Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

finflon pisze:Afrodyzjak/ ... / ZiemiaJest jej tu dość sporo włókno kokosowe które dodatkowo nożyczkami ciąłem aby lepiej się wymieszało ( to są długie włókna ) perlit i wermikulit / ... /
- do podłoża w którym uprawiane są rośliny jest dodawane włókno kokosowe z takiej sprasowanej kostki - wygląda tak, jak "trociny" o różnej, drobnej granulacji. Po zakupieniu włókna w formie kostki, oddzielamy potrzebną część, zalewamy gorącą wodą. Włókno pobierając wodę pęcznieje, po odciśnięciu nadmiaru wody mamy gotowy produkt - dodatek do podłoża. Czy włókno kokosowe otrzymane z pocięcia "długiego" nadaje się do podłoża nie wiem, nikt raczej na Forum o tym nie pisał. Włókno kokosowe o którym ja piszę, jest otrzymywane ze skorup orzecha kokosowego i wygląda jak już pisałem, jak trociny - "trzyma" w swoich strukturach - cząsteczkach wodę.

Dzisiejszy mój wpis, jest ukłonem dla Jerzego, że był uprzejmy podzielić się swoim doświadczeniem i podał skład mineralnego podłoża dla Adenium. Podłoże mineralne dla moich Adenium nie jest w 100% identyczne, ale wzorowane ja składzie - podpowiedzi Jerzego. Przesadzając rośliny nie wiedziałem, jaka będzie reakcja moich roślin na taką zmianę szczególnie, że rosły w skrajnie różnym - odmiennym podłożu. Po zachowaniu roślin w czasie jaki upłynął od ich przesadzenia w nowe podłoże, mogę jedynie krótko napisać, to podłoże bardzo im odpowiada. Na fotkach są rośliny najwcześniej i jedna z ostatnich, którą przesadziłem w takie podłoże. Dla zobrazowania jakiej wielkości są liście roślin, wstawiłem fotki roślin zrobione z "góry":

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jerzy - bardzo dziękuję za podpowiedź odnośnie składu podłoża ;:180 ;:180 ;:180 .
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
finflon
50p
50p
Posty: 77
Od: 18 paź 2014, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Za to ja nie stosuje sprasowanego włókna kokosowego " trociny".
Tylko włokno w formie "nitek".
Pisz w języku polskim poprawnie nawet jeśli masz dysleksję.

Pozdrawiam was serdecznie.
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

finflon pisze:Za to ja nie stosuje sprasowanego włókna kokosowego " trociny".
Tylko włokno w formie "nitek".
- każdy z nas decyduje osobiście, co dla naszych roślin jest najodpowiedniejsze. Jestem na kilku Forach, nie tylko na naszych krajowych i na żadnym z nich nie wyczytałem, żeby do uprawy Adenium, stosowane było włókno kokosowe w takiej formie jak Ty to robisz możliwe, że nie doczytałem :oops: . Mój wpis o włóknie kokosowym dotyczy takiego, jakie ja używałem i używam, a moje rośliny od wysiewu nasion do dzisiaj, są z niego raczej zadowolone w miarę dobrze rosną i kwitną, jednak nie znaczy to, że ktoś inny ma inne zdanie na ten temat i również słuszne.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

A ja jestem przed przesadzaniem i myślę o chipsach+żwirek+zeolit+trochę 'ziemi'. Zastanawiam się ile tej ostatniej - 50% objętości dobrze będzie?
Mam jeszcze w domu wermikulit i agroperlit, ale chyba sobie podaruję. Chipsy powinny przytrzymać troche wilgoć?

A w ogóle to mam za mało materiału - tylko kilkanaście roślinek. Dzisiaj zasiewam następne 8-)
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

onectica pisze: Zastanawiam się ile tej ostatniej - 50% objętości dobrze będzie?
- na tym etapie myślę, że decyzję musisz sama osobiście podjąć, ale osobiście dla mnie trochę za dużo.
onectica pisze: Mam jeszcze w domu wermikulit i agroperlit, ale chyba sobie podaruję.
- polecam dodać te dodatki, rozluźnią podłoże, a wermikulit rozkładając się będzie "dokarmiał" Twoich podopiecznych.
onectica pisze:A w ogóle to mam za mało materiału - tylko kilkanaście roślinek. Dzisiaj zasiewam następne 8-)
- czytam, że "idzie" ku lepszemu.
onectica pisze:Chipsy powinny przytrzymać troche wilgoć?
- tak, przytrzymają, jedynie żeby nie za długo :wink: . Latem chipsy kokosowe również szybko oddają wilgoć do podłoża i dla roślin. Nawet sam byłem zaskoczony, że w słoneczne dni bardzo, bardzo szybko.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

