Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Moje sadzeniaki już wypuszczają kły a tu jeszcze parę tygodni do sadzenia :?
Posadzę Vitelotte, Blue Congo, Red Emmalie i Bambergery.
Awatar użytkownika
ZielonaZabka
500p
500p
Posty: 548
Od: 7 kwie 2016, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

W notatkach mam napisane, żeby najwcześniej nastawiać sadzeniaki na początku marca, więc na dniach robię rundkę po warzywniakach w poszukiwaniu ziemniaczków na ten rok. Na szczęście mam w okolicy małe sklepiki, skąd ziemniaki zawsze kiełkują (zresztą kiełkowały mi nawet te z Biedronki).
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Przeczytałam cały wątek i mimo że nie planowałam ziemniaków bo wydaje mi się że potrzebują dużo miejsca, to chyba jednak spróbuję chociaż na małym poletku. teraz pytania: :wit

1. Czy miejsce które od rana ma cień i od godziny 13-14 słońce do wieczora będzie odpowiednie?

2. Co to znaczy sadzeniaki, myślałam że wystarczy kupić ziemniaka po prostu w warzywniczym, takiego jak do obiadu.

3. Ile można się spodziewać z poletka na 3 rzędy po 7 krzaczków?

4. Czy na każde miejsce (na jeden krzaczek) idzie jeden podkiełkowany ziemniak? widziałam kiedyś filmiki że można je przekrawać. Czy można na jedno miejsce wysadzić również połówkę?

5. Zrobić redliny, wsadzić ziemniaki, i jak pojawią się krzaczki to podsypywać je ziemią, lub niektórzy przykrywają słomą, ale chodzi mi o to jak bardzo je podsypujemy?

ufff :wink:
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
Awatar użytkownika
ZielonaZabka
500p
500p
Posty: 548
Od: 7 kwie 2016, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Sadzeniaki to po prostu ziemniaki do sadzenia. Możesz kupić w warzywniaku, ja właśnie tak dziś zrobiłam - kupiłam malutkie ziemniaczki, wielkości orzecha włoskiego. Już mają malusieńkie kiełki, więc miła pani przeceniła mi je o połowę :heja Sadzeniaki sobie nastawiasz, czyli kładziesz je na słonecznym parapecie, i jak zobaczysz kiełki to sadzisz. Ja w ubiegłym roku zebrałam 30 dag z krzaczka, zbierałam malutkie, młode ziemniaczki. Wiadomo, jak poczekasz dłużej to urosną większe. Przekrawać ziemniaki możesz, wówczas na każdym kawałku do posadzenia musi być oczko (miejsce, z którego wyrasta kiełek), ale przecięty ziemniak na większą szansę żeby załapać jakiś patogen. Jeszcze mam w notatkach, że z małych sadzeniaków wyrastają większe bulwy, a dużych - bulwy małe i średnie. Podobno optymalna wielkość sadzeniaka mającego dać jak największy plon to 50-80 g.
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Ok. ale to by oznaczało że te normalne ziemniaki co kupujemy na obiad się nie nadają, a w warzywniakach nie widziałam innych.
Skąd mam je wziąć, z ogrodniczego :) :oops:

p.s. ja to widziałam na filmikach takie zwykłe duże i średnie ziemniaki, na pewno nie takie wielkości orzecha.
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
Awatar użytkownika
ZielonaZabka
500p
500p
Posty: 548
Od: 7 kwie 2016, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Nadają się, przecież właśnie napisałam że moje są z warzywniaka. Wielkość to rzecz gustu, akurat takie kupiłam bo mnie ich kiełki natchnęły.
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Sorki za laickie pytania, ale laikiem jestem własnie 8-)
Widocznie zmyliła mnie ta wielkość orzecha, bo ja raczej takich nie spotykam :wink:

edit

p.s. a pytania 1,3 i 5, ktoś podpowie?
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

vanilia pisze:Przeczytałam cały wątek i mimo że nie planowałam ziemniaków bo wydaje mi się że potrzebują dużo miejsca, to chyba jednak spróbuję chociaż na małym poletku. teraz pytania: :wit

1. Czy miejsce które od rana ma cień i od godziny 13-14 słońce do wieczora będzie odpowiednie?

2. Co to znaczy sadzeniaki, myślałam że wystarczy kupić ziemniaka po prostu w warzywniczym, takiego jak do obiadu.

3. Ile można się spodziewać z poletka na 3 rzędy po 7 krzaczków?

4. Czy na każde miejsce (na jeden krzaczek) idzie jeden podkiełkowany ziemniak? widziałam kiedyś filmiki że można je przekrawać. Czy można na jedno miejsce wysadzić również połówkę?

