowe szkoda pieniędzy.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Dylek
100p
100p
Posty: 121
Od: 4 mar 2017, o 03:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Rekultywacja działki.

Post »

Przemyśle twoje uwagi. Przekopać i tak muszę bo gleba zbita to przy okazji wybiorę grubsze kłącza perzu i pozbędę się trawy i mchu i wtedy przykryje agrotkaniną.
Co do wody do masz na myśli typowy wąż instalacyjny PE? Tak patrze można go dostać koło 2zł za mb.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Rekultywacja działki.

Post »

Takie mam w ziemi i nie ma z nimi problemu.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Dylek
100p
100p
Posty: 121
Od: 4 mar 2017, o 03:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Rekultywacja działki.

Post »

asprokol pisze:Takie mam w ziemi i nie ma z nimi problemu.
A jak wygląda sprawa zimą wystarczy zakręcić wodę i tyle czy coś więcej robisz?
Słyszałem o zaworach odwadniających przy spadku ciśnienia lub przedmuchiwaniu instalacji sprężonym powietrzem.
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Rekultywacja działki.

Post »

Po co przekopywać pod tkaninę? Perz będzie sobie rósł, ale bez światła w końcu się wyczerpie. Potem to co urosło się rozłoży razem z korzeniami, które zostaną w ziemi, i będzie stanowiło pokarm dla organizmów żyjących w glebie.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Rekultywacja działki.

Post »

Mam na wejściu "zawór odwadniający" i to w zupełności wystarczy, kto takiego zapomniał założyć musi minimum połowę wody wydmuchać. Kolega używa do tego koła zapasowego bo to lżej niż na działkę wozić sprężarkę. Jak mówią lenistwo jest źródłem wynalazków a nie sztuka zamienić się w konia.

* zawór odwadniający to trójnik z otwartą rurą na której jest zawór -
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Dylek
100p
100p
Posty: 121
Od: 4 mar 2017, o 03:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Rekultywacja działki.

Post »

Jako, że w Gdańsk spadł wczoraj śnieg naszły mnie przemyślenia odnośnie ustawienia tunelu foliowego.
Biorę pod uwagę dwa aspekty słońce i wiatr.

Obrazek

Tunel mogę ustawić krótszym bokiem do wiatru, przeważają wiatru zachodnie i północne zachodnie. Lub dłuższym bokiem do wiatru.
Sensowniejszym rozwiązaniem wydaje mi się pierwsze krótszy bok do wiatru.

Planuje postawić jeden większy tunel i drugi mniejszy do uprawy sałaty i niższych pomidorów. W przypadku tunelu wysokiego wietrzenie odbywa się przez otwarcie drzwi i okien lub dwoje drzwi zależnie od konstrukcji. Natomiast namioty niższe znalazłem z foli perforowanej stosował, ktoś z was takie rozwiązanie?

asprokol pisze:Mam na wejściu "zawór odwadniający" i to w zupełności wystarczy, kto takiego zapomniał założyć musi minimum połowę wody wydmuchać. Kolega używa do tego koła zapasowego bo to lżej niż na działkę wozić sprężarkę. Jak mówią lenistwo jest źródłem wynalazków a nie sztuka zamienić się w konia.

* zawór odwadniający to trójnik z otwartą rurą na której jest zawór -
Przez co rozumiesz wejście z tego co wyczytałem w opisie takich zaworów powinien on zostać umieszczony a najniższym pkt instalacji.
Dylek
100p
100p
Posty: 121
Od: 4 mar 2017, o 03:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Rekultywacja działki.

Post »

Prace na działce powoli ruszyły zacząłem przekopywać.

Jak to bywa po powrocie do zajmowania się działko trzeba pozbyć się krzaków posadzony 10 lat temu na chwilkę :D
Jakie są szanse, że przesadzona wiśnia (może mieć grubo ponad 10 lat) przeżyje. Od dawna ledwo co rosła bryła korzeniowa była dość marna. Podsypałem korzenie ziemia kompostowa z obornikiem i podlałem.

Chciałbym wrócić jeszcze do tematu namiotu, znalazłem wiele informacji jednak jak to jest w praktyce z jego umiejscowieniem.
Z jednej strony ważny jest wiatr i wtedy umiejscowienie wchód-zachód daje mniejsza powierzchnie boczna. Jednak przy umiejscowienie północ - południe mógłbym postawić większy namiot
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”