Nolina - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nina_Brzeg
100p
100p
Posty: 185
Od: 5 paź 2016, o 14:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Brzeg

Re: Nolina pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

W takim razie szukam doniczki. O ile większej szukać? Zarówno głębszej jak i z większą średnicą?

A rozplatanie korzeni mnie przeraża. Boję się, że uszkodzę. No nic, meliska do wypicia i będę walczyła :wink:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Nolina pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nie dużo większej, noliny bardzo dobrze się czują w przyciasnych doniczkach, niż za dużych. Zobaczysz po rozplątaniu korzeni, być może wystarczy dotychczasowa. A jak nie, to najwyżej o ok. 1 - 1,5 cm większa na średnicy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Fibisek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 19 lut 2017, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nolina pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam, mam nadzieję, że ktoś zajrzy na ten wątek ... potrzebuję rady. Posiadam Nolinę, już chyba z 30 lat, jest / była piękna i przeżyła ze mną nie jedną przeprowadzkę. Latem przesadziłam ją w doniczkę jak na fotce i nie wiem, co się stało, ale teraz wygląda moja roślinka żałośnie :( Pióropusz oklapnięty, listki wychodzą już żółte, końcówki liści suche, a liście łamią się. Zresztą spójrzcie na fotkę :( Naciskam na pień - twardy, ziemia sucha. Podejrzewam, że ma też przędziorki...widzę kilka takich małych, czarnych kreseczek na liściach. Co mogę zrobić, żeby roślina wróciła do formy? Czy jest jeszcze szansa na to?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Nolina pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

W jakiej rośnie ziemi i jak często podlewasz? Nie była narażona na przeciąg, podczas wietrzenia?
Czarne kreski to na pewno nie przędziorki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Fibisek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 19 lut 2017, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nolina pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za wpis :) Podlewam rzadko i nie za dużo. Przeciągu nie było, ale jak była choinka w domu, to przestawiłam ją w inne miejsce, dalej od okna. Dziś wyjęłam ją z tej donicy. Jak widać na fotkach ma dużo korzeni. Ziemia nie była mokra, nawet jak widać się trochę obsypała. Na dnie donicy mam drenaż. Przesadziłam ja do ziemi dla palm, tak mi poradzono w sklepie ogrodniczym. Nawoziłam ją też trochę nawozem do palm.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Nolina pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Czy na roślinie nie ma żadnych szkodników?

Edit: Czy nawoziłaś teraz w okresie jesienno-zimowym? Jak często?
Zimą nie powinno się nawozić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5065
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nolina pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Według mnie zaatakowały ją wciornastki, te przecinki, to właśnie one. I wygląd starych liści o tym świadczy, widać srebrzyste ślady po żerowaniu owadów. Jeżeli delikatnie dotkniesz, to ten przecinek będzie się poruszał.
Fibisek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 19 lut 2017, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nolina pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ojej, jest dokładnie tak jak napisałaś ....ruszają się!!!
Lecę do ogrodniczego po odpowiednie środki. Pewnie też będę musiała zmienić ziemię dla pewności, ale to już dopytam na miejscu. Bardzo dziękuję za pomoc. Będę informowała o efektach "leczenia" roślinki :)
Pozdrawiam forumowiczów
2201aga2201
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 lut 2017, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nolina pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam serdecznie, jestem tu nowa i do tego całkiem zielona jeśli chodzi o rośliny. Mam nolinę od ok. roku ( jest to moja pierwsza roślina) dbam o nią jak o dziecko ale nie bardzo wiem co się z nią teraz dzieje i czy mam coś z tym robić czy zostawić ja w spokoju. Mianowicie ok. tydzień temu zauważyłam, że z pnia wyrastają nowe listki, dwa są już całkiem spore, rosna jak szalone, a takich malusieńkich naliczyłam jeszcze 6. Pomóżcie bo nie bardzo wiem co robić a info nigdzie nie znalazłam na ten temat.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Nolina pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Ja osobiście chciałbym mieć taką Nolinę. Mam, ale moja rośnie w górę, nic jej "na bokach" nie rośnie. Nie podpowiem co robić, bo niezbyt znam się na tych roślinach, chociaż bardzo moją lubię i mam ją już około 10 lat (a może jeszcze więcej).
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Nolina pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nie widzę tutaj żadnego problemu, roślina po prostu wypuszcza odrosty. Zostaw, to z czasem będzie miała więcej pni i tyle.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
bodzieq
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 1 gru 2016, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorlice

Re: Nolina pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam :wit idzie wiosna i zastanawiam się co zrobić z moją noliną (a właściwie nolinami).... Jak sądzicie dzielić je, czy zostawić dalej razem. Mam je około dwóch lat, od początku tak rosły i zastanawiam się, czy po pewnym czasie nie zaczną się wypierać wzajemnie.... Co sądzicie :?:
Pozdrawiam i załączam foto :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Motylica100
200p
200p
Posty: 232
Od: 14 mar 2010, o 14:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Nolina pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

bodzieq ja bym na razie zostawiła, ładnie się razem prezentują, a doniczkę mają sporą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”