Słodkie ziemniaki bataty

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Moje bataty z Biedronki puściły mnóstwo korzeni stosunkowo szybko - ale (dzięki poradom z tego wątku) zostały przedtem namoczone na ponad dobę w wodzie, ktora była kilkakrotnie zmieniana. Nie wypuściły jeszcze pędów, zobaczymy.

We Włoszech mi mówiono, że rozmnażają bataty z samych odciętych końcówek (górnych, oczywiście) - zobaczymy, na razie odcięte końcówki też puszczają korzenie (też po wcześniejszym namoczeniu). Spróbuję je posadzić do doniczki, boję się że po cięciu mogą nadgnić w samej wodzie...
Zielonym do góry!!!
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Ja sadzę bulwę w ziemi i odrywam pędy jak mają po 3-4 liście, wtedy rusza kolejny pęd itd. Bulwa nie gnije a i tak kilkanaście sadzonek można z niej zrobić. Szybko się ukorzeniają w wodzie lub od razu w ziemi.
Tak samo robię z daliami, z jednej podpędzonej teraz karpy mam od kilku do kilkunastu nowych roślin, które zakwitną jeszcze w tym roku.
rynio555
50p
50p
Posty: 53
Od: 24 sty 2017, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Wstawiłem do naczynia z wodą kilka bulw batata kupionego w Biedronce. Jedna bulwa zaczęła wypuszczać białe korzonki. Jest nadzieja ;:oj
Pozdrawiam,
Ryszard
sara_wwa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 lut 2017, o 23:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Od jutra w biedronce promocja na słodkie ziemniaki ;:138 A ja ubolewam, bo duża część moich sadzonek zgniła, zachowały się tylko 3 i to te najmniejsze....
zaklinaczka
200p
200p
Posty: 301
Od: 8 lut 2017, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

kupiłam bataty w Auchanie, po około tygodniu zauważyłam dzisiaj maleńki fioletowy punkt - mam nadzieję, że powstaje kiełek :)
Milena
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Pierwsza sadzonka batata wypuściła już korzonki w wodzie, pobrałam następnych 14, zostało kilkanaście maleństw, które powinny ruszyć z kopyta.
zaklinaczka
200p
200p
Posty: 301
Od: 8 lut 2017, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

aria pisze:Pierwsza sadzonka batata wypuściła już korzonki w wodzie, pobrałam następnych 14, zostało kilkanaście maleństw, które powinny ruszyć z kopyta.
Mogłabym zobaczyć jakieś zdjęcie? jestem bardzo ciekawa, moje bataty jeszcze śpią ;:19
Milena
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Proszę, mam jeszcze sadzonki w kubkach z ziemia
Obrazek

Obrazek
zaklinaczka
200p
200p
Posty: 301
Od: 8 lut 2017, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Super! Moje jeszcze nie ruszyły, pojawiła się tylko jedna malutka fioletowa plamka ale coś nie chce wyrosnąć..
Milena
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Jak jest fioletowa plamka to uformuje się z czasem taki stożek wzrostu i stamtąd będą wyrastać pędy. Najważniejsze, to nie przelewać, podlewać często małą ilością wody i dostęp do światła, ciepełko. Poza tym, Pańskie oko konia tuczy, trzeba doglądać ziemniaczka :D
zaklinaczka
200p
200p
Posty: 301
Od: 8 lut 2017, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Bataty mam w misce z wodą, do ok 3 cm wysokości - przeczytałam gdzieś że można tak ukorzenić batata.. w tym momencie wyrosły mu 2 mikro-korzonki, plus ta fioletowa plamka.. Myślisz, że lepiej byłoby umieścić je w ziemi?
Milena
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Myślę, że tak. Płaski pojemnik z dziurami w dnie, w przezroczystym widać czy rosną korzenie, i nie za dużo ziemi, żeby batat nie zgnił.
zaklinaczka
200p
200p
Posty: 301
Od: 8 lut 2017, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Dziękuję za informację :) Mam nadzieję, że mi wyrosną bo uwielbiam bataty!
Milena
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”