Szparagi-uprawa,problemy

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szparagi

Post »

A czy ze szparagami jest potem podobnie jak z truskawkami, że po 2 latach dajmy na to sa plony a np. po 4 trzeba wymieniać, zmieniac miejsce czy cokolwiek, co by trzeba było uwzględnić w planach?
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
kurakao
200p
200p
Posty: 286
Od: 13 maja 2015, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Szparagi

Post »

vanilia po 4 latach to dopiero zacznie dobrze plonować, a plonuje 20-25 lat. :wink:
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szparagi

Post »

aha :)
A jeśli zdarzy się że po 5 latach będę się przenosić, to mogę je przenieść w inne miejsce, w ogóle to jak wygląda ta karpa, bo czytałam że trudno jest szparagi wykopać.?
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
Zbyszek T
200p
200p
Posty: 350
Od: 22 wrz 2011, o 21:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szparagi

Post »

Posadziłem dzisiaj szparagi...

Wykopałem dół 3,5 m x 1 m i 0,3 m głęboki. Do środka siatka na krety i nornice. Na dno trochę kompostu, ziemi i 16 karp szparagów.

Oby dobrze rosły ;:138
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szparagi

Post »

Zamierzam w tym roku pobawić się w szparagi. Tylko jest jedno ale, nie wiem czy miejsce będzie odpowiednie.
Mam jeden pas ziemi który mogę pod nie wykorzystać, i jest to pas z agrestem dł. ok. 4 m szer. ok. 2 m.
Na tym kawałku rosną 2 agresty, i chciałam w tym pasie pomiędzy krzaki właśnie zagospodarować na szparagi, tym bardziej że zauważyłam tam jakieś pojedyncze sztuki , może ozdobne, nie wiem.

Powiedzcie proszę czy to ma jakiś sens? no i czy szparagi potrzebują bardzo dużo słońca czy w półcieniu też urosną.
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
czlowiek87
50p
50p
Posty: 50
Od: 25 sty 2017, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szparagi

Post »

Chciałbym zapytać o odmiany szparagów. Chciałbym otrzymać 20 karp zielonych i 20 karp bielonych szparagów z nasion. Jest taka odmiana jak m.in. Hannibal. Niestety z dostępnych na rynku "ogólnym" jest tylko jedna odmiana Argenteuil (bielona). Skąd brać nasiona? Skąd pozyskiwać poszczególne odmiany?
pouder
200p
200p
Posty: 351
Od: 21 sty 2013, o 20:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorze

Re: Szparagi

Post »

Człowiek to są te same szparagi, białe to bielone czyli jak rośnie szparag obsypujesz ziemią do zbiorów a zielone to te, które rosną z ziemi mając światło.
pozdrawiam Karina
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4267
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szparagi

Post »

czlowiek87 pisze:Chciałbym zapytać o odmiany szparagów. Chciałbym otrzymać 20 karp zielonych i 20 karp bielonych szparagów z nasion. Jest taka odmiana jak m.in. Hannibal. Niestety z dostępnych na rynku "ogólnym" jest tylko jedna odmiana Argenteuil (bielona). Skąd brać nasiona? Skąd pozyskiwać poszczególne odmiany?
Musisz poszukać w różnych firmach nasiennych, Franchi Sementi ma kilka odmian, nasiona bardzo dobrej jakości. Widziałam ostatnio za granicą karpy odmian Thielim (biała) i Gijnlim ( zielona) po niecałe 3?.
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2870
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Szparagi

Post »

Nie ma odmian białych i zielonych, tak jak napisała Karina, różnica jest tylko w sposobie uprawy. Jeśli ktoś Wam wciska taki kit to nie wierzcie, nawet jeśli to jest sklep ogrodniczy. Ja mam posadzoną odmianę Eposs, zrywam zielone bo nie chce mi się ich uprawiać na białe w taki oto sposób http://justtrendy.blog.pl/2016/04/15/10 ... szparagow/ , a i obierać mi się ich nie chce ;). Taka to różnica między białymi i zielonymi :wink:
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4267
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szparagi

Post »

Oczywiście, że można uzyskać oba rodzaje szparagów z jednej odmiany, bo każda wypustka pod ziemią jest biała a po wykiełkowaniu zielenieje.
Jednak odmiany są specjalnie selekcjonowane pod kątem produkcji albo wypustek białych, albo zielonych i nie jest to żaden kit :D
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Szparagi

Post »

:wit Zjadłam, a właściwie wchłonęłam, dziś pierwszego szparaga! Tylko się wychylił z ziemi, cap. Oj idą dobre czasy.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2870
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: Szparagi

Post »

U mnie też już po pierwszych zbiorach :D , wcześnie wystartowały w tym roku.
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szparagi

Post »

Czy możecie się podzielić zdjęciami albo opisem, jak wygląda u Was zagonek szparagowy? chodzi mi o to, że przez krótki okres w roku szparagi można zbierać, a potem cały rok zagonek jest nieużywany, czy macie te zagonki w warzywnikach, czy gdzieś całkiem osobno, a jeśli tak to jak to najlepiej ergonomicznie zaprojektować? Chciałabym sobie to jakoś zaplanować aby dobrze zagospodarować działkę, z truskawkami już sobie poradziłam bo posadziłam je w rząd porzeczek:) ale ze szparagami już chyba nie będzie tak różowo ;).
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”