5. Zrobić redliny, wsadzić ziemniaki, i jak pojawią się krzaczki to podsypywać je ziemią, lub niektórzy przykrywają słomą, ale chodzi mi o to jak bardzo je podsypujemy?

ufff :wink:
1. Odpowiednie. Choć lepsze w pełnym słońcu.
2. Sadzeniaki to mniejszy sort ziemniaka, rolnik sąsiad przez zimę przebierał ziemniaki i odkładał takie najmniejsze i je nazywał sadzeniaki. Każdy ziemniak może być sadzeniakiem, to znaczy że go posadzisz do gruntu..
3. Przyjmijmy że spokojnie po 1 kg i więcej czyli najmniej 21 kg ze wszystkich krzaków, wszystko zależy od jakości gleby.
4. Tak. Z jednego ziemniaka jeden krzak(pędów to ona ma tyle co ziemniak miał kiełków), tak sadzą automatyczne sadzarki które mają rolnicy.
5. Ziemniaki można podsypywać cały sezon. http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... 42&t=31571 można podsypywać do metra wysokości jeżeli rosną w workach. Wsadzasz podkiełkowanego ziemniaka do ziemi i zasypujesz np 10 cm ziemią, w miarę wzrostu pęd podsypujesz. Chodzi o to że ziemniak na całej długości pędu tworzy bulwy i jak go wysoko podsypiesz to będziesz miał większy plon, podlewanie zwiększy polon, motyczkowanie też bo masz wtedy pulchniejszą ziemie i roślina oddycha.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Ja miałem ziemniakibpod orzechem, gdzie 3/4dnia był cień i dodatkowo orzech to wodopijca i ziemniaki bez żadnego podlewania jakoś urosły.

Sadzeniak to ziemniaki dojrzałe, a w sklepie można spotkać często ziemniaki ,,młode" ziemniaki nie tyle co potrzebują słońca do kiełkowania ale troszke temperatury i wilgoci. U mnie puszczają kiełki wiosną nawetvw piwnicy, gdzie jest ciemno.

Z 3rzędów po 7krzaków za wiele nie uzyskasz. W max może dwa koszyki ale wątpie że jeden wyjdzie jak piszesz o cieniu itp.

Ja robie rządek i co jakieś 1.5stopy kłade sadzeniak. Można dzielić duże ziemniaki. Ważne by każda część miała po 2-3oczka.

Ja robie delikatny rowek, kładę sadzeniaka i usypuje delikatny kopiec. Później tylko podsypuje kopiec wyżej w czasie wzrostu,

Ufff :wink:

Musze sprawdzić jak tam moje sadzeniaki, bo dużo sobie po nich w tym sezonie oczekuje. :D
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

No i z tym podsypywaniem na wysokość metra to nie jest prawda. Uprawiałam tak ziemniaki i plon był słabszy niż z tradycyjnie uprawianego krzaka. Ziemniak nie kwitł, ciągle musiał wytwarzać nowe korzenie i bulw było mało. Jest wątek o ziemniakach uprawianych w workach i można tam wiele poczytać.
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Właśnie podałem link dwa posty wyżej, uprawiałem tak dwa lata i z jednego krzaka plon u mnie był wysoki 2-3 razy wyższy niż z gruntu, worki miały 1m wysokości, oczywiści w gruncie to nie przejdzie. W sumie to pisałem nawet w temacie o workach w ziemniakach.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Osobiście nie spotkałam się z przypadkiem by z przysypanej ziemia łodygi rosły bulwy (?). Wykopuje rowek motyka i sadze ziemniaki takiej wielkości jakie akurat mam, mniejsze sadze co stopę a większe co półtorej stopy. Z każdego oczka wyrasta na powierzchnie łodyga i w ziemi korzenie , na korzeniach wyrastają bulwy - to informacja dla początkujących . Im więcej oczek tym lepiej ale trzeba je przynajmniej dwukrotnie podsypać (dopóki łęty nie przykryją ziemi) czyli podwyższyć redlinę ( u nas mówią koziołek). W ub. roku miałam spore sadzeniaki, każdy miał po 5 oczek . Nie podbierałam ale wykopywałam od razu cały krzak bo grządka mi była pod fasolkę potrzebna. Z każdego oczka było po 3 ziemniaki- pierwszy duzy, drugi średni i trzeci mały- czyli pod krzaczkiem było ich około 15 szt. Gdyby rodzinka nie miała takiej chcicy (zresztą ja tez) na młode ziemniaczki, pewnie by urosło ich więcej. Tutaj to rarytas dla nas, takich ziemniaczków do skrobania nie ma w sklepach.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Ziemniaczki, ziemniaki- wszystko o uprawie cz.2

Post »

Każdy ma rację w tym co pisze o podsypywaniu.

Ja w zeszłym roku uprawiałam tak :arrow: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 6#p5607136
i niestety, ale u różowych ziemniaków po solidnym podsypaniu nać zaschła.
Natomiast fioletowe jeszcze miały nać zieloną i chyba coś tam urosło więcej z tych ziemniaków,
ale czy one się ukorzeniły, chyba nie.
Po prostu nać była zielona długo to i ziemniaki, które były rosły i tworzyły się tam nowe.

Drążąc temat w necie odnośnie tego uprawiania poprzez ciągłe dosypywanie, okazało się,
że tylko niektóre ziemniaki będą tak " piętrowo" tworzyć te bulwy.

Również miałam znajomego, który uprawiał w zeszłym sezonie w oponach,
podsypywał i te opony zakładał, zielsko było super, ale plon taki sobie. :(

W ogóle to jeszcze np tych kolorowych ziemniaków, z różowych plon był raczej słaby,
a dużo było bulw z fioletowych.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”