No właśnie nie mam doświadczenia z chipsami, zupełnie nie wiem, jak one się zachowują. Do kaktusów dodaję 'ziemi' w ilości 20-30% objętości, do sukulentów niewiele więcej, ale tam mieszam głównie ze żwirem, piaskiem i agroperlitem. Tak sobie wydedukowałam, że adenium powinno mieć więcej, niż kaktus :wink: No tylko te chipsy.
A może w ogóle ziemi nie dawać?
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Jerzyk kiedyś podawał skład mieszanki czysto mineralny, całkowicie bez ziemi. Wtedy należy wziąć pod uwagę, że trzeba częściej dokarmiać nawozami.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Tak, ale Jerzyk nie używał do mieszanki chipsów.
Coś czuję, że jeszcze dzisiaj nie przesadzę - zanim przewertuję i przeanalizuję wszystkie tutejsze wątki... A jak znam życie i tak wyjdzie co innego ;:173

--- 19 lut 2017, o 19:11---


Nie posiałam, ale przesadziłam.
Chipsów nie użyłam z dwóch powodów: po pierwsze primo: uznałam, że roślinki/korzonki są jednak zbyt małe na takie coś, a po drugie, w co trudno uwierzyć - nie mam pojęcia gdzie ja upchnęłam te paczkę chipsów, którą kupiłam! :shock:
Podłoże więc jak zwykle: co było pod ręką- wermikulit, agroperlit, zeolit, keramzyt, żwireczek i ziemia.
Obrazek Obrazek

Korzenia palowego u żadnego nigdy nie przycinałam. Kilka roślin było obciętych dość wysoko z powodu jakiegoś choróbska, które niszczyło im podstawy kaudeksów, i ukorzenionych na nowo.
Mają pod spodem płaskie placki, a korzenie obrosły po okręgu. Jedna z nich:
Obrazek Obrazek

A tu dwa przykładowe z korzeniami bez ingerencji:
Obrazek Obrazek

Najstarsze moje adenia mają skończone 4 lata. Tak to mniej więcej wygląda:
Ten z trójką coś marny, ale jeszcze dycha, więc może coś z niego będzie. A ten ostatni uparł się leżeć na boczku, więc go nie prostowałam.

Obrazek Obrazek

Obrazek
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
Akwelan_2009
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7587
Od: 10 sty 2009, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Ja też mam dwa takie "leżące", również nie "prostowałem" ich na siłę, wręcz przeciwnie "wygodnie ułożyłem" na podłożu i dla ich tymczasowej "wygody", do czasu przerośnięcia podłoża przez korzenie, dałem im styropianowe "podnóżki". Z tego "leżącego" będziesz mogła uformować, jak podrośnie bardzo ciekawą w kształcie roślinę.
Pamiętaj o bliskich, jeśli chcesz by oni pamiętali o tobie !!!
Mieczysław
Sukulenty, ale nie kaktusy cz. I. cz. II. cz. III. cz. IV. cz.V
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Mam ochotę ściąć czubek w celu pobudzenia wzrostu nie wiem jednak czy to dobry pomysł i roślinki nie zabije i czy już można ja przyciąć
Obrazek
Kinia34
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18642
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Za wcześnie. Takie zabiegi robi się na wiosnę, choć uważam że Twoje Adenium jest jeszcze za młode na cięcie. Przede wszystkim jednak musisz uzbroić się w cierpliwość i dać roślinie spokojnie rosnąć. Adenium w naszym klimacie w okresie jesienno-zimowym przechodzi okres spoczynku i większość tak wygląda, chyba że będziesz doświetlać jak to robią Mieczysław i Jerzyk. To słońce i dużą dawka światła przede wszystkim pobudza rośliny do wzrostu i tyle.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
finflon
50p
50p
Posty: 77
Od: 18 paź 2014, o 23:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Ścinać tak małą roślinke raczej nie poczekaj uzbruj się , w cierpliwość i obserwuj jak rośnie jak już wyżej kolega powiedział za wcześnie to raz a dwa jest to młoda roślina.

A co do obserwacji patrz kiedy zacznie się , produkcja liści itd nie wiem jak inni ale dla mnie taka obserwacja jest najlepsza bo np jedna znacznie szybciej wypuści nowe liście a druga poźniej itd .
Pisz w języku polskim poprawnie nawet jeśli masz dysleksję.

Pozdrawiam was serdecznie.
Awatar użytkownika
kinia34
200p
200p
Posty: 341
Od: 17 wrz 2016, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk,Pruszcz ,okolice

Re: Adenium obesum(róża pustyni) cz.9 uprawa, pielęgnacja, choroby

Post »

Wyniosłam w zimne i suche dziś i kupiłam nowe nasiona te co mam będzie do eksperymentów
Kinia34
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”