Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
1234samnie
50p
50p
Posty: 95
Od: 21 maja 2010, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Przygotowując się do wysiewu nasion i chcąc to zrobić w końcu porządnie mam kilka pytań jeszcze. Przeglądam wątek i odnośnie podłoża wiele osób chwali mieszankę podłoża podaną przez użytkownika Jerzyk. I z tego co się rozglądałem po internecie bez problemu zakupię takie składniki podłoża jak bimis, seramis, kermazyt, wermikulit, zeolit i perlit to mam problem ze skałą wulkaniczną. Wszelkie aukcje jakie mi znajduje to skały wulkaniczne w postaci kamieni ozdobnych do akwarium, nie znalazłem żadnych ofert sprzedaży skały wulkanicznej w granulacji 1-3 mm. Czy ta skała jest niezbędna dla adenium? Można ją czymś zastąpić lub pominąć? Ewentualnie czy zakupić taki większy kawałek do akwarium i jakoś go porozbijać na mniejsze kawałeczki?
Druga sprawa jaka mnie ciekawi odnośnie tego podłoża: Czy w tym podłożu od razu wysiewać nasiona czy raczej wysiać je w ziemi do wysiewu a dopiero jak już sadzonki podrosną to przesadzić je do tej specjalnej mieszanki?
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Nasiona wysiewaj do podłoża luźnego, przewiewnego. Podłoże, które proponuje Jerzy jest podłożem dla roślin już dorosłych, nasiona z takim podłożem mogą sobie w naszym klimacie nie poradzić, ja nie sprawdzałem. Lawy poszukaj w sklepach akwarystycznych.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jak pomieszam to wszystko to wtedy będę miała odpowiednie podłoże do moich kiełków? Od razu mówię ,że czytałam wątek ale chce się upewnić. W czarnej siatce jest agroperlit, a w białej włókno i ziemia.
Obrazek

---27 lut 2017, o 16:02 ---

Obrazek
Niepokoją mnie białe w połowie puchate końce, chyba że Adenium tak rośnie.
Kinia34
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Wszystko jest z nimi w porządku.
Tylko ja bym je już przeniosła na podłoże.


--- 27 lut 2017, o 16:37---
1234samnie pisze:(...) czy raczej wysiać je w ziemi do wysiewu a dopiero jak już sadzonki podrosną to przesadzić je do tej specjalnej mieszanki?
A co masz na myśli mówiąc 'ziemia do wysiewu'?
Nie ma co strasznie kombinować - luźno, przewiewnie i raczej ubogo, niż tłusto i będzie ok. Jak nie użyjesz 7 różnych składników tylko 4 to też będzie dobrze.
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
Momus88
50p
50p
Posty: 54
Od: 3 lip 2015, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

kinia34 pisze: Niepokoją mnie białe w połowie puchate końce, chyba że Adenium tak rośnie.

To są włośniki. Staraj się ich nie uszkodzić przy sadzeniu bo to one są w głównej mierze odpowiedzialne za pobieranie przez roślinę wody.

I tak jak pisałem proponuję nie zwlekać z przeniesieniem do podłoża docelowego.
1234samnie
50p
50p
Posty: 95
Od: 21 maja 2010, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

onectica pisze:A co masz na myśli mówiąc 'ziemia do wysiewu'?
Nie ma co strasznie kombinować - luźno, przewiewnie i raczej ubogo, niż tłusto i będzie ok. Jak nie użyjesz 7 różnych składników tylko 4 to też będzie dobrze.
Takie podłoże do wysiewu gotowe w workach, co używam do wysiewania pomidorów i papryki głównie. Ale to pewnie będzie za bogate dla adenium, więc będę musiał czegoś domieszać jeszcze. Ale jeszcze nasiona mi nie przyszły, więc mam czas na przygotowanie podłoża.
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Położyłam na podłoże
Obrazek mam nadzieję ,że się przyjmą
Kinia34
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Mam problem z jedną roślinką. Wczoraj końcówki liścieni zrobiły się suche, a dziś wygląda już tak:

Obrazek

Obrazek

Czy to coś poważnego? Usunąć malucha z palety, żeby nie przeszło na inne Adenia?
Awatar użytkownika
Momus88
50p
50p
Posty: 54
Od: 3 lip 2015, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Proponuję wyciągnąć i zajrzeć w korzonek. Jeżeli z korzeniem wszystko gra to mimo wszystko zasadziłbym oddzielnie.
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Wyjęłam, korzonki w porządku, zdrowe i całkiem długie (nie spodziewałam się). Przeniosłam do osobnej doniczki. Zobaczymy. Dziękuję za radę.
Awatar użytkownika
Momus88
50p
50p
Posty: 54
Od: 3 lip 2015, o 22:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Podejrzewałem "zgniły" korzonek. Być może to poparzenie od słońca? O tej porze roku słońce jest nisko i niektóre rośliny nieprzywykłe mogą doznać poparzeń. Wliczając w to cechy osobnicze tego konkretnego egzemplarza plus to, że pierwszy raz zobaczyła bezpośrednie słońce mogło tak się stać. Drugą ewentualnością jest jakieś choróbsko. Póki merystem wierzchołkowy nie jest uszkodzony to powinno dać radę. Niemniej przeniósłbym na inny parapet, przezorności nigdy za wiele.
Awatar użytkownika
Pelidea
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1590
Od: 21 cze 2013, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Akurat te są na parapecie od północy, więc słońca to one nie widzą. Stoją pod lampką. Nie ma "innego parapetu", wszędzie coś stoi. :D A że nie mam pewności, czy to ewentualne choróbsko jest szkodliwe tylko dla Adenium, czy dla wszystkiego co zielone, to wolę jednak zostawić na miejscu, tylko w odległości i w odizolowanej doniczce. Będę zerkać co rusz, jak coś mnie zaniepokoi, to po prostu ta jedna roślinka wyleci całkowicie.
1234samnie
50p
50p
Posty: 95
Od: 21 maja 2010, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium - uprawa z nasion, pierwsze miesiące siewek

Post »

Przyszły mi nasionka i mam pytanie odnośnie moczenia. Jaki jest maksymalny czas moczenia żeby nie zespuć nasionek? Jutro rano wyjeżdżam o 5.30 i wracam o 22 więc jakbym wrzucił rano nasiona to by się moczyły przez ponad 16 godzin. To za dużo czy nie będzie problemu? Bo jak coś to się wstrzymam jeszcze dzień.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”