Dżdżownice kalifornijskie! hodowla i inne zagadnienia

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Zablokowany
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dżdżownice kalifornijskie i kompost

Post »

Wiesz co, ja nie widziałam żeby one się krzyżowały. Cały czas są w swoim standardzie, przynajmniej u mnie.Zresztą one trzymają się swojego domu i się nie rozłażą :D
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Dżdżownice kalifornijskie i kompost

Post »

kameleon330
Kalifornijki można kupić w sklepie wędkarskim.Myślę,że 100 do wiadra wystarczy. Zanim dodasz do kompostu możesz poduczyć.Tylko nie wal samych odpadów.Daj ziemię ogrodniczą bez dodatków nawozowych i drobne odpadki warzywno- owocowe.Garść na początek starczy (później możesz ponownie dodać),przykryj papierem i czekaj do wiosny.
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Dżdżownice kalifornijskie i kompost

Post »

Zanim dodasz do kompostu możesz poduczyć.

Sam nie wiem o co mi chodziło....
Może żeby podrosły w ciepłym i zaczęły się namnażać.
pypylna
100p
100p
Posty: 131
Od: 7 maja 2016, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dżdżownice kalifornijskie i kompost

Post »

Mam pytanie do domowych hodowców dżdżownic. Swoje robaczki trzymam w garażu w plastikowym klafasie, jakieś 80l. Karmię je domowymi odpadkami (fusy z kawy, herbaty, obierki warzyw, itp.). Płynny biohumus regularnie odciągam i chciałam w końcu skorzystać z wermikompostu. Natomiast całość wsadu jest raczej zbita, nie całkiem przerobiona. Chyba je przekarmiałam... W związku z tym chciałam im tam posprzątać i przygotować im na nowo wnętrze. Jak się zabrać za przeprowadzkę?
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Dżdżownice kalifornijskie i kompost

Post »

Żeby dżdżownice się przeniosły jest na to kilka sposobów, albo mechanicznie wybierasz ale to mozolna praca, albo sprawiasz, że same się przeniosą ale do tego trzeba mieć albo dzielony pojemnik albo dwa. Zasada jest taka, tam gdzie są nie dajesz pokarmu i czekasz aż wszystko wyjedzą wtedy otwierasz przegrodę między pojemnikami albo stawiasz jeden na drugim ten wyże musi mieć w dnie otwory a dżdżownice zgłodniałe same przejdą tam gdzie świeże papu. Poszukaj we wcześniejszych postach były opisy jak to zrobić.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
pypylna
100p
100p
Posty: 131
Od: 7 maja 2016, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dżdżownice kalifornijskie i kompost

Post »

Tak, czytałam. Tylko, że przegroda w pojemniku u mnie nie zdała egzaminu. Po pewnym czasie i tak miałam dżdżownice wszędzie. Natomiast wybieranie dżdżownic z wilgotnej brei z resztkami jedzenia wydaje się nieciekawym pomysłem ;-) No, w ostateczności będę próbować. Zastanawiam się tylko nad skuteczniejszym sposobem. Chyba, żebym do nowego pojemnika wrzuciła jakieś smaczniejsze jedzonko? Obornik?

Zastanawiam się też nad tym jakie macie zagęszczenie dżdżownic w pojemniku? Na niektórych filmikach w internecie, mam wrażenie, że jest więcej dżdżownic niż podłoża.
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Dżdżownice kalifornijskie i kompost

Post »

pypylna Niestety problem rozdzielania dżdżownic od podłoża nie jest do końca rozwiązany. Myślę, że skoro jak piszesz masz mokrą breje to może trochę mniej je podlewaj. Jest jeszcze jeden sposób ale osobiście nie stosowałem chociaż mam zamiar w tym roku go sprawdzić. Polega on na tym że robale unikają światła. Zawartość pojemnika wysypuje się na gruba folię albo plandekę i formuje w niewielki kopczyk ale luźno usypany. Robale po niedługim czasie zejdą na dół a wierzchnia warstwę bez nich zgarnia się ręcznie. Ale do tego musi być mniej wody bo całość powinna byś konsystencji wilgotnej ziemi i być sypka a nie mazista. Obejrzyj ten film jak robi to pan Leon. https://www.youtube.com/watch?v=NG5blRivM4M
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Dżdżownice kalifornijskie i kompost

Post »

Jeszcze nie mam dżdżownic, ale czytam przed planowanym zakupem i natknęłam się na informację o świeceniu im latarką po oczach, żeby się schowały w głębsze warstwy.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
Ginka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4351
Od: 21 wrz 2014, o 16:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk - Mysłowice

Re: Dżdżownice kalifornijskie i kompost

Post »

Wydaje mi się że dajesz im za mało celulozy (liście, tektura,papier).
"Rolnik sam w dolinie"...a na imię mu Kasia.
"Śpieszmy się kochać ludzi...tak szybko odchodzą"
pypylna
100p
100p
Posty: 131
Od: 7 maja 2016, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dżdżownice kalifornijskie i kompost

Post »

Hmm, o tym nie pomyślałam, a jest to bardzo możliwe. Dzięki, Ginka! :)
Powiedzcie mi jeszcze jak dużo macie dżdżownic w stosunku do całego wsadu? Na niektórych filmach jak oglądam, to mam wrażenie, że jest więcej dżdżownic niż reszty w pojemniku...
I jeszcze pytanie do tych, którzy roznieśli dżdżownice po ogródku. Czy nie przyciągnęło to szkodników?
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Dżdżownice kalifornijskie i kompost

Post »

Jeśli chodzi o przyciąganie szkodników to u mnie kret upodobał sobie miejsce wokoło i pod pryzmą z robalami. Rył jak szalony, chociaż pryzma od dołu była wyłożona tkanina ogrodniczą.Musiałem użyć nadzwyczajnych środków perswazji, żeby pozbyć się łakomczucha ;:198
Pozdrawiam. Jacek :uszy
pypylna
100p
100p
Posty: 131
Od: 7 maja 2016, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dżdżownice kalifornijskie i kompost

Post »

A jakie to środki? I jak bardzo skuteczne?
Awatar użytkownika
toldi
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1317
Od: 15 wrz 2015, o 11:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Dżdżownice kalifornijskie i kompost

Post »

Okazały się skuteczne bo go nie widuje od dłuższego czasu. Odstraszacz czeski i środek gazowy.
Pozdrawiam. Jacek :uszy
Zablokowany

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”