Brzoskwinia - sadzenie, cięcie, owocowanie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pata
50p
50p
Posty: 59
Od: 12 mar 2012, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk - czechy

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

ostatnia szansa pisze:
kowalwojt pisze:... na wiosnę przed ruszeniem pąków...
Właśnie tak! Jesienne i zimowe opryski brzoskwiń nie dają żadnego efektu. Na wiosnę pryskam dwa razy. Najpierw miedzią i tuż przed ruszeniem pąków Sylitem. To wszystko.
Pozdrawiam serdecznie ze Śląska Cieszyńskiego. Paweł
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Miedzian zalecam tylko w okresie opadania liści (>90% opadłych) i tylko dla brzoskwiń, u których problem kędzierzawości wystąpił w dużym nasileniu w ciągu sezonu. Zwykła profilaktyka w uprawie amatorskiej może opierać się tylko na Syllicie wiosną.
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
tmf30
200p
200p
Posty: 430
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Witam. Czy to nie aby pora już na Syllit. Ja wczoraj prysnąłem choć nie jestem pewny terminu.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Napisz w profilu skąd jesteś. u mnie pod Krakiem sama pora, we Wrocku widzę, że późno... Na Mazurach pewnie jeszcze troche czasu jest.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
tmf30
200p
200p
Posty: 430
Od: 17 cze 2013, o 10:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Zgorzelec. Za szybko zrobiło się ciepło, pąki już nabrzmiewają. Nie zdążyłem wcześniej. Może być późno. PS Mam pełno p. kwiatowych.
Ewao4
500p
500p
Posty: 839
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

A jeśli zapomniałam prysnąć drzewka owocowe jesienią miedzianem to czy mogę teraz prysnąć syllitem a za jakiś czas jeszcze miedzianem??
Pozdrawiam Ewa
MarSz
500p
500p
Posty: 532
Od: 27 sie 2015, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Chciałbym się podłączyć do tematu.
Pryskałem jesienią (listopad - gdy już praktyczine wiekszość liści opadła) miedzianem.

Czytałem, że wskazany jest jeszcze jeden oprysk jak będzie ponad 6stopni - to też zrobiłem w tym tygodniu (2 marca).
Na szczęście u mnie jeszcze pąki nie są pootwierane ale niektóre lekko nabrzmiewają co ozancza, że niebawem zaczną się otwierać.

Kiedy więc pryskać syllitem? Czy musi być jakiś dłuższy odstep po miedzianie, czy mogę to zrobić np. jutro (czyli 2 dni po miedzianie) bop będzie idealna do tego pogoda?
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Z tego co wiem nie chodzi o zastosowanie dwóch różnych preparatów, a jeden oprysk jesienią, jeden oprysk wiosną. Niektórzy pryskają po dwa razy, jak nie wiedzą czy termin albo preparat był dobry. Jeżeli wiemy co robimy(a tak powinno być zawsze w stosowaniu pestycydów)- patrz pierwsze zdanie.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
kowalwojt
50p
50p
Posty: 51
Od: 18 lut 2010, o 21:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Brzoskwinia - radykalne cięcie

Post »

Ernrud,
Parę postów wyżej piszesz, że cięcie odmładzające należy przeprowadzić w kwietniu.
Zawsze wszyscy tłukli mi do głowy, że drzewa pestkowe (do których zaliczam również brzoskwinie) należy ciąć po zbiorach.
Proszę o poradę. Kiedy przeprowadzić cięcie odmładzające gałęzi o średnicy ok. 5cm? W kwietniu? w fazie różowego pąka? po zbiorach? czy może jeszcze teraz przed pękaniem pąków?
Pozdrawiam Serdecznie i liczę na pomoc.
Awatar użytkownika
ERNRUD
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2522
Od: 4 lip 2010, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radomsko/Kraków

Re: Brzoskwinia - radykalne cięcie

Post »

Najłatwiej powtarzać prostą zasadę, nie zagłębiając się w szczegóły, dlatego tak tłuką. Oczywiście pestkowe po cięciu letnim są mniej podatne na infekcje, ale mocne cięcie w takim terminie osłabia ich gospodarkę fizjologiczną! Ponieważ brzoskwinia wymaga corocznego i stosunkowo silnego cięcia, wystarczający jest jeden zabieg w kwietniu. Osobiście nie stosuję żadnego cięcia brzoskwiń w innym terminie.
Gałęzie średnicy 5cm to już spore drzewo. Jeśli to konieczne to tnij, ale pamiętaj, że te rany nigdy się nie wygoją (termin oczywiście kwietniowy).
Pozdrawiam. Ernest
? Ex historia arbor cognoscitur ?
Linki: Sztuka cięcia drzew Chirurgia drzew
juhu86
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 mar 2017, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Witam wszystkich forumowiczów, tych wprawionych i tych jeszcze "zielonych" :wit

Posiadam od 3 lat na swej działce parę młodych drzewek owocowych a wśród nich jak się okazało w zeszłym roku- brzoskwinię ( nieznanej odmiany, miała to być nektaryna Harco...)

I z powodu brzoskwini cały ten wpis :)

Bardzo chciałabym prowadzić drzewko w formie pucharowej. Dopiero się uczę. Już dwukrotne "jakieś" cięcie brzoskwinia ma za sobą ( usuwałam te krzyżujące się gałązki, idące do środka, skracałam) ale to nie prowadzi do tego, co chcę osiągnąć - formy pucharowej...

oto drzewko :
Obrazek

Liczę, że podpowiecie jak ciąć drzewko aby uzyskać pożądaną formę. Myślę, że na forum znajdzie się wielu miłośników sadownictwa i chętnych aby podzielić się swoją wiedzą ;:162

Nie szkoda mi będzie drastycznego cięcia o ile nie zaszkodzi to drzewku. Pewnie warto by wyciąć tą silna gałąź ze środka aby rozświetlić, ale co z resztą? Pomóżcie :D

-- 16 mar 2017, o 09:16 --

Obrazek


To ta sama brzoskwinia , tylko sfotografowana z innej strony
pomidor7
100p
100p
Posty: 159
Od: 20 lut 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: gmina Golub-Dobrzyń woj. kujawsko-pomorskie

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Chyba masz rację. Należałoby się pozbyć tej środkowej, bo rośnie tuż przy drugiej, też dość silnej gałęzi.
Pozdrawiam
ands
100p
100p
Posty: 185
Od: 4 kwie 2015, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wałcz

Re: Brzoskwinia - sadzenie i cięcie

Post »

Dokładnie w jednym kierunku to raczej one nie rosną. Może zamiast wycinać lepiej by było zastosować rozpórkę i w ten sposób spróbować narzucić kształt koronie. Oprócz krzyżujących się i rosnących do środka wycina się też te pionowe.
Pozdrawiam serdecznie, Andrzej
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”