Poziomki - uprawa cz. 3

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Witam.
Na przejętej przeze mnie działce w tamtym roku, zauważyłam niewiele krzaczków poziomek, owocowały, ale nie jakos super, ale było ich też mało no i trochę kiepskie miejsce chyba.
Myślicie że one się jeszcze rozkrzewią jak im to miejsce lepiej przygotuje? czy lepiej zająć się sianiem nowych?
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Poziomki nie są szczególnie długowieczne, więc jeśli nie owocowały dobrze w zeszłym roku, to raczej teraz też już szału nie będzie.
Większość odmian w handlu to teraz bezrozłogowe, więc nie można raczej liczyć że ci się plantacja rozrośnie.
Lepiej od razu posiać nowe nasiona, jeszcze w tym roku młode rośliny będą owocować.
Zielonym do góry!!!
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3711
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Ja po kilku latach uprawy poziomek wypracowałem nieco inny sposób. Sieję latem i zimują młode rozsady. Pięknie kwitną i owocują od następnej wiosny.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Ja mam ciężką gliniastą ziemię - wolę żeby zimowały już dobrze ukorzenione i zadbane.
Zielonym do góry!!!
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

seedkris pisze:Ja po kilku latach uprawy poziomek wypracowałem nieco inny sposób. Sieję latem i zimują młode rozsady. Pięknie kwitną i owocują od następnej wiosny.
A siejesz prosto do gruntu, czy robisz najpierw rozsadę?
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3711
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Sieję, to za dużo powiedziane. Po prostu dojrzałe owoce rozcieram na powierzchni ziemi w docelowym miejscu. Szybko wschodzą i zaraz przerzedzam siewki.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

To super ! też tak spróbuję.

Chciałam wam pokazać co przygotowałam dzisiaj pod moje poziomeczki.
Stwierdziłam że tym co już tam są i widzę że się lęgną dalej, daje w tym roku szansę jeszcze.
Kupiłam dodatkowo nasionka poziomki Regina. Zastanawiam się czy da się w ogóle potem odróżnić oba gatunki jeśli na jednym poletku oba posadzę?
Wymyśliłam coś takiego jak widać na zdjęciu:


Na tym półkolu (jaju) był duży krzak, a właściwie kwiat z długimi ostrymi liśćmi, z którego wystają takie długie badyle (wcześniej to to kwitnie). Pod nim i trochę obok wystawały nieśmiało poziomki i miały marnie z tym miejscem.
Stwierdziłam że powiększę całość i wkomponuję tam jeszcze inne rośliny.
Na pewno posadzę ogórecznik, w maju jakieś 2 krzaczki pomidora koktajlowego, no i może jakieś nie zbyt ekspansywne kwiatki na obrzeżach, i tu proszę o rady co można jeszcze tam posadzić aby ładnie ze sobą współgrało, może jakieś zioła albo coś co ładnie kwitnie?
Lubię takie pomieszanie ;:173

Chciałam tylko dodać że w tej wannie na której na razie są deski też chcę coś posadzić ;:224


Obrazek

Obrazek
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Bixxx pisze:Poziomki nie są szczególnie długowieczne, więc jeśli nie owocowały dobrze w zeszłym roku, to raczej teraz też już szału nie będzie.
Większość odmian w handlu to teraz bezrozłogowe, więc nie można raczej liczyć że ci się plantacja rozrośnie.
Lepiej od razu posiać nowe nasiona, jeszcze w tym roku młode rośliny będą owocować.
Mówisz, że siane w zeszłym roku już słabo zaowocują? Szkoda, właśnie im sprzątnęłam zagonik i przycięłam każdy brzydki listek po zimie, myślałam, że będą ładnie owocować jeszcze jeden sezon. Już ruszyły z wegetacją. Mam posiane trochę nowych, może wymienię, jak będzie tak jak piszesz.

A rozgniatanie owoców w ziemi też praktykuję, ale nigdy nie pamiętam gdzie to było, a ich sieweczki są takie małe, że pewnie je sprzątnęłam :D
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Ja słyszałam, że najobficiej owocują poziomki w 2 roku po posadzeniu, a potem owocowanie jest coraz słabsze. U mnie się to sprawdziło :)
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Uff, znaczy jeszcze jeden rok poziomek przed nami :) Dzięki Dominiko!

Przy okazji dzisiejszych poziomkowych porządków zauważyłam, że jedna chyba jest innej odmiany, bo puszcza rozłogi i dwa się już ukorzeniły przed zimą.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Przed chwilą posiałem poziomkę Baron von... Ja mam jeszcze 6 letni zagon poziomek ale owoce są już bardzo drobne. Jak ziemia obeschnie to przekopię zagon i coś tam posadzę, może jeszcze znajdę wcześniej jakąś siewkę.

Dzisiejszy wysiew w growboxie temp. 25st.C nasiona leżą na ziemi, pojemnik przykryty folią. Obstawiam, że będą kiełkować do tygodnia.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
nieistotne
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 15 lis 2016, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

:heja Pochwalę się moim przedszkolem... sieweczki z połowy lutego mają już po jednym właściwym listku. Jestem mega dumna bo ty moje pierwsze poczynania jako działkowca :)
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Poziomki - uprawa cz. 3

Post »

Aguss85 pisze:
Bixxx pisze:Poziomki nie są szczególnie długowieczne, więc jeśli nie owocowały dobrze w zeszłym roku, to raczej teraz też już szału nie będzie.
Większość odmian w handlu to teraz bezrozłogowe, więc nie można raczej liczyć że ci się plantacja rozrośnie.
Lepiej od razu posiać nowe nasiona, jeszcze w tym roku młode rośliny będą owocować.
Mówisz, że siane w zeszłym roku już słabo zaowocują? Szkoda, :D

Nie, nic takiego NIE mówię!

Napisane było wyraźnie, że działka została przejęta w zeszłym roku, a poziomki już tam były - czyli miały wtedy przynajmniej rok. I gdyby miały tylko rok, to powinny owocować świetnie, bo 1, 2 i 3 rok uprawy to najwięcej owoców. Skoro nie owocowały dobrze, to najpewniej albo były stare, albo kiepska odmiana, albo zagłodzone. Tak czy inaczej - już nie warto się nad nimi rozczulać, bo poziomki posiane teraz dadzą większy plon, a te które już tam zastano - mają już z górki.
Zielonym do góry!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”