Prace wczesnowiosenne na działce i w ogrodzie

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Prace wczesnowiosenne na działce i w ogrodzie

Post »

Jakie prace należy wykonać na działce i w ogrodzie? Które drzewa, krzewy owocowe, ozdobne przyciąć, opryskać, jakimi środkami…? Kiedy usunąć zabezpieczenia…?
Proponuję w tym temacie podzielenie się swoimi doświadczeniami w tym zakresie...

;:101
Pozdrawiam Andrzej.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Po ustąpieniu silnych mrozów możemy przystąpić do cięcia drzew owocowych. W tym samym czasie wykonujemy cięcie prześwietlające krzewów i drzew ozdobnych. Zdejmujemy też z dni opaski pułapkowe, które palimy po uprzednim rozpoznaniu znalezionych tam owadów oraz ich jaj.
Rozpoczynamy przygotowywanie rozsady:
- warzyw: kalafior, kapusta (wczesne odmiany), kalarepę,
- kwiatów: begonię, goździki ogrodowe, lebelię, szałwię błyszcząca, lewkonię, żeniszek...
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
janusz
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 408
Od: 25 maja 2005, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

Erazm pisze:Po ustąpieniu silnych mrozów możemy przystąpić do cięcia drzew owocowych. W tym samym czasie wykonujemy cięcie prześwietlające krzewów i drzew ozdobnych.
A przede wszystkim cięcie łóz winorośli (jeżeli ktoś tego nie zrobił jesienią).
Janusz
ogród bez winorośli to nie ogród...
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Januszku a mógłbyś króciutko przypomnieć to cięcie? Tak w kilku żołnierskich zdaniach?
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
janusz
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 408
Od: 25 maja 2005, o 13:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

nemo56 pisze:Januszku a mógłbyś króciutko przypomnieć to cięcie? Tak w kilku żołnierskich zdaniach?
A proszę bardzo. :lol:
1. Pozostawić na owocowanie (w zależności od odmiany i kondycji krzewu) 10-40 płodnych oczek na ubiegłorocznych łozach.
2. Tak pozostawiać przycięte łozy by zapewnić wyrosłym z nich wiosną latoroślom możliwie dobre nasłonecznienie zaś krzewowi odpowiednie przewietrzanie.

Więcej znajdziesz tu: http://www.winogrona.org/modules.php?na ... =0&thold=0
Janusz
ogród bez winorośli to nie ogród...
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Trzeba koniecznie poprawić bielenie pni drzew owocowych...! Zapobiegnie to pękaniu pni i powstawaniu ran zgorzelinowych na pniach i konarach drzew owocowych, które jest spowodowane różnicami temperatury między dniem, a nocą (w dzień słońce, a w nocy temperatury minusowe).
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Eliza
---
Posty: 489
Od: 7 wrz 2005, o 14:19
Lokalizacja: Olsztyn

Post »

Eeeeeeee
A powiedz mi jak mam uchronić pnie przed kotami? Moje świrnięte koty zryły mi pień wierzby HAKURO, który jest cieniutki bo posadziłam drzewko zaledwie rok temu. :(
na pewno nie obetnę im pazurów bo kot wychodzący musi mieć jakąś obronę.
Na dodatek zaczynają łapać sikorki które dokarmiam słoninką. I jak tu pogodzić interesy???? :(
Być wolnym to móc nie kłamać
(Albert Camus)
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Eliza pisze:Eeeeeeee
A powiedz mi jak mam uchronić pnie przed kotami? Moje świrnięte koty zryły mi pień wierzby HAKURO...
Zamocuj do pnia wierzby na wysokości ok. 0,50cm do 100cm od ziemi kolce (nawet plastykowe), przez które koty nie przejdą. Mogą też być opaski plastykowe, które stosowałem u siebie na działce, bo koty wdrapywały się na drzewo by dostać się do wiszących słoninek.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
Eliza
---
Posty: 489
Od: 7 wrz 2005, o 14:19
Lokalizacja: Olsztyn

Post »

Dzięki, tak zrobię. Ciekawe czy wierzba mi nie uschnie przez ten zniszczony pień? Poczekamy do wiosny to okaże się.
Być wolnym to móc nie kłamać
(Albert Camus)
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Rany zasmaruj pastą funaben...
Może też być siatka zawieszona poziomo o długości 30 - 40 cm.
Pozdrawiam Andrzej.
Reposit-10
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 8491
Od: 22 sty 2006, o 11:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pytanie do Erazma

Post »

Pisałeś Erazmie o zdejmowaniu opasek pułapkowych z drzew.Proszę napisz kiedy się je zakłada, na jakie szkodniki, i czy jest tylko jeden rodzaj takich opasek? Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

najprostrze opaski to kawałki kartonu falistego, którym opasuje się pnie drzew owocowych. Chowają się tam szkodniki. Ja stosuję takie opaski prawie cały rok. Są również lepowe opaski plastikowe, czy foliowe. Wszystkie mają wady, bo łapią się na nie i pożyteczne owady. Pomocne są pułapki feronowe, ale to już osobny temat.
W każdym razie pułapkę z kartonu palę po sprawdzeniu jakie mam (i ile) owadów. Dylematem jest rozróżnienie, co to jest i czy szkodnik.
co do szkodników:
Mogą w tym również pomóc (i pomagają) ptaki owadożerne, np. sikorki. Trzeba tylko powiesić na drzewach budki lęgowe. Ptaki mogą zmniejszyć populację szkodników nawet znacznie. Innym wrogiem szkodników są nicienie (bezkręgowce, naturalne pasożyty owadów). Glebę wokół drzewa spryskuje się zawierającym je preparatem. Badania laboratoryjne, potwierdziły skuteczność tej nowatorskiej metody. Jednak jest to dopiero przyszłość no i dość droga metoda.
Jakub . . . . .
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Tu masz wyjaśnione kiedy i w jakim celu: http://www.agrosklep.pl/product_info.pH ... cts_id=733
A tu na jakie szkodniki: http://www.ogrody.cvd.pl/pliki/szkodsad.html
Pozdrawiam Andrzej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”