Cyklamen perski - pielęgnacja,wymagania

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dagg
500p
500p
Posty: 613
Od: 9 mar 2012, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cyklamen(Fiołek alpejski) pielęgnacja,wymagania

Post »

Witam miłośników cyklamenów :wit
Do tej pory miałam 3 takie roślinki. Jedna po zasuszeniu już się nie obudziła, drugą zjadły przędziorki.. teraz mam trzecią, kupioną w lutym. Wówczas cyklamen szybko przekwitł i myślałam, że już po kwiatku, al zostawiłam na oknie i podlewałam. Ostatnio zaglądam do niego, a tam po niemalże 4 miesiącach spoczynku rój pąków kwiatowych :heja pierwszy niebawem się otworzy i wówczas pochwalę się zdjęciami.
Tak się cieszę, że w końcu udało mi się z tą roślinką! (tfu, tfu)
Czytam sobie wątek i jestem pod wrażeniem, że można ja utrzymać w dobrej formie nawet 20 lat! ;:oj
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyklamen(Fiołek alpejski) pielęgnacja,wymagania

Post »

Kupiłam wczoraj cyklamena w Biedr.:biało-różowy o postrzępionych kwiatkach (właściwie to tylko końcówki są różowe i postrzępione, taka niby-falbanka). To mój pierwszy cyklamen. Przeczytałam cały wątek i chciałabym zapytać doświadczonych, czy cyklameny lepiej kwitną w przyciasnych doniczkach?, czy wolą mieć je większe? Na razie wstawiłam doniczkę w doniczkę-odrobinę jest większa od tej kupnej. Pytam na zapas, bo nie wiem czy później jak będę chciała go przesadzić to czy przypadkiem nie powinnam rozejrzeć się za większą doniczką. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
jafhar
100p
100p
Posty: 149
Od: 12 lip 2011, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cyklamen(Fiołek alpejski) pielęgnacja,wymagania

Post »

Lepiej w przyciasnych.
zbyszek12
100p
100p
Posty: 179
Od: 5 lip 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cyklamen(Fiołek alpejski) pielęgnacja,wymagania

Post »

Wita, mogę obciąć moim cyklamenom te jakby zdrewniałe długie łodygi wyrastające z bulwy? Oczywiście już po wegetacji nie teraz.Brzydko to wygląda.


Obrazek
Awatar użytkownika
kaarol
200p
200p
Posty: 243
Od: 8 lut 2014, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nad Bugiem

Re: Cyklamen(Fiołek alpejski) pielęgnacja,wymagania

Post »

Obcięcie jest ryzykowne, nie zawsze wyrastają nowe stożki wzrostu z bulwy. Można je oczyścić z suchych ogonków liści i kwiatów, lepiej wyglądają. Jak są liście i kwiaty to, w zasadzie, nic nie widać.
Pozdrawiam

Karol
zbyszek12
100p
100p
Posty: 179
Od: 5 lip 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cyklamen(Fiołek alpejski) pielęgnacja,wymagania

Post »

Ok rozumiem, dzięki za odpowiedź ;)
Awatar użytkownika
Kassienka
50p
50p
Posty: 92
Od: 13 wrz 2016, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Cyklamen(Fiołek alpejski) pielęgnacja,wymagania

Post »

Macie pomysł co może dziać się z moim fiołkiem? Kiedyś był bardziej "pełny"...

Obrazek

Obrazek

Obrazek
zbyszek12
100p
100p
Posty: 179
Od: 5 lip 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cyklamen(Fiołek alpejski) pielęgnacja,wymagania

Post »

Napisz coś więcej o uprawie, przesadzasz, nawozisz itp? ;)
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1856
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cyklamen(Fiołek alpejski) pielęgnacja,wymagania

Post »

Mam pytanie: jaką najniższą temp. zniesie cyklamen? Pytam, bo mam problem: kupiłam go niedawno, ale zauważyłam, że latają nad nim ziemiórki (niestety dopiero w domu, bo inaczej bym go pewnie nie kupiła), podlałam go Kohinorem - u mnie na ziemiórki sprawdził się super, ale niestety przez jakiś czas niezbyt ładnie pachnie w pomieszczeniu (no i oczywiście dodatkowy problem, że nim wyginą mogą przenieść się na inne kwiaty w domu) - na razie po podlaniu zafoliowałam go szczelnie - i najchętniej bym go wystawiła na dwór, by przez te kilka dni zapach wywietrzał z doniczki, temperatury na razie są dodatnie - tylko czy przeżyje, bo jakby nie było to u mnie w nocy dziś było 5 stopni, czy nie za mało na cyklameny? Poradźcie mi coś.
Awatar użytkownika
Kassienka
50p
50p
Posty: 92
Od: 13 wrz 2016, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Cyklamen(Fiołek alpejski) pielęgnacja,wymagania

Post »

zbyszek12 pisze:Napisz coś więcej o uprawie, przesadzasz, nawozisz itp? ;)
Nie wiem czy to do mnie :D ale odpowiem...
Po zakupie, kwiatek był przesadzany do obecnej doniczki. Podlewa go mama bo de fakto to jej kwiatek. Z tego co wiem nie jest niczym nawożony. Stoi na parapecie, a słońce ma (przy obecnej pogodzie jak w ogóle się pokaże) od rana do 13.
zbyszek12
100p
100p
Posty: 179
Od: 5 lip 2013, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cyklamen(Fiołek alpejski) pielęgnacja,wymagania

Post »

Proszę nie cytować bezpośrednio poprzedzającego postu/mod.

Do ciebie ;)
A kiedy go kupiłaś?Przechodził już okres spoczynku?A jeśli chodzi o światło to ja swoje trzymam na północnym parapecie bo nie lubią bezpośredniego. Temperatura u mnie to 15-18 stopni, jest to łazienka wiec wilgotność powietrza tez dosyć wysoka jak na zimę, waha się 45-60% i gdyby nie zmarzły jakiś miesiąc temu to pewnie pięknie by kwitły, a tak wypuściły tylko masę liści ale świetnie wygladają .:) Nawożę biohumusem do kwitnacych, polecam. ;)
Awatar użytkownika
kaarol
200p
200p
Posty: 243
Od: 8 lut 2014, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nad Bugiem

Re: Cyklamen(Fiołek alpejski) pielęgnacja,wymagania

Post »

Fiołek ma za mało światła, liście małe, na długich łodyżkach. Popatrz jakie proporcje mają liście tutaj na innych zdjęciach. Trzeba nawozić, listki są blade. Najszybciej jakimś dolistnym opryskać.
Pozdrawiam

Karol
Awatar użytkownika
Kassienka
50p
50p
Posty: 92
Od: 13 wrz 2016, o 16:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Cyklamen(Fiołek alpejski) pielęgnacja,wymagania

Post »

Dziękuję Wam za pomoc, niestety w tym okresie dużo słońca nie dostanie, bo to niestety nie ode mnie zależy, a szkoda. Na pewno jak najszybciej zaaplikuje jej nawóz. Zobaczymy, może w lato będzie pięknym bujnym fiołkiem :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”