Szparagi-uprawa,problemy

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Szparagi

Post »

Wzeszły mi z nasionek własnych, i co teraz? Wysadzić na rozsadnik czy jeszcze poczekać, aż trochę podrosną?
Obrazek
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Gayaruthiel
200p
200p
Posty: 385
Od: 25 kwie 2008, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Haugesund
Kontakt:

Re: Szparagi

Post »

Mam dokładnie ten sam problem, tyle że wrzesień i zima za pasem. Oto moje wschody:

Obrazek

Co robić? Schować na zimę w domu czy wysadzić teraz do gruntu?
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Szparagi

Post »

:wit W gruncie chyba będą miały większe szanse? Jeszcze mają trochę czasu, żeby się ukorzenić.
Moje są wysadzone do gruntu i to całkiem niedawno, bo za długo je trzymałam rozsadzone w kubkach.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
pouder
200p
200p
Posty: 351
Od: 21 sty 2013, o 20:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorze

Re: Szparagi

Post »

Z własnego doświadczenia, wysadźcie do gruntu, dadzą radę, jak czuprynka zaschnie ściąć, powodzenia
pozdrawiam Karina
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Szparagi

Post »

Zaczynam na wiosnę uprawę szparagów, w zasadzie będę je wysiewał :) Ciekawa roślina, muszę spróbować jej uprawy :D
( może ma ktoś na sprzedaż karpy ???)
Awatar użytkownika
Aga2
200p
200p
Posty: 448
Od: 31 mar 2009, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Szparagi

Post »

Mamy listopad mam obciąć to co nad ziemią czy zostawiacie na zimę ?
Pozdrawia Agnieszka.
Mój ogród
pouder
200p
200p
Posty: 351
Od: 21 sty 2013, o 20:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorze

Re: Szparagi

Post »

Obetnij i wyrzuć, nie kompostuj.
pozdrawiam Karina
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Szparagi

Post »

O dobrze wiedzieć :D
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szparagi

Post »

sylwana85 pisze:Co roku ja lub mój tata siejemy szparagi z zebranych jesienią nasion z dorosłych egzemplarzy w styczniu, lutym, szybko kiełkują. Rosną ładne choineczki, w marcu, kwietniu hartuję rozsadę, w zależności od pogody i długości zimy oczywiście i dołuję w ziemi, czasami pikujemy jak jest na to czas, jak nie rosną sobie tak do jesieni, na jesień idą na miejsce właściwe lub czasami rosną tak dwa lata i dopiero 2 latki przeSadzamy.
Ponieważ dopiero zaczynam, chciałabym się upewnić czy tak będzie ok:?
Wysieję za parę dni nasiona do doniczki,na jesień (czy może wcześniej trzeba?) to co wzejdzie i trochę podrośnie "zadołuję" w ziemi (czy dołuję znaczy to samo co rozsadzam po prostu ;) ?)
Czy muszę je wówczas oddzielać jeden od drugiego czy mogą tak kępkami być, bo tak mi się wydawało że widziałam na zdjęciach.
Teraz, jeśli nie wiem jeszcze gdzie je posadzę na miejsce stałe mogę zostawić w różnych wolnych miejscach tak przez rok lub więcej i potem przesadzić na miejsce stałe? Czy to będzie wtedy rozrośnięte?
Ktoś pisał że sadzi szparagi między truskawkami. Ja mam niewielki zagonek, sadziłam 50 sadzonek i troszkę się rozrosły. Dopiero w tym roku może coś zbiorę bo w zeszłym roku pierwszy raz posadziłam. Czy aby przetrzymać szparagi powiedzmy 2 lata od pierwszego przesadzenia do gruntu (takie wyhodowane od nasionka) mogę je wsadzić między truskawki? i jak dużo miejsca one potrzebują, bo nie wiem czy nie będzie za mało.
W ogóle to może ktoś ma praktyczne porady, bo taka szparagarnia wymaga dużo miejsca a jest wykorzystywana przez ok. 1 miesiąc w roku. Czy można to miejsce jakoś zagospodarować bardziej efektywnie, żeby nie stało tak bezużyteczne cały rok?
Ufff
Dziękuję :)
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Szparagi

Post »

Dorosłe szparagi zajmują sporo miejsca. Ja zamierzam swoje porozsadzać w różnych miejscach, żeby w glebie były stale ich żywe korzenie i dzięki temu wykorzystać zjawisko mikoryzy dla innych roślin posadzonych w pobliżu.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
pouder
200p
200p
Posty: 351
Od: 21 sty 2013, o 20:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorze

Re: Szparagi

Post »

Vanilia napiszę jak u mnie, poletko pod szparagi,{ mam 40 karp) dobrze przekopane na gł, 40 cm, nawiezione obornikiem, miałam trochę karp to je posadziłam. Reszta z nasion, wysiane na wiosnę po 2 w doniczkę, na zimę zadołowane z doniczką, na wiosnę rozsadzone pojedyńczo bo karpa rośnie docelowo duża, na miejsce stałe. Rosną tylko szparagi bo po zbiorze szparagi dalej rosną żywiąc karpę , to jest busz i nic między nimi nie urośnie, po zbiorach odpowiednie nawożenie. W necie jest trochę artykułów na temat uprawy, warto przeczytać.
pozdrawiam Karina
ewat
50p
50p
Posty: 76
Od: 26 paź 2008, o 20:49

Re: Szparagi

Post »

Witam
Posadziłam do gruntu dwa lata temu 10 karp oraz w zeszłym roku kolejne 10 karp, proszę o poradę jak je nawozić i kiedy? Karpy są przykryte około 30cm warstwą ziemi, jak je zasilić obornikiem aby ich nie uszkodzić. Ziemia do której były wsadzane niestety nie była zbyt piaszczysta dlatego domieszałam trochę piasku, ale nie wiem czy to coś pomoże.
Bardzo proszę o poradę.
Pozdrawiam Ewa :wit
pouder
200p
200p
Posty: 351
Od: 21 sty 2013, o 20:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pomorze

Re: Szparagi

Post »

Ewa wiosną nawozy fosforowe i potasowe, po zbiorach koniec czerwca nawozy azotowe i jesienią przykopać obornik. Można jak są wiechy zrobić oprysk Florowitem. Jak nie dałaś obornika jesienią to zrób gnojówkę z obornika, może być suszony i podlej poletko jak najszybciej i porządnie zagrab.
pozdrawiam Karina
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”