Dalie wymagania,problemy - cz.4

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16010
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Dziękuję Lodziu kochana. ;:167 Od tego roku zamierzam "wejść" w dalie, bo sporo w ostatnich dniach czytam na temat tych pięknych kwiatów, lecz ponieważ kiedyś miałam same niepowodzenia w ich uprawie, nie chcę już teraz popełnić dawnych błędów, więc się póki co pilnie dokształcam. :D
W każdym razie myślę sobie, że lepiej będzie tym sklepowym kłączom u mnie w domu niż gdy wiszą łyse na marketowych regałach i tęsknie czekają, aż ktoś je kupi.
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

A jeśli nie masz miejsca na donice, to można przechować w pojemniku na warzywa w lodówce... :D
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16010
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Rewelacyjny pomysł. Faktycznie kilka torebek mi się w lodówce zmieści. Na razie nastawiam się wyłącznie na odmiany kaktusowe. I tu chciałabym zasięgnąć Waszej rady. Czy dalie od firmy BKrólik są zgodne odmianowo? Pewnie już ktoś kupował i może się wypowiedzieć.
vimen
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2781
Od: 11 sty 2015, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Z tego co słyszałam to nie. Ale nawet ze szkółek o najlepszej opinii zdarzają się pomyłki.
Awatar użytkownika
rys11
200p
200p
Posty: 316
Od: 11 wrz 2012, o 12:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

wanda7 pisze:Rewelacyjny pomysł. Faktycznie kilka torebek mi się w lodówce zmieści. Na razie nastawiam się wyłącznie na odmiany kaktusowe. I tu chciałabym zasięgnąć Waszej rady. Czy dalie od firmy BKrólik są zgodne odmianowo? Pewnie już ktoś kupował i może się wypowiedzieć.
Witaj!
Ja osobiście się nie zawiodłem.Wszystkie dalie z Hurtowni Bogdana Królika były na 100% zgodne z tym co jest w kapersie!
Serdecznie pozdrawiam.Ryszard:)
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

wanda7 pisze:Rewelacyjny pomysł. Faktycznie kilka torebek mi się w lodówce zmieści. Na razie nastawiam się wyłącznie na odmiany kaktusowe. I tu chciałabym zasięgnąć Waszej rady. Czy dalie od firmy BKrólik są zgodne odmianowo? Pewnie już ktoś kupował i może się wypowiedzieć.
No tak , jak kupisz kilka torebek to Ci się zmieści w lodówce, ale nie licz że tak je przechowasz na następnym rok, bo będziesz ich miała wielki karton z tych kilku torebek :D , i to jest problem jak je dobrze przechować, mnie co rok ubywa kilka odmian, co roku próbuje nowe sposoby , zobaczę ten rok.
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16010
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Vimen, Ryszardzie, dziękuję za Wasze opinie!
Reniu, chodzi mi tylko o te kilka torebek, które kupię np. pod koniec lutego. Nie chcę od razu wsadzać do donic, bo będzie za wcześnie. Zrobię to pod koniec marca w celu podpędzenia.
Natomiast później, w przyszłych latach zamierzam przechowywać w nieogrzewanym, słabo oświetlonym garażu w kartonach. Nie jest tam ani za ciepło, ani za wilgotno. Mam nadzieję, że w sam raz.
No tak, teraz mi przyszło do głowy, że w sumie to te zakupione wkrótce torebki też tam mogę położyć. ;:108
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Wanda, jak podpędzisz teraz karpy, i pobierzesz sadzonki, możesz mieć więcej kwiatów, bo karpa zakwitnie normalnie. Ja za parę dni będę szykować skrzynki.
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16010
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Aria, ja na razie nie mam co wysadzać, bo zakupy zrobię dopiero pod koniec lutego. ;:108

Kochani, przyszłam poradzić się Was w sprawie dalii Mingus Randy..
Ogromnie mi się ona podoba ze zdjęć, które znajduję tu i ówdzie. Natomiast nijak nie mogę się zorientować co do jej wysokości. W wątku o Daliach Stanisława jest podana wysokość 140cm, w Katalogu Dalli jest wysokość 110-120cm, natomiast w niektórych sklepach internetowych ( i to nie w jednym) tylko 80cm! Ja rozumiem, że to zależy od zasobności gleby i miejsca, ale żeby aż taka wielka różnica. ;:oj
Chciałabym ją zdobyć, lecz nie mam pojęcia gdzie posadzić? Na obrzeżach czy gdzieś z tyłu rabaty :?:
Awatar użytkownika
niesobia 1
500p
500p
Posty: 616
Od: 21 kwie 2016, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Mingus Randy to spora roślina ale jej wielkość zależy od wielkości karpy ,gleby i nawodnienia. U mnie w pobliżu wody, w dobrej glebie dorasta z dużej karpy do 2 m.
Ale jeżeli karpa jest mała i warunki niespecjalne to faktycznie nie przekroczy metra.
Jeżeli to przesuszona karpa ze sklepu to nie powinna w pierwszym roku być szczególnie wysoka.
Magda 55
50p
50p
Posty: 84
Od: 9 sty 2012, o 00:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Mingus Randy nie mam, ale zgadzam się z niesobią, , że wysokość dalii zależy od wielu czynników. Jedna z moich dalii, podzielona na 3 (prawie równe) sadzonki wsadzone w ziemię o różnej zasobności i wilgotności różniły się nie tylko wysokością (ok. 30 cm), ale wielkością i liczebnością kwiatów. Ja niektóre karpy wsadzam do doniczek i z nimi daję do ziemi, więc ten czynnik też ma znaczenie dla wysokości dalii.
Ale bez względu na wysokość i tak kocham je bez pamięci ;:167
Magda
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9812
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Miałam ją 3 sezony w różnych miejscach, ale nie przekraczała 130 cm :wink: Ale kwitła obficie i była bardzo solidna :D
Miłka
Aktualny wątek: Taki - sobie ogród cz.6
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Dalie wymagania,problemy - cz.4

Post »

Witam :wit . W jakich warunkach trzymacie pędzone w donicy dalie ?? Czy wystarczy , że je posadzę i będę trzymała w chłodnym, jasnym pomieszczeniu czy od razu potrzebują sporo ciepła ?? Jak to jest bo nigdy tego nie robiłam ;:224 .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”