Rododendron - problemy w uprawie

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Latem podlewałam go bioponem do różaneczników, to chyba powinien zakwitnąć?
Buncol80
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 17 paź 2016, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Witam czy ktoś z Państwa uprawiał różaneczniki w słonecznych miejscach?
Wiem ze te rośliny preferują miejsca zacienione. Chciałbym stworzyć z nich wysoki żywopłot (odmiana america i roseum)
To piękne rośliny rosnace do 3-4 metrów idealne na duży zimozielony żywopłot.
Pytanie czy w miejscu wystawionym na słońce będa rosły
DecoY
100p
100p
Posty: 185
Od: 18 sie 2014, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Ja mam jeszcze pytanko co do gipsu w substracie. Wg. prof. Czekalskiego dobrze jest do 1 litra podłoża dodać 1-1,5g gipsu. Próbował ktoś takiego działania ?.
Nie wdawaj się z głupim w długie rozmowy i nie chodź do tego, kto nie ma rozumu.
Strzeż się go, byś nie miał przykrości i byś się nie splamił przez zetknięcie z nim.
Unikaj go, a znajdziesz wytchnienie i nie doznasz rozgoryczenia z powodu jego nierozumu.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Na początek warto sobie wyobrazić jak belgijscy badacze to sprawdzali - pewnie wybrali substrat zerowy (nie zawierający w składzie wapnia) aby wiedzieć ile powinno być danego pierwiastka.
Wyszło im 1-1,5 grama - strona 218
Dalej jest o tym że zaleca się do zrobienia substratu użyć wapnia w dawce 1-2,5 grama.
Nigdzie nie pisze że gipsu bo gips zawiera 16 % wapnia czyli 2,5 grama gipsu dałoby tylko 0,4 grama wapnia. Gips nie zmienia pH i polecał go jako źródło lepsze niż kreda.
Jeżeli weźmiemy pod uwagę że torf wysoki stosowany do uprawy rododendronów zawiera optymalną dawkę wapnia a wszystkie torfy niskie zawierają go jeszcze więcej możemy przyjąć że każdy dostępny na rynku substrat wyprodukowany z torfu nie wymaga dodatkowej dawki wapnia.

Obrazek

Buncol80 - u mnie rosną w słonecznych miejscach, pewnie potrzeba trochę czasu aby zrobić z nich 3 metrowy żywopłot z mojego doświadczenia coś koło 25 lat.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
DecoY
100p
100p
Posty: 185
Od: 18 sie 2014, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Dzięki, wiedziałem że na Ciebie można liczyć.
Nie wdawaj się z głupim w długie rozmowy i nie chodź do tego, kto nie ma rozumu.
Strzeż się go, byś nie miał przykrości i byś się nie splamił przez zetknięcie z nim.
Unikaj go, a znajdziesz wytchnienie i nie doznasz rozgoryczenia z powodu jego nierozumu.
alinaK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1801
Od: 16 lut 2010, o 19:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kalwaria zebrzydowska

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Buncol80 pisze:Witam czy ktoś z Państwa uprawiał różaneczniki w słonecznych miejscach?
Wiem ze te rośliny preferują miejsca zacienione. Chciałbym stworzyć z nich wysoki żywopłot (odmiana america i roseum)
To piękne rośliny rosnace do 3-4 metrów idealne na duży zimozielony żywopłot.
Pytanie czy w miejscu wystawionym na słońce będa rosły
Warunkiem musiałoby być wilgotne podłoże-ale wilgotne ,nie zalane na amen.Masz jednak pewne że będą problemy a na pewno nie będzie tak szybko rosnąć jak chcesz.
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Normalnym objawem są opadnięte liście po zimie?
koalak
50p
50p
Posty: 90
Od: 11 wrz 2013, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lubelszczyzna

Rhododendrony po zimie

Post »

Cześć Wszystkim Forumowiczom :)

Chciałem się poradzić, bo odkryłem już swoje rhododendrony, żeby je opryskać topsinem, i zobaczyłem, że mają poskręcane liście. W tamtym roku takiego czegoś nie było.
Powiedzcie mi, czy to jest normalne i wydobrzeją czy coś im konkretnego dolega?
Obrazek

Obrazek
brydziasia
50p
50p
Posty: 76
Od: 6 gru 2015, o 16:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Rhododendrony po zimie

Post »

A nie było akurat przymrozku? różaneczniki zwijają liście w czasie mrozu, by ograniczyć parowanie.
Awatar użytkownika
bombarda
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 mar 2017, o 18:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Rhododendrony po zimie

Post »

U mnie wygladają podobnie a mieszkam nad morzem :)
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Ciekawe na co ten Topsin ? Podobno jak się dzieciom daje wódki to nie urosną a rododendron lepiej kupić miniaturowy niż bawić się w młodego chemika.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2840
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

asprokol pisze: Moim zdaniem przykrycie to najgłupsza rzecz którą można zrobić kiedy chce się ochronić od mrozu. Przychodzi wiosna i pod przykryciem temperatura jest wyższa - roślina się w dzień wygrzewa w nocy marznie. Najwięcej krzewów ludzie tracą w ten sposób. Ziemia zmarznięta a krzaczek kumulacja ciepła. Warto osłonić przed wiatrami tworząc parawany, warto dorzucić łopat śniegu ale to wszystko co warto.
Nie warto przykrywać bo bardzo trudno wybrać optymalny termin odkrycia a i sama roślina przykryta często czarną włókniną jest ogłupiała aby we właściwym czasie ruszyć z wegetacją.
Niby wiedziałam ;:223 , ale młodego przykryłam, omotałam włókniną a na wierzchu zrobiłam takie indiańskie tipi na patykach, z grubszej beżowej włókniny i oczywiście część liści podmarzła i miejscami jest szklista. Będzie żył i może zakwitnie, bo pąki kwiatowe nie wyglądają na przemarznięte, ale uszkodzone liście pewnie oblecą, buuuu ;:174
Pozdrawiam Eugenia
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Rododendron - problemy w uprawie

Post »

Mój RH też ma trochę liście do dołu ale u mnie długo był śnieg, zimno a i teraz nad ranem przymrozki więc moze to jest powód, większych problemów nie widzę tzn. Liście wyglądają w porzadku jeśli chodzi o kolor. Ja w tym roku przykryłam gałązkami świerkowymi i tyle, jakoś jeszcze nie mogę się przekonać do tego, że nie trzeba go okrywać ale pewien postęp jest ponieważ wcześniej utykałam sianem miedzy gałązkami a na to kaptur z agrowlókniny. Nie szkodziło to bo zawsze pamietałam by włókninę ściągnąć w słońcu ale fakt, jeśli chodzi o inne rośliny to włóknina nie sprawdza się najlepiej dlatego w tym roku całkowicie z niej zrezygnowałam. Tylko dlaczego wmawia się nam, że to chroni przed mrozem?
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”