Płodozmiany.Zmianowanie upraw.Uprawy współrzędne

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Skoanna
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 980
Od: 28 sty 2016, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Uprawy współrzędne- sąsiedztwo roślin- teoria i praktyka

Post »

Dobra. Taki krótki artytkuł dla tych co się lubią wgłębiać w zabobony ;:306 http://www.itp.edu.pl/wydawnictwo/pir/z ... anie_p.pdf Jakby ktoś miał problemy z fasolką ;:224
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1925
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Uprawy współrzędne- sąsiedztwo roślin- teoria i praktyka

Post »

Dobra odmiana tak, ale nie rozwiąże problemu uprawy. Tak tylko dla przykładu, lojka pisała o dobrym nawożeniu, a jednak nic nie urosło tak jak powinno. I tak, czosnek i cebulę sadzi się w drugim roku po oborniku po roślinach kapustnych, ziemniakach, ogórkach, w żadnym razie po cebulowych. Nie stosować azotu, bo się żle przechowują. Na glebie lżejszej cebulę można posadzić w pierwszym roku po oborniku, ale wyłożony i przykopany jesienią.

Marchew w trzecim roku po oborniku lub w drugim jeśli gleba słabsza, po roślinach jak wyżej. Na tym samym miejscu uprawiać co 3 lata.

Na naszych małych poletkach trudno zachować wszystkie zalecenia, dlatego dopadają nas niemiłe niespodzianki, mimo że tak się staramy. Ja pod niektóre warzywa (ziemniaki, buraki) w ogóle nic nie daję, żeby w liściory nie rosły i jest dobrze.
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Uprawy współrzędne- sąsiedztwo roślin- teoria i praktyka

Post »

Ja mam lichą glebę, a i tak nie sadzę marchwi czy korzeniowych tuż po oborniku. Dziwią mnie dla odmiany moi sąsiedzi, którzy co roku jesienią lub na wiosnę dają obornik. Rok temu wiosną wrzucili solidną porcję obornika, posiali korzeniowe, jesienią żyto ozime (zgapili po nas 8-) ), a teraz przekopując żyto jeszcze dorzucają obornik. Wariactwo totalne.
Co ciekawe ich marchewki po potężnej corocznej dawce obornika nie są wcale lepsze niż moje, rosnące w jałowej dość glebie wzbogaconej żytem ozimym i w ramach przeciwdziałania wysychaniu wyściółkowanej zrębkami.
Dodatkowo między moimi warzywami rosną nagietki i aksamitki. Podobno to kwiaty dobre na (niemal) wszystko :wink:
Z tym zchowaniem płodozmianu masz rację. U mnie da się podzielić ogród na dwie główne części, w ramach których zmieniamy warzywa korzeniowe z ogórkami, grochem i fasolą. Resztę też staram się zmieniać, zachowując chociaż rok przerwy, ale nie zawsze da się to zrobić. Świetne pod tym względem są ogrody angielskie, najczęściej od razu podzielone na cztery kwatery, które co roku zmienia się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Gdybym miała duży ogród też bym tak zorganizowała ogród.
ogrodowo
Zapraszam :-)
rynio555
50p
50p
Posty: 53
Od: 24 sty 2017, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podlaskie

Re: Uprawy współrzędne- sąsiedztwo roślin- teoria i praktyka

Post »

Przy kapuście był posadzony seler korzeniowy, między kapustą hyzop, z boku aksamitki, oraz koper i bielinka nie było. Ale kapusta rosła w półcieniu, niedaleko czarnego bzu. Może to bez odstraszył szkodnika?
Pozdrawiam,
Ryszard
czlowiek87
50p
50p
Posty: 50
Od: 25 sty 2017, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawy współrzędne- sąsiedztwo roślin- teoria i praktyka

Post »

No... i to chyba będzie najbardziej interesujący dział na tym forum. Pełen rozgryzania i głębokiej wiedzy fiz-bio-chem. Kopalnia obserwacji i analiz. Jako amator ogrodnik zacznę od pomidorów, papryki, bakłażana i ogórków.

Jakie zioła według Was we folii siać w okolicach tych roślin? :-) Podobno bazylia sprawdza się przy paprykach. Co z cząbrem, innymi przyprawowymi lub innymi typowo lekarskimi ziołami. Co proponujecie? Pozdrawiam :-)
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

uprawa współrzędna warzyw i owoców

Post »

Znalazłam tylko wątek dotyczący takiej uprawy odnośnie drzew i krzewów.
Oczywiście są tabele w internecie, ale chciałam dopytać czy jak jest pietruszka to chodzi i o samą nać i korzeń? bo jest podana po prostu pietruszka i lubi się ona podobno między innymi z pomidorem, i jakoś mi to tak nie pasuje.
Koło czego dobrze rośnie pietruszka na korzeń?
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zmianowanie siewów

Post »

Proszę o podpowiedzi po czym można siać korzeniowe np marchew i pietruszkę, oraz strączkowe. Nie bardzo rozumiem te schematy z internetu, Po czym można sadzić również ogórki i kapustne.?
dziękuję.
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zmianowanie siewów

Post »

Ja stosuję płodozmian sześcioletni.
1 rok kapustne na kompoście
2 rok korzeniowe
3 rok dyniowate na kompoście
4 rok cebulowe
5 rok psiankowe na kompoście
6 rok motylkowe
Awatar użytkownika
Wolusia
1000p
1000p
Posty: 2472
Od: 12 sty 2013, o 17:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Uprawy współrzędne- sąsiedztwo roślin- teoria i praktyka

Post »

Koło czego najlepiej sadzić kalarepę. W zeszłym roku coś mi całą zjadło- od liści :( Miałam przepikowaną w kilku miejscach i było identycznie.
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Płodozmiany.Zmianowanie siewów

Post »

Mam jeszcze pytanie, na tabelkach często jest pokazane że po marchwi uprawiamy ziemniaka, ja w ogóle go nie uprawiam więc co mogę siać po marchwi i pietruszce korzeniowej?
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawy współrzędne- sąsiedztwo roślin- teoria i praktyka

Post »

docentandrzej pisze:
McMArchewka pisze: Wypróbuje w tym roku połączenie koper-ogórki, ponieważ rośnie on u mnie tak sobie :?
McMarchewka, u mnie koper siany w rzędzie w pierwszym roku uprawy totalnie się nie sprawdził, osiągnął wysokość góra 30 cm. W następnym roku rozsiał m się trochę po części ogródka i jakoś go nie wyrywałem. W roku kolejnym koper to już był gigant, rósł w całym ogródku jak chwast i do dziś rośnie u mnie koper wysokości 1,5 m o bardzo grubych łodygach i rozpostartych baldachimach. Tutaj zdjęcie ogródka z 30 czerwca 2014 r.

Obrazek

W tle koper i Elżunia, a jej wzrost 160 cm. :D Pilnowała ogródka do tamtego roku. Trochę się postarzała i musiała odejść na emeryturę :(

A tu koper i młoda marchew z cebulą. Widać ile kopru tam jest, a wyrywany jest sukcesywnie do suszenia, tak aby grządka była w końcu uwolniona od niego, bo bardzo zagłusza to później cebulę. Zdjęcie 27 maj.
Obrazek
Wniosek: Jeżeli koper, to tylko samosiejka:)
Czy na tym pierwszym zdjęciu to słonecznik?
Czytałam że dobrze posadzić słonecznik obok ogórka i tak planowałam zrobić, ale przeczytałam w tym wątku że ktoś odradzał.
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
Awatar użytkownika
bastis
200p
200p
Posty: 242
Od: 19 paź 2015, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Uprawy współrzędne- sąsiedztwo roślin- teoria i praktyka

Post »

Wolusia szperając po neciku znalazłam taka informację o kalarepie:
dobrze rośnie w towarzystwie grochu zwyczajnego i cukrowego, fasoli zwyczajnej, ogórków skorzonery, sałaty głowiastej, pora, rzodkiewki, szpinaku i szparagów
Zioła które warto sadzić w pobliżu kalarepy to bazylia, ogórecznik, koper, rumianek, kolendra, kminek, mięta i szałwia.

Nie toleruje kapust (także pekińskiej), czosnku i szczypiorku
Pozdrawiam
Ula
docentandrzej
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 839
Od: 6 sty 2013, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Przystajń koło Częstochowy

Re: Uprawy współrzędne- sąsiedztwo roślin- teoria i praktyka

Post »

vanilia pisze:
docentandrzej pisze:
McMArchewka pisze:
Czy na tym pierwszym zdjęciu to słonecznik?
Czytałam że dobrze posadzić słonecznik obok ogórka i tak planowałam zrobić, ale przeczytałam w tym wątku że ktoś odradzał.
Tak to przesadzone samosiejki słonecznika. Trochę gęsto rośnie, ale dlatego że szkoda mi pozbywać się darmowych sadzonek i wsadzam je zawsze w pobliżu właśnie ogórków pół metra od nich, bo jest bardzo żarłoczny, do tego dużo pewnie pije wody, chociaż ja go na moich piaskach i tak nie podlewam. Słonecznik nie przeszkadza dyniom, a one fajnie się po nim wspinają.
Nie sadzę słoneczników w pobliżu innych warzyw tam gdzie przysłania im światło, pije wodę, przyciąga mszyce, utrudnia przewiew jak np. przy marchewce, która podobno lubi miejsca przewiewne.
Zdjęcie: słonecznik w dyniach 2016 :)
Obrazek
Polska moją Ojczyzną. Andrzej
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”